Cumhurbaşkanına Hakaret Cezası – Hapis Cezası Var mı?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen “Cumhurbaşkanına Hakaret” sözleri insanlarda Cumhurbaşkanına Hakaret Cezasının ne olduğu hususunda merak uyandırdı. Peki Cumhurbaşkanına hakaret cezası ne? Cumhurbaşkanına hakarette hapis cezası var mı?

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişik bir maddede hususi bir halde ele alınmıştır. Ciddi suçlar içinde yer edinen Cumhurbaşkanına Hakaret suçunu işleyen birisi TCK 125’de düzenlenen hakaret suçundan daha değişik olarak 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alır.

Düzgüsel hakaret suçuna nazaran üst sınırı devasa yükseklikte olan Cumhurbaşkanına Hakaret cezası, bu suçtan dolayı kati olarak tutuklamayla sonuçlanmaktadır. Sulh Ceza hakimlerinin ceza vermeme olasılığı oldukça düşüktür.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan çoğumuz fikir ve düşüncelerini özgürce her ortamda dile getirebilir. Fakat en ufak hakaret, hakarete dayalı betimleme mevzuları işlenirse bu durumda ortaya kabahat çıkacaktır. Bir sözün hakaret kabul edilmesi ise söylenen sözün onur, onur ve saygınlığa zarar vermesi gerekmektedir. Küfürler, aşağılayıcı kelimeler… Bunların tamamı hakaret kapsamına girmektedir.

İnternet’ten Cumhurbaşkanına Hakaret Cezası

Hakaret suçu şeklinde gene Cumhurbaşkanına Hakaret suçu da İnternet yöntemiyle rahatça işlenebilen bir kabahat. Hatta 100 davadan 90’ı İnternet üstünden olanlardan oluşuyor diyebiliriz.

Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun işlendiği ortamlar genel olarak haber sitelerinin yorum bölümleri, Twitter, Feysbuk, Instagram şeklinde toplumsal medya siteleri olarak öne çıkıyor. Buralarda meydana getirilen “hakaret” içerikli yorumları yazanların tespiti oldukça kolay bir halde yapılabiliyor. IP adresinden meydana gelen tespit sonucunda kişinin nerede olduğu, o yorumu yazarken ki yeri v.s. her şey ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun yanında değişik suçlarda işlenebilir. Sözgelişi herhangi bir Web sayfası yada haber sitesinde yorum yaparak Cumhurbaşkanı’na hakaret etmişseniz, bunu pek oldukça kişinin görebileceğinden dolayı aleniyet unsuru meydana gelmektedir. Ek suçlarda hakaret cezası üzerine eklenmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Davası

Şikayete bağlı bir kabahat olmadığından Cumhurbaşkanı’na karşı işlendiği iddia edilmekte olan hakaret suçundan dolayı tüm Cumhuriyet Savcıları direkt olarak soruşturma açabilirler. Hakkaniyet Bakanlığı izniyle birlikte kovuşturma yapılmaya başlanmaktadır.

Özetlemek gerekirse Cumhuriyet Savcısı Cumhurbaşkanına hakaret suçunu tespit ettikten sonrasında soruşturmayı tamamlayacak, peşinden dava açılması için kovuşturma iznini Hakkaniyet Bakanlığı’ndan alacaktır. Oldukça ciddi ve vahim neticelerle karşılaşabilecek olduğunuz Cumhurbaşkanına Hakaret Davası’nda bir oldukça zaman tutuklama sonucu çıkmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *