Sürücü Kursu Fiyatları 2023 – 2023’de Sürücü Kursları Ne Kadar?

Sürücü Kursu Fiyatları 2021 – 2021’de Sürücü Kursları Ne Kadar?

Yeni sürücü adaylarının en fazla merak ettiği konuların başında sürücü kursu fiyatları 2021 yılında ne kadar konusu geliyor. 2021 yılı başında birçok fiyat tarifesi teker teker güncellendi ve zamlandı. Haliyle son dört yılda %190’ın üzerinde zam gördüğü söylenen sürücü kursu güncel fiyatları merak ediliyor. Fiyatı son birkaç senede hızla yükselen sürücü kursu ve ehliyet ücretleri, 2021 yılında da artmaya devam ediyor. Kurslar bölgesel olarak zamlı fiyatlarını hayata geçiriyor. Peki ortalama sürücü kursu ücretleri ne kadar?

Merdiven altı olarak tabir edilen sürücü kurslarının sürücülerden fahiş fiyat talebinde bulunabilmeleri ve sürücü kursları arasında ciddi derecede fark edebilen sürücü kursu fiyatları, sürücü adaylarını 2021 sürücü kursu ücretleri konusunda daha fazla araştırma yapmaya itiyor. Her şey dahil sürücü kursu fiyatları ne kadar? Sürücü kursu nasıl seçilir? En iyi sürücü kursu hangisi? Örneğin İstanbul sürücü kursu fiyatları ile Manisa sürücü kursu fiyatları arasında bir fark olması normal mi? Ehliyet sınıfları nelerdir?

sürücü kursu fiyatları 2021
sürücü kursu fiyatları 2021

Sürücü Kursu Ehliyet Ücretleri 2021 Yılında Ne Kadar?

Herkesin ehliyet almak için hayatında en az bir kere uğradığı ve çoğumuzun birkaç kez uğramak zorunda kaldığı sürücü kursları, son yıllarda enflasyon sebebiyle fiyatlarını yüzde iki yüze yakın arttırdı. Özellikle yeni yılla birlikte gelen zamlara alışkın olan tüketiciler, sürücü kursu fiyatları 2021 yılında ne kadar sorusunu sormaya başladı. Bu yazımızda A sınıfı motor kursu ücretleri, A1 sınıfı sürücü kursu ücretleri, a2 sınıfı sürücü kursu ücretleri, b sınıfı sürücü kursu ücretleri gibi en güncel sürücü kursu fiyat bilgisini bulabileceksiniz. Ayrıca ehliyet sınıflarını ve ehliyet sınıflarına göre sürücü kursu ücretlerini de yazımızda bulabilirsiniz.

Her Şey Dahil Sürücü Kursu Fiyatları

Sürücü kursu fiyatları 2021 listesine bakarken bu fiyatların sürücü kursları tarafından “her şey dahil” olarak sunulduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Her şey dahil fiyatlara, sürücü kursları tarafından kurs fiyatları, ehliyet sınavı giriş ücreti ve ehliyet harç ücretleri dahil edilmektedir. Eğer sizin anlaştığınız ya da anlaşmayı düşündüğünüz kurs “her şey dahil” fiyatla satış yapmıyorsa, size sadece sürücü kursu ücretini veriyorsa, internetten kolayca bulabileceğiniz harç ücretlerini ve sınav giriş ücretlerini dikkate alarak ortalama toplam sürücü kursu fiyatını hesaplayabilirsiniz. Yani “her şey dahil” sürücü kursu fiyatını kendiniz ortaya çıkartabilirsiniz.

Ortalama Sürücü Kursu Fiyatları 2021

Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında alacağınız ehliyet kursunun sınıfına göre 1.250,00 TL ile 2.290,00 TL arasında değişmektedir. En uygun fiyatlı sürücü kursu A1 sınıfı ehliyet için uygulanmaktadır. A1 sınıfından ehliyet alırsanız 125 cc’lik scooter denilen motorları ehliyetiniz dahilinde kullanabilirsiniz. Genelde motosiklet ehliyeti almak isteyen sürücüler, bütün motosikletleri kullanabilmek için daha yüksek sınıflarda ehliyet almayı tercih etmektedirler. En yüksek fiyatlı sürücü kursu ücreti ise ehliyetini B sınıfından C sınıfına yükseltmek isteyenlerin gittiği kurslarda ortaya çıkıyor. Kamyon kullanabilmek için gidilen bu kursun ücreti 2.290,00 TL. En en çok tercih edilen motosiklet sürücü kursu ise A sınıfı motosiklet sürücü kursudur. A sınıfı motosiklet ehliyeti ile M, A1 ve A2 sınıfına dahil olan motorları kullanabilirsiniz. Gelin sınıflara göre sürücü kursu fiyatlarını detaylı olarak inceleyelim. İncelememize en düşük motor sınıflarından başlayacağız.

sürücü kursu fiyatları 2021
sürücü kursu fiyatları 2021

M Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

Sürücü kursu fiyatları 2021 listemizin başında en düşük sürücü ehliyeti olan M sınıfı ehliyet için gidilen kurslar var. M sınıfı ehliyet 16 yaşından itibaren alınabilmekle birlikte, moped adı verilen 2-3-4 tekerlekli araçların kullanımında kullanılabilir. M sınıfı ehliyet almak için sürücü kurslarına ödemeniz gereken ücret 1.000,00 TL ile 1.250,00 TL arasında olacaktır. Bu fiyata ehliyet harçları ve ehliyet sınavı giriş ücreti dahil değildir. Ayrıca M sınıfı ehliyet almak için gittiğiniz kursta sadece M sınıfı kursu olmayabilir. M üstü bütün motosiklet kurslarının ehliyetleri (A1, A2, A) M sınıfını kapsadığı için, sürücü kursu yetkilileri genelde insanları bütün motosikletleri kullanmaya yarayan A sınıfı kursuna yönlendirmektedirler. M sınıfına özel sınıf açan sürücü kursu bulmakta zorlanabilirsiniz.

A1 Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

A1 sınıfı da yine M sınıfı gibi düşük sınıflı ehliyetlerdendir. 1250-1500 TL arasında ücret ödeyerek yazılabileceğiniz A1 sınıfı sürücü kursunu bitirip A1 ehliyeti aldığınız takdirde 125 cc motor hacmine kadar olan motorları kullanabilirsiniz. Ancak bu sınıf ehliyetler de yine pek işinize yaramayacaktır. Tıpkı M sınıfı gibi 16 yaşından itibaren alınabilen A1 sınıfı ehliyetle sadece çok ufak motosikletleri kullanabilirsiniz. A1 sınıfı ehliyet sahipleri M sınıfı araçları da kullanabilir.

A2 Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

Sürücü kursu fiyatları 2021 listemizde 3. sıraya yerleşen A2 sınıfı ehliyetler, standart motosiklet ehliyetleri olarak da bilinir. Bu ehliyeti almak için gittiğiniz kurslar, 2021 yılında sizden ortalama 1500,00 TL ile 1.750,00 TL arasında ücret talep edecektir. A2 ehliyet ile 35 kW güce kadar olan motorlar kullanılabilir. Bu ehliyeti alabilmek için en az 18 yaşında olmanız gerekir. A2 ehliyet sahipleri, M ve A1 sınıfına dahil araçları kullanabilirler.

A Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

A sınıfı ehliyetlerin ve ehliyet sürücü kurslarının A2 sınıfı ehliyet ve ehliyet sürücü kurslarından hiçbir farkı yoktur. Sürücü kursu fiyatları 2021 listemizde dördüncü sırada yer verdiğimiz A sınıfı motor ehliyeti, 24 yaşından büyüklere veya en az 2 yıllık A2 motor ehliyeti olan kişilere verilir. A sınıf ehliyet ile 35 KW üstü motor kullanmak mümkündür. A sınıfı ehliyet alabilmek için en az 20 yaşında olmak gerekir. Bu ehliyeti almak için sürücü kurslarına 1.850,00 TL ile 2.100,00 TL arasında ücret ödemeniz gerekmektedir.

B1 Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

B1 sınıfı ehliyet sürücü kursunu bitirip B1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler 4 tekerlekli motosikletleri kullanabilirler. Özellikle ülkemizde yaygın olan 4 tekerlekli motor türü ATV’yi kullanmak isteyenler B1 sınıfı ehliyet almalıdır. B1 sınıfı ehliyeti için sürücü kursu fiyatları 2021 yılında 1850,00 TL ile 2.100,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. B1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir.

sürücü kursu fiyatları 2021B Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

Otomobil ve kamyonet ehliyeti olarak da bilinen B sınıfı ehliyet, ülkemizde araç kullanımındaki standart ehliyetlerden bir tanesidir. B sınıfı ehliyet sahipleri M (moped), B1 (ATV) ve F sınıfı (traktör) araçları kullanabilirler. Yani B sınıfı otomobil ehliyetiniz varsa traktör ve ATV gibi araçları kullanabilirsiniz. B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşında olan kişiler sürücü kurslarına müracaat edebilirler. Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında B sınıfı ehliyetler için 1.850,00 TL ile 2.250,00 arasında değişmektedir.

BE Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

BE sınıfı ehliyet almaya hak kazanan sürücüler, klasik B tipi ehliyetten farklı olarak kamyonet de kullanabilirler. BE sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve B sınıfı araç ehliyetine sahip olmak gerekir. BE sınıfı ehliyete sahip olan kişiler M, B, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Çekme karavan kullanmak için BE sınıfı ehliyete ihtiyacınız vardır. Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında BE sınıfı ehliyet almak isteyenler için 1500,00 TL ile 2.000,00 TL arasında değişmektedir.

C1 Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

C1 sınıfı ehliyet, 7.500 KG’a kadar kamyon ve çekici kullanmanızı sağlayan ehliyet türüdür. Bu ehliyeti alabilmek için en az B sınıfı ehliyete sahip olmalı ve 18 yaşında olmalısınız. Bu ehliyete sahip olduğunuz takdirde M, B, B1, F sınıfı araçları kullanabilirsiniz. Bu ehliyet için ödemeniz gereken ücret 2.300,00 TL ile 2.700,00 TL arasında değişmektedir.

C1E Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

7.500 KG’a kadar kamyon ve çekici kullanmak için ihtiyaç duyulan ehliyet C1E ehliyetidir. Bu ehliyet sahipleri M, B, B1, F sınıfı araçları kullanma hakkına sahiptir. Bu ehliyete sahip olmak için en az  18 yaşında olmanız ve B tipi ehliyete sahip olmanız gerekir. Ehliyetinizi B sınıfından, C1E sınıfına yükseltmek için sürücü kursu fiyatları 2021 yılında ortalama 2.300,00 TL ile 2.700,00 TL arasında değişmektedir.

C Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

Kamyon ve çekici kullanmak için ihtiyaç duyulan ehliyet, C sınıfı ehliyettir. C sınıfı ehliyet en az 21 yaşını doldurup, B sınıfı ehliyete sahip olan kişilere verilmektedir. Bu ehliyeti alan kişiler M, B, B1, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.  C sınıfı ehliyet için istenen kurs ücreti 2.300,00 TL ile 2.700,00 TL arasında değişmektedir.

CE Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

C sınıfı ehliyetin bir üst sınıfı olan CE sınıfı ehliyet alabilmek için en az 21 yaşında olma ve C sınıfı ehliyete sahip olma şartı vardır. Bu ehliyetin sahipleri oldukça geniş bir kategoride, birçok araç tipini kullanabilirler. M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F sınıfı araçların tamamı CE sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilir. CE sınıfı ehliyet almak için sürücü kursu fiyatları 2021 yılında 2.300,00 TL ile 2.700,00 TL arasında değişmektedir.

D1 Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

D1, 16+1 kişilik minibüsleri kullanmak için alınması gereken ehliyettir. Bu ehliyeti alabilmek için en az B sınıfı ehliyete sahip olmak ve 21 yaşında olmak gerekir. D1 ehliyet sahipleri, 16+1 kişilik minibüsle birlikte M, B, B1 ve F sınıfı bütün araçları kullanabilirler. Sürücü kursu fiyatları 2021 listemizdeki D1 sınıfı sürücü kursu ücreti, 1.400,00 TL ile 1.850,00 TL arasında değişmektedir.

D1E Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

D1E ehliyeti 16+1 kişilik römorklu minibüs kullanmak isteyenler içindir. Bu ehliyetin sahipleri M, B, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. D1E sınıfı ehliyet sahibi olmak için en az 21 yaşında ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekir. Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında D1E yükseltme kursu için 1800.00 TL ile 2.100,00 TL arasında değişmektedir.

D Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

D sınıfı ehliyetler otobüs kullanmak isteyen sürücüler içindir. D sınıfı ehliyet sahipleri M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. En az B tipi ehliyeti olan, 24 yaşında olan ve gerekli sınavları geçen herkes D sınıfı ehliyet alabilir. Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında D sınıfına yükseltme için 1.800,00 TL ile 2.100,00 TL arasında ücretler talep etmektedirler.

DE Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Ücretleri

DE sınıfı ehliyetler römorklu otobüs kullanmak isteyen sürücüler içindir. DE sınıfı ehliyet sahipleri M, B, BE, B1, D, D1, D1E gibi çok geniş bir araç sınıfını kullanma hakkına sahiptirler. DE ehliyeti için en az 24 yaşında olmakla birlikte, D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Ayrıca DE sınıfı ehliyet için sürücü kursuna vermeniz gereken miktar 2021 yılında 1.800,00 TL ile 2.100,00 TL arasında değişecektir.

Her Şey Dahil Sürücü Kursu Fiyatları 2021

Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında bazı sürücü kursları tarafından “her şey dahil” olarak sunulmaktadır. Bu kursları tercih etmek, eğer uygun fiyat sunuyorlarsa, daha avantajlı olabilir. Bu tür kurslar genellikle sürücü kursu ücreti, ehliyet harç ücreti ve ehliyet sınavına giriş ücreti olmak üzere üç kalem masrafı karşılamaktadır. Ancak her ne kadar fiyat “her şey dahil” olarak sunulsa da sadece sürücü kursu masrafını kursa ödemeniz, ehliyet harçlarını vergi dairelerine, ayrıca sınav ücretlerini Milli Eğitim Bakanlığı’na ödemeniz gerekir.

Küçük Şehirlerde Sürücü Kursu Ücretleri

Yukarıda saydığımız ücretler büyük şehirlerdeki kurs ücretleri olup, küçük şehirlerdeki kurs ücretleri daha uygun fiyatlıdır. Örneğin İstanbul sürücü kursu fiyatları ile Manisa sürücü kursu fiyatları arasında ciddi bir fiyat farkının oluşması normaldir. Eğer küçük bir şehirde yaşıyorsanız, zaten uygun olan sürücü kursu ücretleri 2021 tarifesini, güzel bir pazarlık yaparak daha uygun hale getirebilirsiniz.

Sürücü Kurslarından Ekstra Direksiyon Dersi Almak İstiyorum

Bazı sürücü adayları sürücü kursundan ekstra direksiyon dersi almak isteyip, bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorlar. Evet, sürücü kursuna durumu ileterek ücretini ödeyerek istediğiniz kadar direksiyon dersi alabilirsiniz. Direksiyon dersi alımında, ücretini ödediğiniz müddetçe herhangi bir saat sınırı bulunmamaktadır. Sürücü kursu ücretleri 2021 yılında ekstra alınan direksiyon dersleri için saatlik 100,00 TL ile 130,00 TL arasında değişmektedir.

Her şehir için ekstra direksiyon dersi ücretleri değişmekle birlikte, ufak şehirlerde direksiyon dersi ücretleri daha uygun fiyatlara sahiptir. Ancak büyükşehirlerde yaşıyrosanız ödemeniz gereken ücret daha fazla olacaktır. Ayrıca kurs dışı uygun fiyatlı direksiyon dersi veren kişiler de bulabilirsiniz.

Ehliyet Sınıflarına Göre Sürücü Kursu Fiyatları – Bütün Liste

Sizler için yazımızın son bölümünde sürücü kursu ücretleri 2021 sorusunun cevabını hazırladığımız “ehliyet sınıflarına göre sürücü kursu ücretleri” tablosu ile vermek istiyoruz. Lütfen fiyatların İstanbul sürücü kursu fiyatları, Ankara sürücü kursu fiyatları, İzmir sürücü kursu fiyatları, Bursa sürücü kursu fiyatları gibi büyükşehirlerin sürücü kursu fiyatları esas alınarak hazırlandığını, küçük şehirlerdeki sürücü kursu ücretlerinin çok daha uygun olabileceğini unutmayın. Eğer ufak bir şehirde yaşıyorsanız sürücü kursuyla ciddi bir pazarlık yaparak fiyatları daha da aşağı çekebilirsiniz. Ayrıca henüz yeni sürücü kursuna yazıldıysanız bize yorum olarak, kaç paraya yazıldığınızı, sürücü kursuna ne kadar verdiğinizi, harç ücreti olarak ne kadar yatırdığınızı, sınav ücreti olarak ne ödediğinizi ve hangi şehirde yaşadığınızı yazabilirsiniz. Böylece güzel bir bilgi paylaşım ortamı oluşturabiliriz.

Ehliyet Sınıfları

 Sürücü Kursu Ücretleri

A1 Sınıfı Ehliyet  1.250,00 – 1.500,00 ₺
A2 Sınıfı Ehliyet  1.500,00 – 1.750,00 ₺
A Sınıfı Ehliyet  1.850,00 – 2.100,00 ₺
B Sınıfı Ehliyet  1.850,00 – 2.250,00 ₺
F Sınıfı Ehliyet  1.500,00 – 1.750,00 ₺
D Sınıfı Ehliyet  1.400,00 – 1.850,00 ₺
D1 Sınıfı Ehliyet  1.850,00 – 2.100,00 ₺
C Sınıfı Ehliyet  2.300,00 – 2.700,00 ₺
CE Sınıfı Ehliyet  1.700,00 – 2.000,00 ₺
100 Ceza Puanı  800,00 ₺

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *