Almanya Ev Kiraları – En Düşük ve Yüksek Kiralar!

bilgibudur.com

Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Almanya ev kiraları hakkında data vereceğiz. En oldukça merak ettiğiniz konulardan kabul edilen Almanya ev kiraları şehirlere nazaran ne durumda? Almanya’da yaşam iyi mi. Asgari tutara nazaran ev kiraları uygun mu? Gelin hep beraber bakalım.

Almanya Ev Kiraları 2021

Almanya ev kiraları averaj olarak 335 €’dan başlayarak 2.000 €’a kadar uzanıyor. Organik olarak daha düşük ve daha yüksek kiralık ev bulmak mümkün müdür? Mümkündür. Veriler aileler ve tek yaşayanlar için alınmış averaj verilerdir.

Almanya’da 1 odalı şehir merkezindeki daire için ödeyeceğiniz aylık meblağ 450 €’dan başlayarak 1.000 €’a kadar uzanmaktadır. Bekarlar için uygun olan bu söz mevzusu evler, aileler için yetersiz ve küçük gelmektedir. Daha doğrusu ailelerin yaşayamayacağı evlerdir.

Eğer bu evi şehir merkezi haricinde tutarsanız fiyatlar organik olarak düşüş gösterecektir. Şehir merkezi dışındaki 1 odalı ev için ödeyeceğiniz averaj en düşük fiyatı 335 €, en yüksek fiyat ise 750 € olarak karşınıza çıkmaktadır.

Aile için evleri merak ediyorsanız. Şehir merkezinde yer edinen 3 odalı bir daire tutarsanız 875 €’dan süregelen fiyatlara denk gelecekseniz. Bu fiyatlar 2.000 €’ya kadar uzanmaktadır. Almanya’da villa seçimi lüks evler hariç standart evlerde en yüksek fiyat şehir merkezindeki bu evlerdir.

Eğer şehir merkezi haricinde bir daire tutmak isterseniz bu durumda fiyatların minimum sınırı 600 €’ya en yüksek averaj sınırı ise 1.500 €‘ya çıkacaktır.

Bilgileri tabloya döküp size daha net bir data verecek olursak bu hususta ortaya şu tablo çıkmaktadır: (Fiyatlar averaj rakamlardır, naturel olarak ki daha yüksek ve düşükleri vardır. Genel olarak durum bu şekilde.)

Almanya Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1000 € 750 €
En Yüksek (3 Oda) 2.000 € 1.500 €
En Düşük (1 Oda) 450 € 335 €
En Düşük (3 Oda) 875 € 600 €

Almanya’da Iyi mi Ev Kiralanır?

Almanya’da ev kiralamak istiyorsanız emlakçılardan uzak durun derim. Bundan dolayı emlakçılar devasa yükseklikte komisyon oranları sunabiliyor. Buda sizin normalde 500 – 600 €’ya tutabileceğiniz evi 800 – 900 €’ya tutmanıza olanak tanıyor. Bu yüzden elinizden geldiği kadar satış sitelerinden “sahibinden” olan ilanlara bakmanız gerekiyor.

Almanya’da ev kiralarında depozito bedeli vardır. Şehirden şehre, emlakçıdan emlakçıya ve gene satıcıdan satıcıya değişim göstermekle birlikte averaj olarak 2 kira bedeli depozito alınır. Evin anahtarını alırken bu depozitoyu vermekle yükümlüsünüz. Evden çıkarken, eve herhangi bir zarar vermemişseniz ve aldığınız benzer halde bırakmışsanız bu depozito tutarı size geri ödenmektedir.

Almanya’da Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) Almanya’da ev kiraladınız diyelim. Ev sahibiniz, sizin oturma süreniz 1.5 yılı doldurmadığı sürece kiranıza zam yapması olanaksız. Şu demek oluyor ki 18 aylık süre sonunda kiraya zam yapılabilir. Bunun yanı sıra meydana getirilen zam oranı da %15’i geçemez. Bir dönem için %5, %5, %5 zam da yapılabilir. Tek sefer de %15 zam da yapılabilir.

2-) Zam mevzusunda da ev sahipleri kısıtlı. Oturduğunuz semtte minimum 3 daireyi size örnek göstermesi gerekiyor. Metrekare ölçüleri nerede ise aynı olan 3 evin kira fiyatlarının karşılaştırmasını size göndermeden zam yapması olanaksız.

3-) Almanya’da bilhassa apartmanda oturuyorsanız genel olarak yakıt giderleri ortak olmaktadır. Kiranıza ek olarak bu yakıt gideri sizden alınır. Fazla yakıt yakmanız durumunda ise, ev sahibi sizin kiranıza %15 vakasına bakmaksızın, fazla yaktığınızın kanıtını size sunarak zam yapabilmektedir.

Berlin Ev Kiraları 2021

Almanya’nın başkenti ve en meşhur şehri olan Berlin’in merkezinde bir ev tutmak istiyorsanız gelirinizin asgari ücretin üstünde olmasında yarar var. Berlin’in merkez dışarısında yer edinen bölümlerinde ise daha uygun ev kiralarını görmek mümkün olsa da gene asgari tutara kıyasla pahalı bulunduğunu söyleyebiliriz.

Berlin’de 1 odalı şehir merkezinde yer edinen daire kiralamak istiyorsanız averaj olarak 816.51 € ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer şehir merkezi haricinde isterseniz bu ücret direkt olarak averaj 591.57 €’ya düşecektir. Aileyseniz ve 1 odalı ev sizin için yetersizse bu durumda şehir merkezindeki 3 odalı daireye 1.554 € vermek durumunda kalırsınız. Şehir merkezi haricinde ise 3 odalı dairelerin tutarları 1.081 € olarak averaj belirlenmiştir.

Berlin Ev Kiraları  Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.000 € 800 €
En Yüksek (3 Oda) 2.000 € 1.500 €
En Düşük (1 Oda) 600 € 400 €
En Düşük (3 Oda) 1.200 € 850 €

Frankfurt Ev Kiraları 2021

Frankfurt Berlin’den daha pahalı olmasıyla dikkat çekmekte. Gene en kaliteli şehirlerden birisi olan Frankfurt’ta bekarlar için 1 odalı daireyi şehir merkezi için averaj olarak 851 €’ya, evliler için ise 3 odalı daireyi 1.670 €’ya bulmak mümkün. Bu fiyatlar yüksek, şehir merkezi haricinde fiyatlar ne durumda diyorsanız, bekarlar için şehir merkezi dışındaki 1 odalı bir evin aylık kira fiyatı averaj olarak 636,55 €, evliler için 3 odalı bir evin aylık kira fiyatı ise averaj olarak 1.209.26 € olarak ön plana çıkmakta.

Frankfurt Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1000 € 800 €
En Yüksek (3 Oda) 2.300 € 1.600 €
En Düşük (1 Oda) 650 € 500 €
En Düşük (3 Oda) 1.300 € 900 €

Münih Ev Kiraları 2021

Bir çok süre zengin halkın yaşamış olduğu Münih’te kiralar dudak uçurtacak seviyede. Asgari ücret alan bir ferdin, Münih’te yaşamını devam ettirmesi oldukça zor. Bu sebepten dolayı Münih birazcık daha zengin şehri olarak öne çıkıyor diyebiliriz. Organik olarak verdiğimiz rakamlar averaj alınan rakamlar. Fukara mahalleleri de yok değil.

Münih’te bekar birisi 1 odalı daire tutmak isterse şehir merkezinde bulacağı evlerin averaj fiyatı 1.108 € olacaktır. Şehir merkezi haricinde ise bu averaj sayı 840 €’ya düşüş gösterecektir. Gene aile taşınacaksa ve 3 odalı bir ev arıyorsa, Münih şehir merkezinde yer edinen 3 odalı evlerin tutarları averaj olarak 2.212 €, şehir merkezi dışındaki 3 odalı evlerin tutarları ise 1.633 € olarak karşılarına çıkacaktır.

Münih Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.500 € 1.100 €
En Yüksek (3 Oda) 3.000 € 2.000 €
En Düşük (1 Oda) 800 € 600 €
En Düşük (3 Oda) 1.750 € 1.200 €

Hamburg Ev Kiraları 2021

Hamburg’da ev kiraları nerede ise Frankfurt ile eşit durumdadır. Sıfıra sıfıra aynı rakamlar olmasa dahi, 5 – 10 € fark oynamaktadır. Gene Hamburg’da durumu orta sınıf ve üstünde olanların, fazla sıkıntının olmadığı bir şehir olmasıyla öne çıkıyor. Eğer Hamburg’ta oturmak istiyorsanız gelir durumunuz asgari ücretin üstünde olmalı.

Hamburg’da bekar bir insanoğlunun sığabileceği 1 odalı ufak bir eve verilebilecek şehir merkezindeki averaj fiyat 848 €, şehir merkezi dışındaki averaj fiyat ise 636.72 € olarak öne çıkıyor. Eğer bekar değilse ev arayan kişi 3 odalı dairelerin averaj fiyatı şehir merkezinde 1.781 €, şehir merkezi haricinde ise 1.184 € olmakta.

Hamburg Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 1.100 € 800 €
En Yüksek (3 Oda) 2.200 € 1.600 €
En Düşük (1 Oda) 700 € 450 €
En Düşük (3 Oda) 1.200 € 900 €

Köln Ev Kiraları 2021

Köln’de ev kiraları şimdiye kadar saydığımız şehirlere kıyasla daha uygun. Bekar ve 1  odalık ev ihtiyacını karşılayacak birisi Köln’de şehir merkezinde averaj olarak 707.65 € karşılığında rahatça ev bulabilir.  Şehir merkezi haricinde yer edinen 1 odalık evlerin tutarları ise averaj olarak 523 € olmakta. Aileyseniz ve 3 odalı ev ihtiyacınız var ise bu durumda Köln şehir merkezinde averaj 1.415 €’ya, şehir merkezi haricinde ise averaj 1.011 €’ya oturabilirsiniz.

Köln Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Haricinde
En Yüksek (1 Oda) 900 € 650 €
En Yüksek (3 Oda) 2.000 € 1.400 €
En Düşük (1 Oda) 600 € 440 €
En Düşük (3 Oda) 1.000 € 800 €

Almanya Asgari Tutarı

Ev kiralarından bahsettik. Asgari ücret ile kıyaslamak kaldı. Almanya asgari tutarı ile ilgili net bir data elde etmek istiyorsanız; Almanya Asgari Ücreti 2021 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Alman halkı 1.498 € resmi olarak asgari ücret almaktadır. Fakat Almanya’da şu şekilde bir durum var. Genel olarak asgari ücret ile çalışan kişi sayısına bakıldığında oldukça düşük. Bundan dolayı işverenler işçilere, asgari ücretten daha yüksek maaşlar vermektedir. Bu yüzden Almanya’da yaşamakta olan bir kişi, işyerinden almış olduğu maaşla ev kirası da dahil olmak suretiyle tüm temel gereksinimlerini giderdiğinde dahi elinde hala para kalmaktadır.

Almanya Yaşamı

Almanya’da en oldukça dört gözle beklenen konulardan birisi ise yaşam. Ev yaşamı Almanya’da Türkiye’den oldukça değişik. Hele ki, yurtdışına sonradan çıkmışsanız komşuluk ilişkilerinizin oldukça düşük seviyede olacağını söyleyebilirim. Almanya’da evler 3-5 kat içinde değişiyor. İletişimde bulunuyorsunuz, bulunmak zorundasınız fakat yardım v.s. mevzusunda bir Türkiye değil. Almanya’da belirli saatlerde evlerde yüksek ses yapamazsınız. Ruhezeit diye kural vardır ve bu kesinlikle yasaktır. Akşam 7 sabah 8 saatleri içinde geçerlidir. Bu kural pazar günleri ise tam gün olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı pazar günleri insanların bir oldukca evde olmakta.

E Peki yurtdışında ki partiler falan ne diyeceksiniz. Parti yapmanıza ya da yüksek sesli bir şey yapmanıza asla olanak tanılmıyor değil. Komşulardan izin alırsanız, istediğinizi yapabilirsiniz. Fakat tüm komşuların izin vermesi gerekecektir. 1’i dahi vermezse hiçbir ses çıkaramazsınız.

Almanya’da ulaşım oldukça kolay. Bisikletler Almanya’da oldukça yaygın. Gene bisiklet benzer halde metro, otobüs, tramvay benzer halde ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz. Bisiklet Almanya’da tramvay ve  metrodan sonrasında gelen en süratli ulaşım aracıdır. Bazı bölgelerde arabalardan ve otobüslerden daha süratli ulaşım sağlamanıza olanak tanıyacaktır.

Almanya Tutarları

Hikersbay tarafınca sağlanan verilere nazaran Almanya market fiyatlarından elimizden geldiği kadar bahsetmeye çalışacağız. Almanya’da bir markete girdiğinizde ödeyeceğiniz tutarlar aşağı yukarı şu şekildedir:

1 Litrelik süt için 0.71 €, 500 gramlık taze beyaz ekmek için 1.20 €, 12’li tertipli yumurta için 1.60 €, 1 kilogramlık yöresel peynir için 9.00 €, 1.5 litre şişe su için 0.32 € ödersiniz.  Bununla birlikte 1 paket Marlboro sigara 6.30 €, 1 şişe şarap 4.00 €, 0.5 litre yerli bira 0.68 €, 0.33 litre ithal bira 0.68 € olarak belirlenmiştir.

Ulaşım ve yakıt fiyatlarına bakarsak tek yönlü bilet için 2.80 € ödeme, aylık pass kart için 70 € ödeme, 1 litrelik benzin için 1.40 € ödeme, 1 KM Taksi tutarı için 2.00 € ödeme, taksi başlama tutarı için 3.50 €, 1 saat taksi bekletmesi için 30 € ödeme yapmak durumundasınız.

Eklemeler yapmak istiyorsanız, yazının yorum bölümünden görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Ek olarak bu yazılarımıza da göz atmayı dikkatsizlik etmeyin.

Asgari Ücreti En Fazla Olan Ülke 2021

Almanya Asgari Ücreti 2021

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *