Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Güncel Maaşları Ne Kadar ?

Ambulans şoförü olabilmek için gerek hususi sektörde sıhhat hizmeti veren hastanelere gerekse de kamuya iş başvurusunda bulunulabilmektedir. Devletimizde ambulans sayısı her geçen gün ortaya çıkan talepler doğrultusunda arttırılmakta ambulans şoförleri de artan bu talep sebebiyle kamu ve hususi sektörde istihdam edilmektedir.

Düzgüsel şoförlerden değişik olarak daha ileri sürüş tekniklerine haiz olunmasının gerekmesi, hem de acil müdahale hizmeti veren ambulans şoförlerinin acil yardım eğitimlerine haiz olması benzer biçimde şartlardan dolayı ambulans şoförü alımları değişik kriterler beraber değerlendirilerek kararlaştırılmaktadır.

112 acil yardım hizmetlerinden olan ambulans şoförlüğü; yaralı ve hasta kişilerin sıhhat kuruluşlarına en kısa sürede taşınması amacıyla 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet anlayışıyla etkinlik yürüten bir iş koludur. Ambulans şoförlerinin sakin, öz verili ve cesaretli olmaları beklenmekte ambulans şoförü alımları üstün niteliklere haiz ustalaşmış şoförlerin seçilmesi kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Ambulans şoförü maaşları öteki mesleklere nazaran hem kamuda hem de hususi sektörde oldukça doygunluk edicidir. Ambulans şoförü olabilme şartlarının neler bulunduğunu öğrenerek ve bu şartlara dair emek harcamalar yürüterek iyi bir meslek sahibi olunması mümkündür.

Ambulans Şoförü Iyi mi Olunur, Şartları Nedir ?

Her meslek grubunda olduğu benzer biçimde ambulans şoförlüğünde de bazı şartlara haiz olunması hem tercih edilirliği arttırmakta hem de daha kolay bir halde meslek sahibi olunmasının önünü açmaktadır. Ambulans şoförü olabilmek için minimum lise mezunu olunması yada üniversitelerin ön lisans bölümlerinden “Acil Tıp Teknisyenliği” alanında mezuniyet belgesi sahibi olunması gerekmektedir.

Ambulans şoförü alımlarında öteki ön lisans ve lisans bölümlerden mezun olanlarında müracaat yapabilme imkanı bulunmakla beraber acil tıp teknisyenliği kısmı mezunu olmak ambulans şoförlüğü için ciddi avantaj sağlamaktadır.

Ambulans şoförü olmak için gerekenler 2023 senesinde kamu ve hususi sektörde alım yapılacak olan yere nazaran değişmekle beraber;

 • Minimum lise mezunu olma,
 • Minimum B sınıfı sürücü ehliyeti,
 • İlk yardım sertifikası,
 • Sıhhat Bakanlığı ruhsal çözümleme testleri,
 • İleri sürüş tekniği mevzusunda sertifika sahibi olma

Şeklinde temel bazı belgelere haiz olunması istenmekte yapılacak uygulamalı yada kuramsal sınavlar çerçevesinde ambulans şoförlüğü mevzusunda kişinin yetkin olup olmadığı denetim edilerek ambulans şoförlüğü alımları yapılmaktadır.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Ambulans şoförü olabilmek için istenen evrakların başlangıcında;

 • Ambulans kullanımına uygun minimum B sınıfı ehliyeti,
 • Acil durumlarda müdahale mevzusunda informasyon sahibi olunduğuna dair acil yardım ve ilk yardım sertifikası,
 • İleri sürüş teknikleri ve ruhsal testlerden başarı sağlandığına dair belgeler,
 • Acil tıp teknisyenliği ön lisans kısmı mezuniyet belgesi yada sıhhat meslek liselerinden alınmış lise mezuniyet belgesi

Şeklinde belgeler gelmektedir. Devletimizde iş imkanlarına haiz olunmasında yaşanılan güçlükler düşünüldüğünde ambulans şoförü olmak için ihtiyaç duyulan belgeler 2023 ne kadar fazla ise meslek sahibi olma ihtimali o denli artmaktadır. Mesela acil tıp teknisyenliğinden mezun olan birinin öteki ön lisans bölümlerinden mezun olanlara nazaran ambulans şoförü alımlarında şansı daha yüksekken ileri sürüş tekniklerinde alınan başarı göstermiş sonuçlar, ehliyetteki sürücü sınıfının daha yüksek seviyede olması, ilk yardım sertifikasının türü benzer biçimde pek oldukca husus tercih edilebilirliğe tesir etmektedir.

Ambulans şoförlüğü mevzusunda kamu alımları ile {özel sektör} iş imkanları birbirinden değişik yürütülmektedir. Kamuda ambulans şoförü olabilmek için minimum ön lisans mezunu olunması, adli sicil kaydının temiz olması, istenen belgelerin tamamına haiz olunması benzer biçimde şartların eksiksiz olarak gerçekleşmesi talep edilirken hususi hastanelere ilişik iş ilanlarında minimum lise mezunu olma ve yeterlik sahibi şartlarının taşınması istenmekte ilk yardım sertifikası, ileri sürüş teknikleri benzer biçimde detaylı belgeler iş alımlarından sonrasında kurumsal eğitimlerle de gerçekleştirilebilmektedir.

Ambulans Şoförü Sertifikası Iyi mi Alınır?

Ambulans sürüş teknikleri imtihanı ile ambulans şoförü olmak isteyen kimseler bazı uygulamalı ve kuramsal eğitimlere doğal olarak tutulmakta bu eğitimleri tamamlayan kimseler ambulans şoförü olma hakkına haiz olmaktadır. Ambulans şoförü sertifikası iyi mi alınır mevzusunda başarı göstermiş olabilmek için ilk olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı tarafınca ortak olarak yürütülen ambulans sürüş teknikleri eğitimlerine katılım sağlanması ve eğitim sonucunda yapılacak sınavlara girilerek başarı göstermiş olunması gerekmektedir.

Kamuya ambulans şoförü alımlarında ambulans şoförlüğüne müracaat edebilmek için sıhhat meslek liselerinden mezun olma şartları ile üniversitelerin ön lisans acil tıp teknisyenliği bölümlerinden mezun olma şartları çoğunlukla tercih edilmekte ambulans şoförü olabilmek için acil yardım sertifikasına haiz olunması yanında mezuniyet belgesi işe kabulleri kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber {özel sektör} ambulans şoförü alımlarında mezuniyet şartları daha esnektir.

Ambulans şoförü sertifikası alınması Sıhhat Bakanlığı tarafınca vasıta tanıma, düzgüsel yol sürüşü ve ileri sürüş tekniklerinin uygulanması aşamalarında uygulamalı eğitim alma ve imtihan şeklinde yapılmaktadır. Imtihan sürecinde gerek Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmenleri ve güvenlik teşkilatında ileri sürüş mevzularında uzman eğitmenler gerekse de Sıhhat Bakanlığı uzman mensubu ambulans şoförü olmak isteyenlere lüzumlu eğitimleri vermekte ve imtihan süreçlerinde sürücüler çeşitli kurumlar aracılığı ile izlenmektedir.

Lise Mezunları Ambulans Şoförü Olabilir Mi?

Lise mezunu ambulans şoförü iyi mi olunur mevzusunda kamu alımları yapılması çoğu zaman sıhhat meslek liseleri çıkışlılara yönelik gerçekleşmekte lise KPSS sınavından başarı göstermiş olan sıhhat meslek lisesi mezuniyet belgesi sahipleri ambulans şoförlüğüne müracaat yapabilmektedir. Sıhhat meslek lisesi mezunları minimum B sınıfı yeterlik sahibi olmaları, acil yardım sertifikasına haiz olmaları ve uygulamalı eğitimleri başarı ile tamamlamaları halinde kamuda istihdam edilmektedir.

Sıhhat meslek liseleri haricinde öteki liselerden mezun olan kişiler acil yardım sertifikası, ambulans şoförlüğü sertifikası benzer biçimde belgeleri temin ederek hususi sektörde sıhhat hizmeti veren sıhhat kuruluşlarına ambulans şoförlüğü başvurusu yapabilmektedir. Lise mezunlarının minimum B sınıfı ehliyete haiz olması, işe alımlarda uygulamalı eğitimleri başarıyla tamamlama ve ruhsal yeterliliğe haiz olunması halinde hususi hastanelerde ambulans şoförü olunması yönünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

2023 Güncel Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadardır?

Ambulans şoförü maaşları belirlenirken;

 • Emek harcama saatleri,
 • Hangi ilde çalışmış olduğu,
 • Hafta sonu ve tatillerde çalışılıp çalışılmadığı,
 • Haftalık ya da aylık emek verme süreleri,
 • Gece emek verme saatleri

Şeklinde pek oldukca husus beraber değerlendirilerek hesaplama yapılmakta ve ambulans şoförü ücretleri bu durumlara nazaran değişkenlik göstermektedir. Mesela İstanbul’da ambulans şoförü olan bir kimsenin maaşı ile Kütahya’da ambulans şoförü olan bir kimsenin maaşı belirtilen şartlardan dolayı aynı olmamaktadır.

Ambulans şoförleri, 7 gün 24 saat emek verme esasına bağlı olarak kesintisiz hizmet vermektedir.

2023 senesinde Ambulans Şoförü Maaşları ;

 • Hususi Hastanelerde Ambulans Şoförlerinin Maaşları : 4.250 TL’den başlamaktadır.
 • Devlet Hastanelerinde Ambulans Şoförlerinin Maaşları : 3,250 TL’den başlamaktadır.

Ambulans şoförlerinin maaşlarına tesir eden öteki unsurlar ise ;

 • Mezuniyet belgesi türü
 • Mesail Saatleri’dir

Ambulans Şoförü İş İlanlarına Nereden Ulaşılabilir?

Kamuda ambulans şoförü olabilmek için aranan şartlardan birisi de Kamu Çalışanı Imtihanı’nda belli başlı puanlara haiz olmaktır. Bu puana haiz olduktan sonrasında uygulamalı sınavlara katılım yapılmakta Sıhhat Bakanlığı ambulans şoförleri alım sayıları her yıl güncellenerek gereksinimler karşılanmaktadır.

Hususi sektörde ambulans şoförü olabilmek içinse ister İŞKUR’a müracaat ederek lüzumlu belgelerle ambulans şoförü iş ilanları mevzusunda müracaat yapabilir isterseniz de hususi hastanelerin gereksinimleri doğrultusunda hastanelerin insan kaynakları bölümlerine acil yardım sertifikası ve sürücü belgesi ile bizzat müracaat edilebilmektedir.

Müteahhitlik Belgesi Nedir Nasıl ve Nereden Alınır

Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *