Avukatlara Yeşil Pasaport Veriliyor Mu? – Şartları Neler?

Avukatlara Yeşil Pasaport Veriliyor Mu? – Şartları Neler?

Geçen yılın en çok konuşulan konularından bir tanesi de avukatlara yeşil pasaport uygulamasıydı. Yıl boyunca konuşulan bu gelişmeye göre bazı şartlara yerine getiren avukatlara yeşil pasaport verilecekti. Geçen yıl ekim ayında Yargı Reformu Strateji Belgesinin ilk paketiyle gündeme gelen konu yasalaşmıştı. Avukatlara yeşil pasaport ne zaman verilecek diye soranlara Resmi Gazetenin 17 Ocak 2023 tarihli sayısı yanıt verdi ve avukatlara yeşil pasaport uygulaması nihayet yürürlüğe girdi. Artık şartları yerine getiren bazı avukatlar yeşil pasaport alabilecek. Peki uygulama başladı mı?

Yeni yeşil pasaport uygulamasının şartları neler? Avukatlar yeşil pasaporta nasıl başvurur? Hangi avukatlar yeşil pasaport alabilir, hangileri alamaz? Avukatlara yeşil pasaport uygulaması ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Avukatlar Yeşil Pasaport Düzenlemesi

2023 yılının en çok konuşulan konularından bir tanesi yeni yeşil pasaport düzenlemesi konusu olmuştu. Yargı reformu kapsamında gündeme gelen bu konu geçen yılın ekim ayında yasalaşmıştı. Yaklaşık 150 bin avukatı heyecanlandıran avukatlara yeşil pasaport konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Geçen sene yasalaşan düzenleme, 17 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Peki düzenleme kimleri kapsıyor? Hangi avukatlar yeşil pasaport alabiliyor? Bir avukat yeşil pasaportu hak etmek için ne yapmalı? Yönetmelik ne diyor?

Avukatlar Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Evet, 2023 yılında avukatlara yeşil pasaport alabilir. Ancak uygulama henüz başlamış değil. Şöyle ifade edelim: 19 Ekim 2021 tarihinde Pasaport Kanunda yapılan değişiklikle Kanuna, “avukatlara hususi damgalı pasaport verilebilir” ifadesi eklendi. Bu düzenleme, 17 Ocak 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dolayısıyla avukatlar artık yeşil pasaport alabiliyor. Ancak, uygulamaya baktığımızda, henüz yeşil pasaport almış bir avukat göremiyoruz. Avukatlara yeşil pasaport verilmesinin bugün yarın başlayacağı ifade ediliyor.

En ufak bir gelişme yaşanması ve ilk avukatın yeşil pasaportunu almasıyla birlikte yazımızı güncelleyerek sizlere en güncel bilgileri iletmeye devam edeceğiz. Bu uygulamanın başlamasın çok az bir süre kalmışken, uygulamayla ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Yeşil pasaport alabilmek için avukat olmak yeterli değil. Başvuran her avukat yeşil pasaport alamaz. Avukatların yeşil pasaport almak için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Avukatlara Yeşil Pasaport Şartları Neler?

Devlet memurlarının yeşil pasaport alma şartını statü ve derecelerine bağlayan Pasaport Kanunu, avukatların yeşil pasaport alma şartını en az 15 yıllık kıdeme bağlıyor. Avukatlara yeşil pasaport verilebilmesi için 15 yıl ve üzeri meslek kıdemi aranıyor. Peki bir avukatın kıdem şartını yerine getirip getirmediği konusunda hangi kriter esas alınıyor?

Kıdem şartı ile birlikte, hususi damgalı pasaport alabilmenin avukatlar için bir de ön şartı var. O şart, baro levhasına kayıtlı olmak. Yani baro levhasına kayıtlı olmayan avukatların yeşil pasaport alması mümkün değil. İşte kıdem şartı meselesi tam da burada, daha iyi ortaya çıkıyor. Kıdem şartı olarak, baro levhasında yazılı olarak geçen süre esas alınıyor. Ayrıca, kıdem şartının yerine getirilmesinde, avukatın kamuda asli ve sürekli olarak avukatlık görevinde geçirdiği süre varsa, bu süre de dikkate alınıyor. Özetlemek gerekirse, eğer bir avukat levhadan kaydını belirli bir süre sildirmişse ve bu dönemde kamuda asli ve sürekli olarak avukatlık yapmışsa, görevde bulunduğu bu süre kıdem hesabına dahil ediliyor. Ancak kişinin, daha önce çalıştığı kamu kurumundan çalıştığı süreyi doğrulayan bir belge alması gerekiyor.

Avukatlara Yeşil Pasaportta Diğer Şartlar

Normalde yeşil deyince aklımıza hemen kadro dereceleri geliyor. Kamuda çalışan personellerde aradığımız şartlar, avukatlar söz konusu olunca değişiyor. Bu uygulamanın benzerini iş adamlarına verilen yeşil pasaportlarda da görüyoruz. İş adamlarına yeşil pasaport verilirken, yaptıkları ihracatın boyutuna göre veriliyor. Avukatlardaki şartlar ise biraz daha değişik. Avukatlara yeşil pasaport verilmesinde, kıdem şartı dışında bazı şartlar da aranıyor. Avukatlara yeşil pasaport uygulamasına özellikle vurgulanan çok önemli bir şart da şu: Yeşil pasaport alacak avukatın daha önce Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar nedeniyle soruşturma ya da kovuşturma geçirmemiş olmaması gerekiyor.

Kanunda bu maddenin özellikle düzenlenmiş olmasını birçok açıdan önemli buluyoruz. Demek ki uygulama gerçekleşirken başvuruları toplayan nüfus müdürlükleri, başvuru sahiplerinin durumunu öncelikle Adalet Bakanlığına danışacak. Hatta uygulama sırasında avukat, yeşil pasaport alırsa ve sonradan bu suçlara karışırsa, yüksek ihtimalle yeşil pasaport alma hakkını kaybedecektir. Çünkü yönetmelik “kişinin yeşil pasaport alma şartlarını kaybetmesi” durumunda yeşil pasaport hakkını sürdüremeyeceği yazıyor.

Hangi Avukatlar Yeşil Pasaport Alamaz?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, başvurusunu aldığı avukatın durumunu Adalet Bakanlığına soruyor ve avukatın aşağıdaki konularda daha önce soruşturma ve/veya kovuşturma geçirdiği tespit edilir, yeşil pasaport başvurusu reddediliyor.

 • Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar
 • Anayasal düzene karşı işlenen suçlar
 • Milli savunmaya karşı işlenen suçlar
 • Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk
 • Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar

Bu suçlardan daha önce kovuşturma ve/veya soruşturma yaşamış kişiler, 15 yıllık kıdem şartını yerine getirse de yeşil pasaport alma hakkına sahip olamıyor. Böylece bordo pasaportlarda uygulanan kaçma/kaçırma tehlikesi olan durumlarda pasaport verilmeme durumunun aynı şekilde avukatlara verilen yeşil pasaportlara da yansıdığını görüyoruz. Ancak bizim konulara bir hukukçu gözüyle bakmadığımızı, sadece bilgilendirme amaçlı bu yayını yaptığımızı söylemeliyiz.

Yazdığımız konularda herhangi bir yanlışlık görür ya da düzeltme yapmak isterseniz, bu yazının altında yer alan yorumlar bölümünden her an bize fikirlerinizi ve düzeltmelerinizi ulaştırabilirsiniz. Okurlarımızın en doğru bilgiye ulaşmaları için gerekli olması durumunda yazımızda hemen düzeltmeler yapabiliriz. Konu, kamuoyunda diğer meslek sahipleri tarafından çok fazla tartışıldığı için, biz özellikle değerli avukatların konuya dair fikirlerini merak ediyoruz ve sitemizin yorumlar bölümünde görmeyi çok istiyoruz.

Hangi Avukatlar Yeşil Pasaport Alabilir?

15 yıl ve üzeri kıdemi bulunan ve yeşil pasaport almaya engel olan suçlarla ilgili soruşturma ve/veya kovuşturma geçirmemiş avukatlar yeşil pasaport alabilir. Diğer bir şart ise bu durumu sürdürmek. Yani eğer yeşil pasaport aldıktan sonra ifade edilen soruştur ve/veya kovuşturma durumu olursa, kişinin yeşil pasaportunu kaybetmesi söz konusu olabilir.

Uygulama henüz başlamadığı için şu anda bazı tahminlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Uygulama tam anlamıyla gerçekleşmeye başladıktan sonra bu tür sorulara daha net cevaplar verilebilecektir. Ayrıca konunun uzmanı olarak paylaşmak istediğiniz bilgiler olursa yorum olarak bize ve okurlarımıza ulaştırmaktan çekinmeyin.

Avukatlar İçin Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil pasaport başvurusu yapmak isteyen avukatların aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir.

 1. Başvuru sahibi yeşil pasaport için herkesten istenen belgeleri toplamalı
 2. Baro veya TBB tarafından yetkilendirilmiş kişilerce imzalanan pasaport talep formuna sahip olmalı (Avukatlar için hususi pasaport talep formu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sitesinden indirilebilir, tıklayın: Pasaport Talep Formları – NVI)
 3. Bu belgelerle birlikte randevu alarak, nüfus il müdürüklerinde başvuru işlemini gerçekleştirmeli

Başvuru işlemi yeşil pasaport başvuruları için nüfus ilçe müdürlüklerinden yapılamamaktadır. Mutlaka nüfus il müdürlükleri kullanılmalıdır.

Avukatlara Yeşil Pasaport Eş Durumu – Avukat Eşlerine Yeşil Pasaport Var Mı?

Evet, Kanuna göre “Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı nevi pasaport verilir.” Yani avukatların yeşil pasaport alması durumunda, eşi ve çocukları da yeşil pasaport alabilmektedir. Uygulama henüz başlamadığı için yeşil pasaport sahibi bir avukat eşi tanımıyoruz. 🙂 Ancak belki de siz ilk olursunuz. Yazımızı okuyan avukat eşleri varsa mutlaka yorumlarını bekliyoruz. Unutmayın ki internet ortamında paylaşılan tecrübeler birçok kişiye ulaşabiliyor ve birçok kişinin kafasındaki soru işaretinin giderilmesinde etkili oluyor.

Avukatlara yeşil pasaport uygulamasıyla yeşil pasaport alacak avukat eşlerinin pasaportları da 5 yıl süreyle geçerli olacak ve yenileme işlemi ücretsiz yapılabilecek.

Yeşil Pasaport Başvurusunda Herkesten İstenen Ortak Belgeler Nelerdir?

Yeşil pasaport başvurusunda her meslek grubundan istenen ortak belgeler vardır. Bu belgeler avukatların başvurularında da istenmektedir. Avukatların yeşil pasaport başvurusu yapmak için toplaması gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • 2 adet biometrik foto
 • Pasaport defter bedeli dekontu
 • Varsa eski pasaport

Bu belgelerin birisi ya da birkaç eksik olursa başvurunuz işleme alınmayacaktır. Bu evrakları yeşil pasaport almaya hak kazanan avukat, eşi ve çocukları ayrı ayrı toplamalıdır. Avukatlara yeşil pasaport uygulamasında avukatlar pasaport harç bedelinden muaftır. Fakat pasaport defter bedeli ailedeki her fert için ayı ayrı ödenmelidir. 2023 yılı için güncel pasaport harç bedeli olan 160,00 TL’yi vergi tahsil yetkisi olan bankaların veznelerinden ödeyip, üzerinde “tahsil edilmiştir” ibaresi bulunan ıslak imzalı dekontunuzu kontrol etmeyi unutmayın. Dekontun üzerinde isminizin, soy isminizin, kimlik numaranızın ve bedelin okunur şekilde yazmasına özen gösterin.

Avukat Çocuklarına Yeşil Pasaport Var Mı?

Evet, avukatlara yeşil pasaport uygulamasıyla birlikte yeşil pasaport almaya hak kazanan kişilerin eşleri ve çocukları da yeşil pasaport almaya hak kazanır. Avukat çocukları şu şartlar dahilinde yeşil pasaport alabilir:

 • Yeşil pasaport almaya hak kazanan avukatın 18 yaş altındaki çocukları
 • Yeşil pasaport almaya hak kazanan avukatın 25 yaş altındaki bekar, öğrenci ve çalışmayan çocukları
 • Ayrıca reşit olsa bile evli olmayan, çalışmayan engelli çocukları (ömürlük hak)

18 yaşın altındaki çocuklarınızın başvuru dosyasına muvafakatname ve öğrenci belgesi eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca bütün çocukların diğer standart başvuru evraklarının yanı sıra -varsa- öğrenci belgelerini başvuru dosyasında sunması gerekir.

Avukatlara Yeşil Pasaport Uygulamasıyla İlgili Diğer Bilgiler

Avukatlara yeşil pasaport konusunu el aldığımız yazımızın bu bölümünde, uygulamayla ilgili akıllara gelebilecek diğer konulara değineceğiz. Uygulama henüz başlamadığı için, ancak her an başlayabileceği için yeşil pasaport almak isteyen avukatların akıllarında çok farklı soru işaretleri var. Biz bambaşka noktalara değinerek bu soru işaretlerinin büyük bölümünü bu başlık altında gidermeye çalışacağız.

Avukatlara Yeşil Pasaport Resmi Gazete’de Yayımlandı Mı?

Avukatlara yeşil pasaport düzenlemesi 17 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. (Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın: Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Düzenlenmesi Dair Yönetmelik)

Toplamda 9 maddeden oluşan yürürlükte avukatlara yeşil pasaport düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar yer alıyor.

Avukatlara Yeşil Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Pasaport masraflarının en büyük kısmını pasaport harç ücretleri oluşturmaktadır. Fakat avukatlar yeşil pasaport almak için pasaport harç ücreti ödemekten muaftırlar. Sadece bordo pasaport almak isteyen vatandaşlar yüksek harç ücretleriyle karşılaşmaktadır. Yeşil pasaport almak isteyen avukatların ödemeye mecburi olduğu ücret pasaport harç ücreti değil, pasaport defter bedelidir. Bu ücreti alacağı pasaportun türü fark etmeksizin (diplomatik, umuma mahsus, hususi damgalı, hizmet damgalı) herkes ödemek mecburiyetindedir. Avukatların ödemesi gereken pasaport defter bedeli, pasaport defterinin basımıyla ilgili maliyetlerin karşılanması için alınmaktadır.

Eğer yeşil pasaport alacak avukatlar, eşleri ve çocukları için de yeşil pasaport alacaklarsa, pasaport defter bedelini her fert için ayrı ayrı ödemelidir.

Avukatlara Yeşil Pasaport 10 Yıllık Ücreti Ne Kadar?

Avukatlardan ve yeşil pasaport almaya kazanan diğer meslek gruplarından yeşil pasaport için harç bedeli talep edilmez. Bu nedenle yeşil pasaport ücreti sadece defter bedeli kadar, yani 160,00 TL’dir. Ayrıca yeşil pasaport bordo pasaport gibi 10 yıllık verilmez.

Avukatlara Yeşil Pasaport Kaç Yıllık Verilir?

Avukatlara verilen yeşil pasaport 5 yıl süreyle verilir. Her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemi için ücret ödenmez. Eski pasaportunuzu başvuru evraklarına dahil edip, başvurunuzu tekrarlayarak yeşil pasaportunuzu yeniletebilirsiniz.

Avukatlara Verilen Yeşil Pasaportun Süresi Daha Kısa Olabilir Mi?

Evet, olabilir. Avukatlar dilerse 6 aydan 5 yıla kadar değişen geçerlilik süresiyle yeşil pasaport alabilir. Ancak kısa süreli yeşil pasaport almanın bir avantajı ve mantığı yoktur.

Avukatlara Verilen Hususi Pasaportun Gerçekten Dolaşım Gücü Yüksek Mi?

Yeşil pasaportun barındırdığı en büyük ayrıcalık sahip olduğu dolaşım gücüdür. Avukatlar, aldıkları yeşil pasaportlar ile dünyanın tam 160 ülkesine vizesiz uçabilirler. Bu rakamın ne kadar büyük bir rakam olduğunu kıyaslayacak olursak sanırım şu bilgiyi vermemiz yeterli olur: Amerikan pasaportunun 174 ülkeye dolaşım kolaylığı var.

Avukatlara Yeşil Pasaport Uygulaması Neden Bu Kadar Çok Tartışıldı?

Avukatlara yeşil pasaport olarak bilinen düzenleme ilk gündeme geldiği andan beri interneti adeta salladı. Birçok meslek grubu duruma itirazlarını, kendilerinin de yeşil pasaport talep ettiğini ifade ederek yaptılar. Elbette yeşil pasaportun bütün meslek gruplarına verilmesi mümkün değil.

Avukatlara yeşil pasaport verilmesine itiraz eden kişilerin genellikle avukatlığın serbest meslek olduğunu savunan kişiler olduğunu görüyoruz. Yeşil pasaportu savunan avukatlar ise Avukatlık Kanunun 1. maddesine dikkat çekiyor. O maddeye göre “Avukatlıkkamu hizmeti ve serbest bir meslektir.” Avukatlara yeşil pasaport uygulamasının niçin çok fazla tartışıldığını sanırız bu kanun maddesi yeteri kadar açıklıyor. Biz bu konuda fikir beyan etmeden diğer maddeye geçmek istiyoruz, ancak siz sahip olduğunu fikirleri yorum kısmından her zaman bizimle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Memurlar Dışında Kimlere Veriliyor?

Yeşil pasaport genelde kamu hizmetinde bulunan 1., 2. ve 3. dereceli kamu çalışanlarına verilmesiyle biliniyor. Fakat yeşil pasaport, ihracat ile uğraşan iş insanlarına ve avukatlara da veriliyor.

Yeşil Pasaport Alan Avukat Yeşil Pasaport Hakkını Kaybedebilir Mi?

Evet, böyle bir durum söz konusu olabilir. Eğer yeşil pasaport sahibi avukat kanunun belirttiği yasa dışı işler sebebiyle kovuşturma ve soruşturma geçirirse yeşil pasaport hakkını kaybedebilir.

Düzenleme İle İlgili En Güncel Bilgiler Nerede Bulunur?

Avukatlara yeşil pasaport uygulamasıyla ilgili en güncel bilgiler için baronun duyurularını takip edebilirsiniz. Ayrıca, internet sitemizde yeşil pasaport avukatlar için uygulanmaya başladığı an itibarıyla güncellemeler ve yeni bilgiler yayınlamaya devam edeceğiz. En güncel bilgileri bulabileceğiniz sitemizde, sadece bu konu ile ilgili değil, hayata dair bütün konularla ilgili en son ve detaylı bilgi içerikleri bulabilirsiniz. Eğer avukatlara yeşil pasaport uygulamasıyla ilgili bize sormak istediğiniz bir soru ya da bizimle konuşmak istediğiniz bir konu varsa, bu yazının alt kısmına yorum olarak fikirlerinizi ekleyebilir, düşüncelerinizi bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *