Avukat Danışma Ücreti 2023 – En Güncel Avukat Danışma Ücreti Ne Kadar?

2021 yılının gelmesiyle Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni avukat asgari ücret tarifesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni tarifeyle birlikte avukat ücretleri %20 ile %25 oranında arttı. Ufacık bir konu da olsa avukatlara bir hukuk meselesini danışmanın profesyonel danışmanlık kapsamında bedeli arttı. Ancak yine de bazen internette avukat danışma ücreti olarak gördüğünüz rakamlar tam anlamıyla gerçeği yansıtmayabilir. İnternette avukat danışma ücreti olarak birçok farklı rakam telaffuz ediliyor. Peki bu işin gerçeği ne? Avukat danışma ücreti 2021 yılında ne kadar?

Avukata bir konu hakkında danışmanın bedeli en az ne kadar? Avukatlık danışma ücretini kim belirliyor? Ücretsiz avukat danışma mümkün mü? Avukat danışma ücretleri neden bu kadar pahalı? Avukat danışma ve avukat danışma ücretleri konularıyla ilgili en güncel ve doğru bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

avukat danışma ücreti 2021
avukat danışma ücreti 2021

Avukata Danışma Ücreti Nedir?

Avukat danışma ücreti, avukat vekalet ücretinden farklı bir ücrettir. Dava dosyanızı avukat takip ediyorsa ve avukat ile aranız avukat-müvekkil ilişkisi varsa avukata ödemeniz gereken ücretin adı vekalet ücretidir. Avukat danışma ücreti ise genellikle sözlü olarak yapılan danışmanlık hizmetinin bedelidir. Avukat ile aranızda bir müvekkillik ilişkisi oluşmaz. Avukat danışma ücreti 2021 yılında 450,00 TL’den başlamaktadır. Bu ücret dava ve takiplerin dışında kalan, sadece profesyonel hukuki yardım almak için ödenen ücrettir.

Avukat Sözlü Danışma Ücreti 2021

Avukat danışma ücreti 2021 yılında sözlü danışmalar için,

    • Avukatın bürosunda yapılan danışmalarda ilk bir saate kadar 450,00 TL, takip eden her saat için 270,00 TL
    • Avukatın çağrı üzerine gittiği yerde ilk bir saate kadar 935,00 TL, takip eden her saat için 460,00 TL

olarak bilinmektedir. Ülkemizde eğer bir zorunluluk durumu yoksa, yukarıdaki tarife üzerinden avukat çağırarak sözlü danışmanlık almak çok yaygın değildir.

Avukat Yazılı Danışma Ücreti 2021

Avukat danışma ücreti 2021 yılında sözlü ve yazılı olarak ayrışmaktadır. Yazılı danışmanın ücreti ilk bir saate kadar 935,00 TL, takip eden her saat için 435,00 TL’dir.

Avukata Dilekçe ve İhtarname Yazdırma Ücreti 2021

İhtarname yazımında noterler kişilere yardımcı olduğu için genellikle avukat tercih edilmez. Ancak avukata yazdırmayı tercih ederseniz 685,00 TL ödemeniz gerekir. Aynı şekilde dilekçe yazımında da birçok alternatif vardır. Özellikle adliye önlerinde arzuhalci adı verilen kişiler, hala ellerindeki daktilo ve “dilekçe yazılır” şeklindeki ilanlar ile müşteri beklemektedir. Ancak hukuki değeri olan, sağlam bir dilekçe istiyorsanız bir avukattan yardım almak isteyebilirsiniz.

Avukata Sözleşme Hazırlatma Ücreti 2021

Avukata sözleşme niteliği taşıyan metinler hazırlatmanız durumunda sözleşmenin türüne göre avukatın talep edeceği ücret değişiklik gösterecektir. Avukat danışma ücreti 2021 yılında,

    • Kira sözleşmesi hazırlatmak isteyenler için 900,00 TL
    • Miras, vasiyet, tüzük, yönetmelik vs. için 2.730,00 TL
    • Her türlü ticari sözleşme için 1.375,00 TL

Avukat Danışması Olmadan Sözleşmeyi Kendim Hazırlasam Olur Mu?

Sözleşmeleri kişiler kendileri hazırlayabilir. Fakat sözleşmeler hukuki yaptırımları olan ciddi metinlerdir. Bu nedenle sözleşmeyi tek başınıza hazırlamanız tavsiye edilmez. Bir avukattan profesyonel yardım almanız en iyi seçenektir. Sözleşme hazırlamak, çok yoğun emek ve çok büyük dikkat gerektirmektedir. Sözleşme yazılırken yapılan en ufak bir hata, daha sonra işlerin engellenemez şekilde kötüye gitmesine sebep olabilir.

Özellikle şahıs şirketi olarak düşük bütçeyle işletmesini yürüten kişilerin sözleşmeleri kendi başlarına hazırladığını görüyoruz. Bu tür durumlarda ne kadar dikkatli olursanız olun, hukuk bilginiz kısıtlı olduğu için ciddi hatalar yapabilirsiniz. Bazen sözleşmenizi profesyonel bir el yardımıyla hazırlamak hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin e-ticaret sitelerinde yer alan sözleşmeler e-ticaret şirketini müşteirlerine karşı korurken, müşterilerini de e-ticaret şirketine karşı korumaktadır. Bu nedenle son derece önemli sözleşmeler olmalarına karşılık, bazı sitelerin bu sözleşmeleri kopyala yapıştır yöntemiyle başka sitelerden aldığı gözükmektedir. Bu durum özellikle kopyala yapıştır yapan e-ticaret sitesini riske atan bir durumdur çünkü sözleşmeler o siteye özel ve o sitenin şartları için dizayn edilmiş olmalıdır.

avukat danışma ücreti 2021
avukat danışma ücreti 2021

İnternette Neden Farklı Avukat Danışma Ücretleri Var?

İnternette yer alan birbirinden farklı avukat danışma ücretleri kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Bu duruma bir açıklık getirmek ve avukat danışma ücreti 2021 yılında ne kadar sorusuna daha net bir cevap vermek isteriz. Öncelikle avukatlar için iki adet ücret tarifesinden bahsetmek mümkündür. Bu ücret tarifelerinden bir tanesi, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan, daha sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğü konan ve avukatlık asgari ücret tarifesi adını taşıyan tarifedir. Bu tarife, avukatların bir işlem için alacakları en az tutarı ifade eden tarifedir. Avukatların talep edebilecekleri üst sınır konusunda bir düzenleme yoktur.

İkinci tarife türü ise, Barolar tarafından hazırlanan tavsiye niteliğinde avukatlık ücreti tarifesidir. Bu tarife, adından da anlaşılabileceği üzere tavsiye niteliği taşımaktadır. Genellikle tavsiye niteliğinde avukatlık ücreti tarifesindeki rakamlar, Resmi Gazete’de yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesindeki rakamların iki katı şeklindedir. Ancak çoğu vatandaş tavsiye niteliğindeki tarifede yer alan fiyatları yüksek bulmaktadır. Bu nedenle, vatandaşlardan bu boyutlarda tahsilat yapamayacaklarını düşünen çoğu avukatlık bürosu, tavsiye niteliğindeki tarifeyi uygulamamaktadır.

Ortalama Avukat Danışma Ücreti 2021

İnternette bu iki tarifenin dışında rakamlar görmeniz de mümkündür. Çünkü bu tarifelerden bir tanesi asgari tarife olup, en düşük tutarı kararlaştırmaktadır. Diğeri ise tavsiye niteliğindeki tarifedir. Siz bu ikisinin çok üzerinde bir fiyatlandırma ile karşılaşabilirsiniz. Avukatlar istedikleri fiyat üzerinden hizmet vermekte özgürdürler. Dolayısıyla tecrübeli, bilgi birikimi yüksek, başarılarını yurt ve dünya çapında kanıtlamış bir avukatın sizden talep edeceği danışma ücretiyle, mesleğe yeni başlamış bir avukatın sizden talep edeceği danışma ücreti arasında farklar olması normaldir. Ayrıca ortalama avukat danışma ücreti 2021 yılında her sene olduğu gibi bütün diğer kriterlerle birlikte şehre göre de değişiklik göstermektedir. Ufak şehirlerde ve büyük şehirlerde avukat danışma ücretleri aynı olmamaktadır.

Ortalama Avukat Danışma Ücreti İstanbul 2021

İstanbul’da eğer belirli bir alanda isim yapmış bir avukat yerine, o alanda çalışan herhangi bir avukattan danışmanlık alırsanız çoğunlukla asgari tarifedeki ücretlerin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak alanında isim yapmış başarılı avukatlar için avukat danışma ücreti 2021 yılında bir hayli yüksek olacaktır.

Ücretsiz Avukat Danışma

Avukat danışma ücreti 2021 fiyatlarını yüksek bulan birçok vatandaş Google’da “ücretsiz avukat danışma” şeklinde arama yapıyor. Peki ücretsiz avukat danışma mümkün mü? Çoğu zaman bir ürün ya da hizmeti pahalı bulduğumuzda, daha uygun fiyatlı alternatif yollar ararız. Arama motorlarındaki ücretsiz avukat danışma araması bunun bir örneği. Fakat ücretsiz ya da daha uygun aldığımız ücretin, daha düşük kaliteli bir ürün ya da hizmet olma ihtimali yüksektir. Özellikle profesyonel bilgiyle ve tecrübeyle yapılan işlerde ücretsiz bilgi paylaşımı yapan kişiler görülmektedir. Bu durum bir spor hocasının televizyonda fitness anlatması ve seyircilerden gelen soruları yanıtlaması kadar normaldir. Fakat ücretsiz avukat danışma, gerçekten derdimize çare olabilir mi?

avukat danışma ücreti 2021Ücretsiz Avukat Danışma Mümkün Mü?

Avukat danışma ücreti 2021 yılında artınca, birçok vatandaş ücretsiz avukat danışmanın mümkün olup olmadığını merak etmeye başladı. Gerçekten bazı avukatların blog ve forum sitelerinde, insanların hukukla ilgili sorunlarına ücretsiz yanıt verdiğini görüyoruz. Genellikle birkaç kelimeden oluşan bu yanıtlar, hiç de açıklayıcı bir üslup ile uzun uzadıya yazılmıyor. Cevapların aynı sorunu yaşayan kişilere birer “genel yanıt” niteliği taşıdığı rahatlıkla söylenebilir.

Bu noktada ücretsiz avukat danışmanın kişilerin şahsi sorunlarına bir çözüm getirmesi çok yüksek ihtimalle mümkün olmamaktadır. Bilgi birikimini ücretsiz olarak sizinle paylaşan profesyoneller, daha kısa ve hızlı yanıtlar verirler ve sizin detay durumunuza bakmazlar. Dolayısıyla “yüzeysel” verilen bu bilgi, sizin durumunuz ve dosyanız “detaylı” incelendiğinde geçerliliğini yitirebilir. Ücretsiz avukat danışma kapsamında alacağınız ücretsiz bilgiler genel bilgiler olduğu ve sizin durumunuzu içermediği için, alacağınız bilgilerin sizi yanıltma payı her zaman vardır. Zaten bu tür ücretsiz avukat danışma faaliyetleri, çok fazla soru sorulduğu için, genellikle birkaç cümleyi geçmeyecektir. Sizin detaylı durumunuzun incelenmesi mümkün olmayacaktır. İlgili avukat size sadece verdiğiniz bilgiler üzerinden genel bir bilgilendirme yapabilir. Bu genel bilgilendirmeyi internette ufak bir araştırma ile bulmak zaten mümkündür.

Ücretsiz Avukat Danışma Yasal Mı?

Avukata ücretsiz danışmanın yasallık durumunu hiç merak ettiniz mi? Bu soru ciddi anlamda tartışma yaratan bir soru olsa da, doğrusu teorik olarak cevabı çok net. Aslında Avukatlık Kanunun 163. maddesi bu durumu olabildiğince açık bir şekilde ifade etmektedir. Söz konusu maddenin 3. fıkrası gereği, bir avukatın ücretsiz ya da yazımızın sonunda belirteceğimiz asgari ücret tarifesinin altında dava alması ya da danışmanlık yapması suçtur. Bu suçu işleyen avukatlar disiplin cezası ile karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle avukatlara danışma ücretini ödemeden detaylı sorular sormak hoş bir hareket değildir. Avukatın bu tür ücretsiz danışma taleplerini geri çevirmesi gerekir.

Üstelik bu danışmayı hangi kanallar üzerinden yaptığınızın bir önemi yoktur. Bazı kişiler bürolarda yapılan danışmaların ücretli, internette yapılan danışmanın ücretsiz olduğunu düşünebilmektedir. Ancak WhatsApp üzerinden, email yoluyla ya da doğrudan bürosuna giderek, yani ne şekilde yapıldığı fark etmeksizin avukattan danışma almak kanun gereği ücretlidir. Eğer bir avukat, size ücretsiz danışma sağlarsa, yine kanun gereği disiplin cezasıyla baş başa kalacaktır. Avukat danışma ücreti 2021 asgari tutarlarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Whatsapp Avukat Danışma

Bazı avukatların WhatsApp üzerinden hukuki yardımda bulunduğu bilinmektedir. Avukatlar hangi mecradan destek verdiği fark etmeksizin, eğer avukat danışma ücreti 2021 asgari ücret listesine uymazlarsa, bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Avukatlar için en önemli konu, Avukatlar Kanuna uygun hareket etmektir. Ücretsiz danışma ve dava almak suçtur. Ancak Whatsapp avukat danışma hizmeti sunan bazı avukatlar, öncelikle ücret alıp sonra randevu ayarlamaktadır. Böyle bir durumda asgari avukatlık ücret tarifesine uyulduğu takdirde yasal olarak herhangi bir problem yoktur.

Email Avukat Danışma

Bazı kişiler email ile avukatlardan ücret ödemeksizin yardım istemektedir. Email ile yapılan avukat danışması da ücrete tabii bir danışma çeşidi olduğu için, avukatlardan ücretsiz danışma istenmesi yasal değildir. Avukat size iyi niyetli dayanıp yardım etse bile bunun avukat için disiplin suçu olduğu ve o avukatın cezayla baş başa kalabileceği unutulmamalıdır.

İnternet Üzerinden Avukat Danışma

Bazı avukatlık bürolarının ve avukatların internet sitelerinde ve bloglarında internet üzerinden avukata danışma bölümleri yer almaktadır. Bu bölümlerde, bazı avukatlar avukat danışma ücreti 2021 talep ederek danışma hizmeti vermekte, bazıları ise gelen yorumları ücretsiz olarak yanıtlamaktadır. Eğer kendi detay durumunuz için bilgi talep ediyorsanız bu tarz işlemler de ücrete tabii olacaktır. Ancak detay içermeyen, genel geçer sorular soruyorsunuz, bu durum farklı değerlendirilebilir.

Avukat Danışma Ücretleri Uygulanıyor Mu?

Avukat danışma ücretleri söz konusu olduğunda vatandaşların sık sık bu ücretlerin yüksekliğinden şikayetçi olduğu görülmektedir. Avukat danışma ücreti 2021 güncel fiyatlarını ödemek istemeyen vatandaşlar, bazen bürolara uğrayıp bu fiyatlar talep edildiğinde tepki gösterebilmektedir. Bazı vatandaşlar ise “Ben çok ufak bir şey danışacağım.” şeklinde, bu tarifeleri delmek istemektedir. Halbuki danışılan şey ufak da olsa büyük de olsa bu ücretlerin teorik olarak ödenmesi gerekmektedir. Ancak pratik olarak durum biraz farklı olabilmektedir.

Özellikle bazı avukatlık büroları, müşterilerinden bu ücretleri tahsil edemeyeceklerini bildikleri için saatlik danışma ücreti yerine, “danışma başı ücret” gibi kendi uygun fiyatlı tarifelerini oluşturmaktadır. Söz konusu asgari avukatlık fiyat tarifesi, özellikle sözlü danışma ücreti bakımından çoğu zaman tepkiyle karşılanmaktadır. Pratikte elbette bu tarifeleri uygulayan avukatlık büroları da vardır. Ancak genellikle büroların sözlü danışma gibi noktalarda daha esnek davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Aslında avukatlık bürolarının danışma ücretini tahsil etmeme gibi bir yetkileri yoktur. Çünkü avukatlık asgari ücret tarifesinin altında ya da ücretsiz iş yapmak, Avukatlık Kanunu göre bir suçtur. Her ne kadar olarak tanımlansa da, bazen danışma ücretini danışmanlık alan kişilerden tahsil etmekte zorlanan avukatlar, bu tür yollara başvurmaktadır.

Avukata Nasıl Soru Sorabilirim?

Avukatlar Kanunu gereği avukata soru sorma ve sözlü danışma için en az 450,00 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret, ilk bir saatin ücreti olup, aşan her saat ekstra ücretlendirilir. Bazı avukatlar size ücretsiz olarak kısa, öz ve genel cevaplar verebilirler. Genelde avukatlık bürolarının internet sitelerinde avukatlara soru sormak için tasarlanmış bazı formlar olmaktadır. Bu formları doldurarak o büronun size dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz. Ya da hiç beklemeden özel durumunuzu bir avukata danışmak istiyorsanız, en yakın avukatlık bürosuna gidip durumunuzu anlattığınız takdirde, büro çalışanları avukatla görüşmeniz için size yardımcı olacaktır.

Bir avukatlık bürosuna gidip danışma yapmadan önce, sonradan yüksek fiyatlarla karşılaşıp şaşırmamak için avukat danışma ücreti 2021 yılında ne kadar konusunda bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda bütün danışma ücretlerini sizler için irdeledik. Yazımızın sonunda, avukat danışma ücreti asgari ücret tarifesini bulabilirsiniz. Bir avukatın bu tarifenin dışına çıkarak ücretsiz, ya da tarife dışı daha düşük bir ücretle sorularınızı yanıtlaması, size hukuk danışmanlığı sunması Avukatlar Kanunuyla yasaklanmıştır. Bu tür bir işlemi gerçekleştiren avukat, disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Avukat Danışma Ücreti 2021 – Bütün Liste

Dava ve takip dışında kalan hukuki yardımlarla ilgili asgari ücret tarifesini sizlerle paylaşıyoruz. Fiyatlar en alt limitteki fiyatları gösterir ve fiyatlarda herhangi bir üst sınır söz konusu olmayıp, bulunduğunuz şehirdeki avukatların kendi ücretlerini belirleme konusunda özgürlüğü vardır. Bilgi, eğitim, tecrübe ve o alandaki başarılarına göre farklı fiyatlandırmalar yapabilirler.

 İlk bir saate kadar  Takip eden her saat için
 Büroda sözlü danışma  450,00 ₺  270,00 ₺
Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma  935,00 ₺  460,00 ₺
Yazılı danışma için  935,00 ₺  435,00 ₺
 İhtarname ve dilekçe yazımı  685,00 ₺
 Kira sözleşmesi  900,00 ₺
 Miras, vasiyet, tüzük, yönetmelik  2.730,00 ₺
 Her türlü ticari metin  1.375,00 ₺

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *