Avukat Vekalet Ücreti 2023 – En Güncel Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Avukat Vekalet Ücreti 2021 – En Güncel Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Avukat vekalet ücreti, avukat danışmanlık ücretinden farklı olarak avukat-müvekkil ilişkisi olan durumlarda ödenen ücrettir. Eğer mahkemede bir avukatla çalışacaksınız, avukatınız sizin adınıza dosyanızı takip edecek ve diğer işlemleri yürütecekse avukat vekalet ücreti ödemeniz söz konusu olacaktır. Avukat vekalet ücreti 2021 yılında ne kadar sorusunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz. Ancak ortada bir avukat-müvekkil ilişkisi yoksa ve avukattan sadece danışmanlık alıyorsanız, ödemeniz gereken ücretin adı avukat danışma ücretidir.

Vekaletname nedir, başlıca vekaletname türleri nelerdir? Neden avukata vekalet veririz? Vekaletname verirken nelere dikkat edilmeli? Vekalet ücreti neyi kapsamaktadır? Vekalet verilen avukat neler yapabilir? Vekalet verilen kişi, avukata vekalet verebilir mi? Vekalet verilen kişi iflas başvurusu yapabilir mi, taşınmazı devredebilir mi? Vekalet verilen kişi kefil olabilir mi, konkordato talep edebilir mi? Avukata verilen vekalet nasıl iptal edilir? En güncel avukat vekalet ücretleri ne kadar? Bütün bu konularla ilgili en güncel bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

vekaletname ücreti 2021
vekaletname ücreti 2021

Vekaletname Nedir?

Avukat vekalet ücreti 2021 konumuza en temel ve önemli bilgilerle başlayalım. Mahkemede çok fazla işimiz olmasa bile bir vesileyle adını sıklıkla duyduğumuz vekaletname nedir? Vekaletname, başka bir kimseye şartlarını sizin belirlediğiniz bazı durumlar için sizin adınıza hareket edebilme yetkisi verdiğinizi gösteren bir belgedir. Borçlar Kanununa göre vekaletname iki taraflı bir sözleşme olarak tanımlanmıştır. Vekaletname şartlarını siz düzenlediğiniz için, vekil kişiye genel bir yetki verebileceğiniz gibi, sınırlı bir yetki de verebilirsiniz. Ayrıca herkese vekaletname verilebileceği gibi, çoğu zaman sıradan kişilere vekaletname vermeniz tavsiye edilmez. Sadece profesyonel çalışmalar yürüten avukatlara vekalet vermeniz sizin açınızdan en sağlıklı sonuçları doğuracaktır.

Çünkü samimiyetine güvenerek vekalet verdiğiniz kişi kötü niyetliyse, vekillik sıfatını kullanarak sizi mağdur edebilecek işler yapabilir. Ancak profesyonel bir avukat, bu tür şeyler yapmayacaktır. Yine de vekalet konusunda son derece dikkatli olmanız önerilir. İnternette vekaletname konusunda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için, başlıca vekaletname türleri hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Genel Vekaletname Nedir?

Avukat vekalet ücreti 2021 konumuzun hemen başında genel vekaletname nedir sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Avukata vereceğiniz genel vekaletname, avukatınızın dava sürecindeki dosyanızı ve gerekli işlemleri sizin adınıza tam ve eksiksiz şekilde takip edip tamamlayabilmesini sağlar. Eğer bu vekaletnameyi vermezseniz, avukatınız sizin adınıza hiçbir işlem yapamaz ve dava sürecinin avukat takibinde ilerlemesi mümkün olmaz.

Genel vekaletname, kapsamı ve sınırları en geniş vekaletname çeşididir. Bu vekaletnameyi verdiğiniz kişi vekaletnamede belirtilmesi koşuluyla sizin adınıza birçok işlem yapabilir. Eğer içinde bulunduğunuz durum genel vekaletname vermenizi gerektiriyorsa ve avukatınız size neden genel vekaletname vermeniz gerektiğini güzel bir şekilde açıklayabiliyorsa, avukatınıza genel vekaletname verebilirsiniz. Bazen çok yoğun ve karmaşık hukuki işlemler gerektiğinde, avukatlar müvekkillerinden genel vekaletname isteyebilmektedir. Ancak, örneğin sadece boşanma davası için vekaletname verebilirsiniz. Ayrıca vekaletnamenin tarihini ve yapılabilecek işlemleri de kısıtlayabilirsiniz.

Tapu Vekaleti Nedir?

Avukat vekalet ücreti 2021 sorusuna yanıt vereceğimiz makalemizin bu bölümünde, tapu vekaleti nedir sorusunu yanıtlayacağız. Avukatınıza sadece tapuda yapılacak işlemlerle ilgili vekalet verirseniz bu vekalete tapu vekaleti ya da tapu vekaletnamesi denmektedir. Tapuyla ilgili yapılması gereken işlemleriniz çok çeşitli olabilir. Örneğin ev satışı için vekalet vermeniz ya da tapuyla ilgili herhangi bir işlem için vekalet vermeniz gerekebilir. Bu tür durumlarda verdiğiniz vekaletin hangi işlem ya da işlemleri kapsadığını ve süresini çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Tapu vekaletnamesi avukata verildiği gibi, örneğin elektrik su gibi abonelikleri halletmeleri için bazen emlak müşavirlerine de verilebilmektedir.

Boşanma Davası Vekaletnamesi Nedir?

Boşanma vekaletnamesi, boşanma davası açmak ya da açılmış olan boşanma davasını kabul etmek için avukata verilen vekaletnamedir. Avukat vekalet ücreti 2021 yazımızın ileriki bölümlerinde avukata boşanma işlemleri için vekaletname vermenin ne kadar tuttuğunu ele alacağız.

Vekalet İlla Avukata Mı Verilmeli?

Avukat vekalet ücreti 2021 yazımızda güncel vekalet ücretlerine geçmeden önce en çok sorulan sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz. Bazı kişiler “vekalet illa avukata mı verilmeli, ben tanıdığıma çok güveniyorum” tarzı söylemlerle sadece tanıdıkları kişilere vekalet vermek isteyebiliyor. Halbuki anlayışın ne kadar yanlış olduğunu halihazırda mahkemelerde vekaletten kaynaklanan davaların büyüklüğüne bakarak anlayabiliriz. Unutmayın ki zamanında “bir yakınına” vekalet veren on binlerce kişi şu anda mahkeme salonlarında birbirleri aleyhine deliller sunuyor.

Vekalet verme işlemi çok ciddi bir işlem olduğu için mecbur kalmadıkça kimseye vekalet vermemeniz önerilir. Aynı şekilde, mecbur kaldığınız durumlarda bile kesinlikle herkese vekaletname vermenizi tavsiye etmiyoruz. En güvendiğiniz kişilere bile vekalet vermek ileride çok büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Vekalet, kötü niyetli kişilere verilirse, kötüye kullanımı çok kolay gerçekleşebilen bir belgedir. Güvenilir kişiler yerine, toplumda itibarı olan güvenilir avukatları tercih ederseniz, çok daha güvende olursunuz. Çünkü toplum nezdinde itibarı olan bu kişiler vekaletinizi kötü amaçlarla kullanma riskini almayacaktır.

Neden Avukata Vekaletname Veririz?

Neden avukata vekalet veririz sorusunun çok ama çok fazla cevabı olabilir. Aslında ne ufak olaylarda bile, eğer o olayları çözmeye bizim gücümüz, kaynaklarımız ya da zamanımız yetmiyorsa, gün içerisinde avukata vekalet vermemiz gerekebilir. Vekalet verme işleminin amacı her zaman bir tapu satışı ya da hukuki meseleler olmamaktadır. Birçok farklı durum vekaletname düzenlenmesini gerektirebilir.

Örneğin günlük hayatta işlerimiz yoğun olabilir. Ya da, sahip olduğumuz evin bulunduğu şehirden uzakta olabiliriz ve daha önemli işlerimiz olduğu için geri dönemiyor olabiliriz. Bir diğer neden de zorunlu olarak vekalet verdiğimiz nedenlerdir. Örneğin, bir mahkeme dosyamız varsa ve bu dosya için bir avukat tutmak istiyorsak, mecburen avukat vekalet ücreti 2021 güncel tutarlarını ödeyip, avukata vekaletname vermemiz gerekir. Bir avukat sizden vekaletname istiyorsa ve bu vekaletnameyi neden istediğini anlayamıyorsanız, avukatınızla konuşarak neden vekalet istediğini sorabilir, kendisinden bu durumu açıklayıcı bir şekilde izah etmesini isteyebilirsiniz.

vekaletname ücreti 2021
avukat vekaletname ücreti 2021

Vekaletname Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aslında bu yazımızın avukat vekalet ücreti 2021 başlığından sonra en önemli ve dikkat çekilmesi gereken bölümü bu bölüm olabilir. Çünkü vekaletname verdikten sonra mağduriyet yaşamak çok ama çok kolaylaşmaktadır. Eğer mahkemelerdeki dosyaların bir kısmını incelerseniz, vekalet alan ve veren kişiler arasındaki ilişkinin genellikle bir müddet sonra mahkemeye taşındığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu nedenle, mecbur kalınmadıkça kimseye vekalet verilmemeli, her işi kişi şahsen kendisi idare etmelidir. Ancak elbette bazı durumlarda vekalet vermeniz kaçınılmaz olabilir. İşte bu tür durumlar için vekaletname verirken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları sizler için derledik:

  • Vekaletname vereceğiniz kişiyi ne kadar iyi tanırsanız tanıyın, tanıdıklarınız yerine profesyonel bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bir avukat ücreti mukabilinde birçok işlemi profesyonel bir şekilde yerine getirebilir. Tanıdığınız kişilerin size zarar verme ihtimali daha yüksektir.
  • Özellikle tapu vekaleti verirken, yetkinin sınırlarını çok iyi çizin. Notere gittiğinizde kesinlikle yuvarlak cümleler kurmayın. Hangi işlem için, hangi tapu için ve ne kadar süreyle yetki verdiğinizi mutlaka belirtin. Noterin oluşturduğu belge onaylanmadan önce yeteri kadar inceleyerek yetkilendirme anlamında bir yanlış yapmadığınızdan emin olun.
  • Vekaletnameye belirli şartlar ekleterek şartlı vekaletnameler düzenleyebilirsiniz. Örneğin “… altmış gün sonraya kadar … hesap numaralı hesabına … miktarında ücret yatmazsa…” Şartlı vekaletnamelerin daha güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Bütün bu maddelerin dışında, vekaleti alacak kişinin de dikkat etmesi gereken noktalar olabilir.

Vekalet Verilen Kişi Avukata Vekalet Verebilir Mi?

Avukat vekalet ücreti 2021 konumuzda en çok merak edilen bir diğer soru olan “Vekalet verilen kişi avukata vekalet verebilir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Teknik olarak evet, vekalet verilen kişi avukata vekalet verebilir. Eğer bir işinizi yapması için bir kişiye vekalet verdiyseniz ve şu an o kişi yetersiz kalıyorsa, işin o kişi aracılığı ile avukata devredilmesi gerekiyorsa bu durum mümkündür. Ancak bazı şartlar söz konusudur.

Eğer bir kişiye vekalet verirken o vekaletnamede “tevkil yetkisi” de verdiğinizi ifade ettiyseniz, vekalet verdiğiniz kişi başka birisine vekalet verebilmektedir. Ancak, eğer vekaletnamede “tevkil yetkisi” ibaresi yer almıyorsa, size vekil olan kişi avukatlar da dahil olmak üzere bir başka kişiye vekalet veremez. İşte bu nedenle ilk vekalet düzenlenirken oldukça dikkatli davranılmalı ve ilk vekaletin sınırları çok iyi düşünülerek çizilmelidir.

Avukat Vekaleti Kötüye Kullanabilir Mi?

Avukat vekalet ücreti 2021 güncel fiyatlarını merak eden kişiler aynı zamanda başka soruların cevaplarını da merak edebiliyor. Örneğin, avukat vekaleti kötüye kullanabilir mi sorusu birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Öncelikle şunu söylememiz gerekir: Avukat ya da herhangi birisi, verdiğimiz vekaleti kötüye kullanabilir.

Avukatlık itibarlı bir meslek olduğu için, bir avukat bütün itibarını riske atarak vekaleti kötü kullanmak istemeyecektir. Ancak yine de vekaletin bir avukat tarafından kötüye kullanılması da mümkündür. Vekaletin kötüye kullanıldığı durumlarda kişilerin yapması gereken şey vekillere dava açmaktır. Örneğin tapu vekaleti verdiğiniz kişi, vekaleti kötüye kullanırsa tapu iptali ve tescili davası açılabilmektedir.

Vekalet Verilen Kişi Vekaletnamede Özel Olarak Düzenlenmedikçe Neler Yapamaz?

Vekil olan kişi, vekaletnamede özellikle düzenlendiği takdirde birçok hakka sahip olabiliyor. Ancak, özellikle düzenlenmediyse ve bu konulara vekaletnamede değinilmediyse, vekil olan kişi şu haklara sahip olamıyor:

  • İflas başvurusu yapmak
  • Konkordato talep etmek
  • Birisine kefil olmak
  • Taşınmazın devrini gerçekleştirmek

Avukata Verilen Vekalet Nasıl İptal (Azil) Edilir?

Eğer bir kişiye süresiz vekaletname veriyorsanız (vekaletname düzenlenirken vekaletin ne kadar süre geçerli olacağını vekaletnameye yazdırmıyorsanız), o vekaletname süresiz olarak geçerli olur ve o vekaletnamenin iptali için bazı işlemlerin yapılması gerekir. Ancak sizin amacınız vekaletnameyi özellikle iptal etmemekse, o zaman her beş-on yılda bir yeniletmek sizin açınızdan daha iyi olur.

Avukat vekalet ücreti 2021 bilgisini paylaşmadan hemen önce, süresiz vekaletname iptali konusunda bilgi vermek istiyoruz. Avukata verdiğiniz vekaleti avukatla yapacağınız karşılıklı anlaşma sonucu sonlandırabilirsiniz. Ancak daha temkinli bir yol izlemek isterseniz, notere gidip azilname düzenletmek istediğinizi söyleyerek vekaletnameyi iptal edebilirsiniz. Burada en önemli nokta, azilname avukata ulaştırılana kadar avukatınızın temsil görevi sürmektedir. Ayrıca, azil konusunu avukatınıza mail ya da başka yöntemlerle iletirseniz, artık avukatınızın sizin adınıza işlem yapması onun açısından sorumluluk doğuracaktır.

Avukata Verilen Tapu Vekaleti Nasıl İptal Edilir?

Avukat vekalet ücreti 2021 güncel ücretlerini sizlerle paylaşmadan önce “Avukata verilen tapu vekaleti nasıl iptal edilir?” sorusuna alternatif bir yanıt vermek istiyoruz. Tapuyla ilgili vekaletleri iptal etmenin en kolay yolu bağlı olduğunuz tapu müdürlüğüne dilekçe vermektir. Bu yöntemle, azil işlemi anında gerçekleştirilmiş olur. Fakat eğer, tapu vekaleti olan avukatınızın vekaletini iptal etmek için noterliğin yolunu tutarsanız, düzenlettiğiniz azilnamenin avukatınıza ulaşma süresi boyunca, avukatınızın temsil görevi devam edecektir. Bu noktada tapu müdürlüklerini kullanmak daha yerinde ve pratik bir tercih olacaktır.

Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Şu anda geçerli olan, noterlikler aracılığı ile avukata vekalet verme ücreti, 2021 yılının Mart ayında Türkiye Noterler Birliği tarafından ilan edilen ve bir sene geçerli olan ücrettir. Bu ücret her sene mart ayında tekrar bir yıl geçerli olmak üzere yenilenmektedir.

Avukata vekaletname verme işlemi, genel vekaletname işlemine göre oldukça cüzi bir ücrete sahiptir. Vekaletnameye konu olan yetkiler ve kapsam arttıkça vekaletname verme ücreti de artmaktadır. Avukat vekalet ücreti 2021 en güncel ücretleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Avukat Vekalet Ücreti 2021

Avukat vekalet ücreti 2021 yılında henüz değişmedi. 2021 yılında avukata vekaletname verme ücreti, 2021 yılındaki ücretle aynıdır ve 90,50 TL ile 120,00 TL arasında değişmektedir. Ancak avukata geniş kapsamlı bir vekaletname verirseniz 200,00 TL ile 550,00 TL arasında değişen ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genel vekaletname verirken de ücreti belirleyen temel unsur, verilen vekaletnamenin kapsamıdır. Kapsam genişledikçe ücret de artmaktadır. Ayrıca avukat vekalet ücretinin 2021 Mart ayından sonra 130,00 TL ile 160,00 TL arasında olması beklenmektedir.

Avukata Boşanma Vekaleti Verme Ücreti

Avukat vekalet ücreti genellikle 90,00 TL ile 120,00 TL arasında değişmekle birlikte örneğin boşanma ile ilgili avukatınıza vereceğiniz vekaletnamenin ücreti 100,00 TL civarı tutabilir. Eğer boşanma onayıyla birlikte avukatınız sizin adınıza başka iş ve işlemleri de yürütecekse ödemeniz gereken tutar artacaktır. Maksimum ödeyeceğiniz tutar, çok geniş kapsamlı bir vekalet verme durumunda gerçekleşir ve vekaletname ücreti 550,00 TL civarı olabilir.

Avukata Tapu Vekaleti Verme Ücreti

Avukatınıza ya da emlak müşavirinize tapu ile ilgili işlemleri yürütmesi için de vekalet verebilirsiniz. Avukatınız sadece tapu ile ilgili birkaç işlemi yürütmek için sizden vekalet alıyorsa, ortalama 100,00 TL civarı ücretle vekalet verebilirsiniz. Ancak avukatınız satış ve devir işlemi yapacaksa, vekaletname ücreti 150,00 TL civarında olabilmektedir. Ya da bu tür işlemlere ek olarak, daha genel vekaletnameler oluşturmak için daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir. Genel vekalet ücreti şu anda ortalama 400,00 TL civarında tutmaktadır, ancak avukat vekalet ücreti 2021 Mart ayında güncellendikten sonra genel vekalet ücretleri ortalama 500,00 TL ile 650,00 TL arasında olabilir. Vekaletin şartlarını, süresini ve durumunu ne kadar kısıtlarsanız, hem notere ödeyeceğiniz vekalet ücreti o kadar düşer, hem de vekaletin suistimal edilme durumuna karşı bir o kadar kendi güvenliğinizi temin etmiş olursunuz.

Avukata Vekalet Verme Ücreti 2021 – Bütün Liste

Listedeki fiyatlar 2021 fiyatlarıyla aynı olup, ücretlerin 2021 Mart ayında 1 yıl süreyle güncellenmesi beklenmektedir. Listedeki fiyatlar güncellenince biz de yazıyı güncelleyeceğiz ve en güncel avukat vekaleti ücretini bu sayfada bulmaya devam edeceksiniz.

Genel vekalet verme ücreti

 

 200,00 – 500,00 ₺

 

Tapu işlemleri, tapu satışı, araç satışı gibi konularda vekalet

 

 90,50 – 150,00 ₺

 

 Davalarla ilgili sınırlı vekalet (boşanma gibi)

 

 90,50 – 120,00 ₺

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *