Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2023 – En Güncel Belgeler Hangileri?

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2021 – En Güncel Belgeler Hangileri?

İlk defa pasaport alacak kişiler için her sene güncellenen pasaport harç ücretleri ve defter bedelleri ile birlikte, pasaport için gerekli belgeler de büyük önem taşıyor. Bu belgeler genel hatlarıyla toplanması kolay belgelerdir. Fakat bazen önemsiz gibi gözüken ve gözden kaçan ufak bir belge, bütün seyahat planınızı bozabilir. Bu yüzden en güncel pasaport belgelerinin hangi belgeler olduğunu bilmek önem taşıyor. Özellikle seyahatinize kısa bir süre kaldıysa ve henüz pasaportunuzu almadıysanız, pasaport için gerekli belgeler sizi endişelendiriyor olabilir. En güncel pasaport evrak listesinin yer aldığı bu yazıdaki pasaport belgelerini ve uyarıları dikkate almak size hem zaman kazandıracak, hem de maddi olarak oldukça karlı kararlar vermenizi sağlayacak. O zaman daha fazla zaman kaybetmeden yazımıza geçelim. Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Pasaport için gerekli evraklar 2021 yılında nereden alınır? Pasaport belgelerini hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

 

Pasaport Evraklarını Doğru Hazırlamak Neden Önemli?

Bir kuruma başvurmak üzere belgelerle dolu bir dosya hazırlamanız gerekiyorsa, bazen en gerekli belgeleri bile unutabilir, ya da en gerekli belgeler üzerinde bazı hatalar yapabilirsiniz. Pasaport başvuru evraklarını hazırlarken yaşanan sorunlar bu durumun en belirgin örneğidir. Bu tür istenmeyen durumlar yaklaşan seyahatinizi olumsuz etkileyebilir. İşte bu nedenle pasaport için gerekli evraklar 2021 listesini tam ve eksiksiz olarak bilmek çok önemlidir.

Pasaport evrakları herkese göre sabit bir listeden oluşmuyor. Hangi tip pasaporta başvuracağınız, ne kadar süreyle başvuracağınız ve statünüz sizin için başvuru esnasında farklı evrakların kullanılmasını gerektirebilir. Bu yazıda bütün statüleri dikkate alarak en geniş evrak listesini sunacağız. Böylece nüfus müdürlüğünden geri dönmek zorunda kalmayacak, belki de harçsız pasaport alabildiğinizi fark edip fazladan ödeyeceğiniz binlerce liradan tasarruf edeceksiniz.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de standart pasaport kabul edildiği için aslında pasaport için gerekli evraklar 2021 listemizin en önemli bölümünü bordo pasaportlar oluşturuyor. Eğer bordo pasaport, yani umuma mahsus pasaport alacaksanız, bu pasaport türü için özel bir belge temin etmenize gerek yok. Her vatandaş aşağıdaki temel belgeleri dikkate alarak bordo pasaport başvurusunu gerçekleştirebilir.

Sizler için olabildiğince detaylı bir liste hazırladık. Lütfen listemizi kontrol ederken başlıkları dikkat edin ve kendi bulunduğunuz statüyle eşleşen başlıktaki gerekli evrakları hazırlayın.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

Gerekli Evrak


Açıklama


 Kimlik belgesi


 1. Yeni T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi olabilir.
 2. Bazı vatandaşlar, çoğu yerde ehliyetin kimlik yerine geçmesine güvenerek büyük bir hata yapıyor. Siz de ehliyetin pasaport başvurusunda geçerli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Sürücü belgesi, pasaport başvurusunda dikkate alınmaz. Mutlaka kimlik belgeniz olmalı.

Pasaport harç ücreti dekontu


 1. Pasaport harç ücretini pasaport randevusuna gitmeden önce yatırmış olmalısınız.
 2. Bazen vatandaşlarımız pasaport harç ücretini vezneden yatırdıkları halde aldıkları dekonta dikkat etmedikleri için nüfus müdürlüğünün kapısından dönerler. Dekontun üzerinde “tahsil edilmiştir” kaşesi ve tahsil eden memurun ıslak imzası yoksa, o dekontlar nüfus müdürlükleri tarafından kabul edilmemektedir. 
 3. Dekontta ad, soyad ve kimlik numaranızın yer aldığından emin olun.
 4. Ayrıca, dekontların sonradan değiştirilmesi mümkün olmadığı için pasaport sürenize tam olarak karar vermeden önce pasaport harç ücretini ödemeyin.

Pasaport defter bedeli dekontu


 1. Pasaport randevusuna gitmeden önce pasaport defter bedelini yatırmış olmalısınız.
 2. Hangi tür pasaport alıyorsanız alın bu bedeli kesinlikle yatırmanız gerekmektedir.
 3. “Tahsil edilmiştir” kaşesi ve tahsil eden görevlinin imzasını içermeyen dekontlar kabul edilmez.
 4. Dekontun üzerinde ad, soyad, kimlik bilgilerinizin yer aldığından emin olun.
 5. Bazen görevliler pasaport harç ücreti ve defter bedeli için tek bir dekont verirler. Eğer tek bir dekont aldıysanız iki bedelin de dekontta ayrı ayrı yer aldığından emin olun.

2 adet biometrik fotoğraf


 1. Fotoğrafçıya fotoğrafları pasaport başvurusunda kullanacağınızı mutlaka söyleyin. Sadece iki adet biometrik fotoğraf istediğinizi söylerseniz yanlış boyutlarda fotoğraf alabilirsiniz. Biometrik fotoğraflar, kullanım alanlarına göre boyutlandırılır.
 2. Köşelerde kalmış amatör fotoğrafçılar yerine şehir merkezlerindeki fotoğrafçıları seçin. Her ne kadar son yıllarda bütün fotoğrafçılar biometrik fotoğraf çekmeyi öğrenmiş olsa da, hala yanlış fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçılar var.

 Eski pasaport 


 1.  Önceden almış olduğunuz pasaportunuz varsa mutlaka bu pasaportu yanınızda götürmeniz gerekiyor. Görevli kişi bu pasaportu alıp delme işlemi gerçekleştirmeden yeni başvuru işleminizi yapmayacaktır.

 

18 Yaşından Küçük Olup Öğrenciliği Devam ETMEYEN Kişiler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Muvafakat belgesi


 1. 18 yaşından küçükler başvuruyu sadece anne ve babalarının eşliğinde yapabilirler. Aynı zamanda anne ve babalarının muvafakat belgesi hazırlayıp ayrı ayrı imzalamaları ve bu belgeyi çocuğun dosyasına eklemeleri gerekiyor.
 2. Eğer anne ya da babadan bir tanesi başvuruda hazır bulunmuyorsa muvafakatname mutlaka noter onaylı olmalıdır. *18 yaşından küçük kişilere en fazla 5 yıl süreyle pasaport verilmektedir. Eğitimi devam etmeyen kişiler pasaport harcı ödemek zorunda oldukları için, bu grupta yer alan kişiler pasaport harcı öderken bu noktaya dikkat etmelidir.

 

18 Yaşından Küçük Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Pasaport harç ücreti dekontu

 Öğrenci belgesi


 1.  18 yaşından küçük ya da büyük olsun bütün öğrenciler pasaport harç ücretinden muaftır. Dosyaya öğrenci belgesi eklemek yeterli olacaktır.

Muvafakat belgesi


 1. 18 yaşından küçükler başvuruyu sadece anne ve babalarının eşliğinde yapabilirler. Aynı zamanda anne ve babalarının muvafakat belgesi hazırlayıp ayrı ayrı imzalamaları ve bu belgeyi çocuğun dosyasına eklemeleri gerekiyor.
 2. Eğer anne ya da babadan bir tanesi başvuruda hazır bulunmuyorsa muvafakatname mutlaka noter onaylı olmalıdır. *18 yaşından küçük kişilere en fazla 5 yıl süreyle pasaport verilmektedir. Eğitimi devam etmeyen kişiler pasaport harcı ödemek zorunda oldukları için, bu grupta yer alan kişiler pasaport harcı öderken bu noktaya dikkat etmelidir.

 

18 Yaşından Büyük, 25 Yaşından Küçük Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Pasaport harç ücreti dekontu

 Öğrenci belgesi


 1. Şaka değil, gerçek. Öğrenci olduğu halde okulun bitimine bir ay kaldı, yaşım 24 oldu gibi gerekçelerle parayla pasaport almayı tercih edenler var. Okulunuz bitse bile sistemde mezun olarak gözükmediğiniz / öğrenci belgesi alabildiğiniz sürece harçsız pasaport alabilirsiniz. Ayrıca örneğin 22 yaşında okulu bitiren birisi, okul bitmeden hemen önce pasaport alırsa, bu pasaportu 25 yaşını doldurana kadar hiçbir sorun olmadan kullanabilirler. (Harç yatırılarak alınması durumunda ödenmesi gereken 2 yıllık harç miktarı: 397 TL)

 

Yurt Dışına Öğrenim İçin Gidecek Olanlar – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Öğrenci belgesi


 1.  Yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olmalı ve apostil şerhi içermeli.

 

18 Yaşından Küçük Fiziksel Engelli Bireyler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Muvafakatname


 1. Fiziksel engeli olan bireyler için pasaport çıkartılacak ise kanuni temsilcileri bireye eşlik etmeli, ayrıca yasal temsilci / temsilciler tarafından muvafakatname düzenlenip başvuru dosyasına eklenmelidir. Muvafakatnameler nüfus müdürlüklerinde düzenletilebilir.  *Fiziksel engelli birey 18 yaşından büyükse kendisi başvuru yapabilir.

 

Zihinsel Engelli Bireyler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Vasi kararı


 1. Zihinsel engeli olan bireyler için pasaport çıkartılacak ise bireyin vasisi işlemleri yürütebilir. Mahkeme kararı olmalıdır.

 

25 Yaşından Büyük Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

Pasaport Harcı Muhafiyet Formu ve Harçsız Pasaport Talep Yazısı


 1. Eğer (eğitim derecesi önemli olmaksızın) 25 yaşından büyük bir öğrenciyseniz ve bilimsel, kültürel ya da sportif nedenlerle yurt dışına çıkmanız gerekiyorsa bu belgeleri okulunuzdan temin edip doldurmalı ve yetkililere imzalatmalısınız. Daha sonra belgeleri vergi müdürlüğündeki yetkili memurlara onaylatmalısınız. Son aşama, belgelerle birlikte pasaport başvurusunda bulunmaktır. Bu yöntemle 25 yaşından büyük lisans öğrencileri 1 yıl, yüksek lisans öğrencileri ise 2 yıl geçerli harçsız pasaport alabilirler.

 

Uçuş Ekibi Personeli İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Harçsız pasaport talep yazısı


 1.  Çalışılan kurumdan alınmalıdır. Gerekli imzaları içerdiğinden emin olmalısınız.

 

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Gri pasaportları ilçe nüfus müdürlüklerinden alamazsınız. Gri pasaportlar sadece il nüfus müdürlüklerinde özel çalışan bir merkez tarafından verilir.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

 Kimlik belgesi


 1.  T.C. kimlik kartı, eski nüfus belgesi ya da geçici kimlik belgesi olmalıdır. Sürücü ehliyeti kabul edilmez.

 2 adet biometrik fotoğraf


 1.  Şehir merkezlerinde ve nüfus müdürlüklerine yakın fotoğrafçılarda hallederseniz, yanlış fotoğraf götürme riskiniz en aza iner.

 Pasaport defter bedeli dekontu


 1.  Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair adınızın, soyadınızın, kimliğinizin ve tutarın yazdığı, “tahsil edilmiştir” kaşeli, tahsildar tarafından ıslak imzalı dekont.

 Görev onayı ve talep formu


 1. İş yerinizden temin ediniz ve gerekli kişi ya da kişilere onaylatıldığından emin olunuz.

 Eski pasaport


 1.  Varsa eski pasaportunuzu mutlaka yanınıza alınız.

 

Gri Pasaportlu Kişinin 18 yaşından KÜÇÜK Çocukları İçin Gerekli Evrak Listesi – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Görev onay ve talep formu

Muvafakatname


 1.  Nüfus müdürlüğünden temin edilebilir. *Eğer çocuk engelli ise dosyaya ayrıca sağlık raporu eklenmelidir.

 Öğrenci belgesi


 

Gri Pasaportlu Kişinin BÜTÜN Çocukları İçin Gerekli Evrak Listesi – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Öğrenci belgesi


 

Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yeşil pasaport işlemleri de tıpkı gri pasaport işlemleri gibi sadece il müdürlüklerindeki merkezlerden yapılmaktadır.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

 Kimlik belgesi


 1. T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici nüfus belgesi. Ehliyet geçerli olmaz.

 2 adet biometrik foto


 1.  Nüfus müdürlüklerine yakın yerlerde çektirmenizi tavsiye ediyoruz.

 Pasaport defter bedeli dekontu


 1.  “Tahsil edilmiştir” yazısı ile birlikte tahsil eden kişinin ıslak imzası olmalı. Aynı zamanda ödenen miktar, kimlik numaranız, adınız ve soyadınız dekontta açık bir şekilde gözükmeli.

 Hususi damgalı pasaport talep formu


 1.  İşyerinizden temin edebilirsiniz. Gerekli kişilere onaylattığınızdan emin olun.

 Eski pasaport


 1.  Varsa mutlaka dosyanıza eklenmelidir.

 

Yeşil Pasaportlu Kişinin 18 Yaşından Küçük Çocukları İçin Gerekli Evrak Listesi – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Hususi damgalı pasaport talep formu

Muvafakatname


 1.  Nüfus müdürlüğünden temin edilip dosyaya eklenebilir. *Eğer çocuk engelli ise dosyaya ayrıca sağlık raporu eklenmelidir.

 Öğrenci belgesi


 

Yeşil Pasaportlu Kişinin BÜTÜN Çocukları İçin Gerekli Evrak Listesi – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Öğrenci belgesi


 

Emekli Memurlar ve Görevden Çekilenler İçin Gerekli Evrak Listesi – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Hususi damgalı pasaport talep formu

Unvan ve kadro derecesini gösteren belge

 1. Belge unvanı ve kadro derecesini göstermelidir. Eski kurumdan temin edilmelidir.

 

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2021 Listesi

Pasaport için gerekli evraklar 2021 yazımızda en fazla ihtiyaç duyulan gerekli evraklar listelerini derledik.  Eğer listeler arasında kendi statünüzle ilgili gerekli evraklar listesini bulamadıysanız lütfen bize yorum olarak aşağıdaki kısımdan belirtin. Sizin için gerekli evraklar listesini bir an önce derleyip sizin için listemizi güncelleyeceğiz.

Listedeki bütün bilgiler açık kaynaklardan derlenmiş olup, 2021 güncel bilgileridir. Sonraki yıllarda bilgilerde bir güncellenme olması durumunda yazımızı düzenleyerek size en güncel gerekli belgeler listelerini sunmaya devam edeceğiz. Bazı diğer bilgiler için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı pasaport sayfası ziyaret edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *