Meslek Seçimi Yapacaklar İçin Önemli 26 Bin TL Maaşla İş Başı Yapıyorlar!

Meslek Seçimi Yapacaklar İçin Mühim 26 Bin TL Maaşla İş Başı Yapıyorlar! Konya Tecim Odası Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde geçtiğimiz yıl oluşturulan Pilotaj Kısmı’nde öğrenciler, 5 yıl devam eden çeşitli kuramsal ve ergonomik eğitimler almaktadır. Pilotluk eğitimi için ortalama olarak 400 bin TL ya da 700 bin TL kadar bir bütçe ayıran öğrenciler mezun olduktan sonrasında oldukça yüksek maaşlar ile iş başı yaparak yapmış oldukları masrafın kat ve kat fazlasını kazanabilmektedirler. Pilotaj Kısmı Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, tarafınca meydana getirilen açıklamada oldukça sıkıntılı bir eğitim sürecinin arkasından mezun olan öğrenciler havayollarında 26 bin TL maaş ile işe başlayıp, maaş aralığını 94 bin TL tutarına kadar çekebilmektedirler. Pilotluk eğitimlerine ilgi son on yıl çerçevesinde ortalama olarak % 50 – 60 oranında artmış bulunmaktadır dedi.

Türkiye, coğrafi konumu gereğince öteki ulaşım sistemlerinde olduğu benzer biçimde hava yolu taşımacılığında da oldukça potansiyeli artan bir yerde olmaktadır. Hava yolu sektöründe donanımlı ve nitelikli pilot eksikliği dünya genelinde olduğu benzer biçimde Türkiye’de de mühim bir eksiklik olmaktadır. Buna rağmen hususi havacılık şirketlerinin artması ve hava ulaşımdaki süratli gelişme ve gelişim süreci, nitelikli personel ihtiyacını ortaya koymaktadır.

220 Saat Kuramsal, 17 Saat ergonomik Eğitimi Veriliyor!

220 Saat Kuramsal, 17 Saat ergonomik Eğitimi Veriliyor! Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Kısmı Eğitim Müdürü olan Süleyman Doğan, öğrenciler için eğitime Planör Pilot Lisansı ile başladığını ve sonrasında ise Hususi Pilot Lisansı, Talebe Pilot Lisansı ile devam edildiğini ve Görevli Pilot Uçuşu ve Oldukça Motor Derslik Yetkisi eğitimlerinin verildiğini belirtti. Eğitim Müdürü Doğan, öğrencilerin çeşitli sivil havacılık sınavlarını geçen kursiyerlerin hava yollarında çalışmaya hazır duruma geldiklerini belirtti. Toplam 220 saatlik eğitime ek olarak, 17 saat devam eden planör eğitimi verdiklerini ve eğitimlerin yüksek güvenlikli hava araçlarında yapıldığını belirtti.

Yüksek Maaşla İş İmkanı Buluyorlar!

Yüksek Maaşla İş İmkanı Buluyorlar! Öğrencilerin dünyada oldukça revaçta olan bir meslek dalına haiz olduklarını ve oldukça yüksek maaş seçenekleri ile iş bulma olanağına haiz oldukları belirtilmektedir. Eğitim Müdürü Doğan, tarafınca pilot adayları ile ilgili olarak aranan özelliklerin başlangıcında adayların son aşama sıhhatli olmaları icap ettiğini belirtti. Ek olarak temel matematik, fizik ve beşeri bilimleri de oldukça iyi bilmesi icap ettiğini belirtti. Belirtilen sıkıntılı süreç arkasından öğrencilerin, havayollarında 3 bin 400 Euro maaş ile işbaşı yaptıklarını ve ondan sonra bu meblağın 12 bin Euro’ya kadar çıkabildiğini de belirtti.

Fazla mesai kıtalar arası uçuşlar, yatıya kalma benzer biçimde fazladan durumlarda da 5 – 6 bin Euro kadar fazladan gelirleri de olabilmektedir. Pilotluk mesleğine ilginin son on yıl içinde % 50 – 60 oranında talep armış bulunmaktadır. Türkiye genelindeki yabancı pilot popülasyonunun yüksek olması da bu durumu etkilemektedir. Gençler bu alanda iş bulma şansının fazlaca bulunduğunu bilerek bu işe yöneliyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *