Motor Ehliyeti Fiyatı 2023 – Güncel Motor Ehliyeti Fiyatı 

Motor Ehliyeti Fiyatı 2021 – Güncel Motor Ehliyeti Fiyatı

Motorlar hem ulaşım kolaylığı sağladığı için pratikliği nedeniyle, hem de ulaştığı hızlarla, hız tutkunlarına verdiği keyif nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen ulaşım araçlarının başında geliyor. Türkiye’de trafikte yaklaşım 3.5 milyon motor bulunuyor. Özellikle gençlerin tercih ettiği ve kullanmayı çok sevdiği motorlar, elbette ehliyet olmaksızın kullanılamıyor. Bu yazımızda işin maddi kısmını merak edenler için motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Her ne kadar uluslararası araştırmalar motosikletin daha riskli olduğunu ortaya koysa da, aslında diğer sürücüler tarafından duyarlı davranıldığında ve güvenli sürüş eğitimi alındığında, motorun riskleri en aza indirilebilir.Peki motor ehliyeti ne kadar, motor ehliyeti yaş sınırı nedir, A2 ehliyet fiyatları 2021, motor ehliyeti almak ne kadar sürer?

motor ehliyeti fiyatı 2021

Motor Ehliyeti Ne Kadar?

Zamlı ve en güncel motor ehliyeti ücreti ne kadar? Motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında ne kadar olacak? Eğer moped tarzı çok hafif motorları kullanmak için A1 ehliyeti almayı düşünüyorsanız sürücü kursu fiyatı büyükşehirlerde 1.100,00 – 1.300,00 TL arasında değişmektedir. Ehliyet ve direksiyon sınav giriş ücretleri ve ehliyet harçları da hesaba katıldığında A1 ehliyeti almak için ödemeniz gereken toplam tutar 2.000 TL civarı olacaktır. Bu tutar ehliyet ve direksiyon sınavlarını tek seferde geçtiğiniz takdirde oluşan tutardır. Eğer bu sınavlarda takılırsanız, maliyet 500,00 TL ile 1.000,00 TL arasında artabilir.

Yazımızın ileriki bölümlerinde hangi etkenlerin motor ehliyet fiyatlarına etki ettiğinden bahsedeceğiz. Eğer daha az maliyetle motor ehliyeti almak gibi bir amacınız varsa, o bölümleri de okumanızı tavsiye ederiz.

A2 Ehliyet Fiyatları 2021 – Motor Ehliyeti Ne Kadar?

Motor sahiplerinin çoğunda A2 motor ehliyeti vardır. Amacı hız odaklı olmayan hemen hemen bütün motorlar bu ehliyet türü ile kullanılabilir. Motor ehliyeti ne kadar sorusunu soranlar asıl olarak birçok motor türünün kullanılmasına imkan veren A2 sınıfı motor ehliyetinin ücretini sormak istiyor. A2 motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında sürücü kursu ücreti, sınav ücretleri ve harçlarla birlikte büyükşehirlerde toplamda 2.200,00-2.500,00 arasında değişmektedir.

Ehliyet kursunun bulunduğu şehir küçüldükçe sürücü kursu fiyatları da azalacaktır. Bu anlamda eğer ufak bir şehirde yaşıyorsanız çok daha şanslı olduğunuz söylenebilir. Üzerine bir de pazarlık yaparsanız, belki de verdiğimiz ücretin yarı fiyatına motor ehliyetine sahip olabilirsiniz. Bazen ufak şehirlerde yaşayan insanların bu tarz pazarlıklar sonucu neredeyse bedavaya ehliyet aldığı duyuluyor. Doğrusu, bu iddiaların doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sürücü kursu fiyatları çok geniş bir fiyat aralığında seyrediyor. Bu da sürücü kurs ücretlerinde aslında istenirse, yüksek indirimler yapılabildiği anlamına geliyor.

A Sınıfı Motor Ehliyeti Fiyatı 2021

A sınıfı motor ehliyetinin yani 35 KW (ortalama 45 beygir) üstü motorları kullanmaya imkan veren ehliyetin fiyatı, harçlar ve diğer masraflar da dahil edildiğinde büyükşehirlerde 2.500,00 TL ile 3.000,00 TL arasında değişmektedir. Bu sınıf motor ehliyeti, sadece üst seviye motorlarda gerektiği için fiyat bakımından diğer motor ehliyetlerine göre pahalıdır. Eğer ciddi anlamda motor hobiniz yoksa ve ağır motorlar kullanmak zorunda değilseniz, A sınıfı ehliyete gerek duyacağınızı sanmıyoruz. Fakat yine de bazı kişiler hobi olarak bu tür motorları kullanmayı öğrenip, ehliyet almaya karar verebilmektedir.

Motor ehliyeti fiyatı 2021 güncel tutarları hesaplarken ulaşabildiğimiz küçük şehirlerdeki sürücü kursu fiyatlarını da yazımıza eklemeyi sürdürüyoruz. Birkaç küçük şehirdeki motor ehliyeti fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda, küçük şehirlerde A sınıfı motor ehliyeti fiyatının 2021 yılında ortalama 2.100,00 TL ile 2.700,00 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

B Sınıfı Otomobil Ehliyetine Sahip Kişiler İçin Motor Ehliyeti Fiyatları 2021

Halihazırda B sınıfı otomobil ehliyetine sahipseniz motor ehliyet fark ücretini ödeyerek ehliyetinize motor ehliyeti ekletebilirsiniz. Yukarıda sıraladığımız motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında daha önce ehliyeti olmayan kişilerin motor ehliyeti almak için ödemesi gereken fiyatı ifade etmektedir. Eğer daha önceden herhangi bir tipte araç ehliyetiniz varsa fark ücreti ödeyerek motor ehliyeti de alabilirsiniz.

Fakat “fark ücreti” dediğimiz için bu ücretin çok az bir fark olduğunu düşünmeyin. Önceden ehliyet sahibi olan kişilerin motor ehliyeti almak için ödedikleri fark ücreti, normal motor ehliyet ücretlerine yakın olmaktadır. Sadece %30’luk bir fiyat farkı söz konusu olabilmektedir. Bu oran bize göre motor ehliyeti almak için gayet iyi bir indirim oranı. Eğer motor ehliyeti almaya niyet ettiyseniz bu indirim gözünüze cazip gözükebilir. Ancak kararınız henüz kesin değilse motor ehliyet ücretleri hala yüksek gelmeye devam edecektir.

Daha Önce Ehliyeti Olanların Motor Ehliyeti Alması

Sadece B sınıfı ehliyet sahipleri değil, bütün ehliyet sahipleri motor ehliyeti alırken avantajlı konumda. Eğer önceden sahip olduğunuz bir araç ehliyetiniz varsa ve bu ehliyetin, motor ehliyeti alırken size ne adar avantaj sağlayacağını merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Önceki ehliyetinize motor ehliyeti ekletmek istiyorsanız böyle bir durumda sürücü kursu ücretleri normal ücretlere göre biraz daha makul olmaktadır. Ancak yine de motor ehliyeti için ciddi tutarlar ödemeniz gerekiyor.

 Halihazırda sahip olunan ehliyet sınıfı


Ekletilecek ehliyet


Sürücü kursuna ödenecek tutar


 Sınav Giriş Ücretleri


 Harçlar


Toplam Ücret


 B, C, D  A1  1.030 ₺ 130 ₺  486 ₺  1640 ₺
 B, C, D  A2  1.200 ₺ 130 ₺  486 ₺  1810 ₺
 B, C, D  A  1.630 ₺ 130 ₺  486 ₺  2.240 ₺

Motor Ehliyeti Fiyatı İstanbul

İstanbul, ehliyet fiyatları açısından Türkiye’nin en pahalı şehri olarak kabul görür. İstanbul’da her şey pahalı diyebilirsiniz, ancak ehliyet konusunda bu şehir diğer şehirlere oranla gerçekten pahalı. Motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında İstanbul’da en düşük 2.750,00 TL’den başlamaktadır. Eğer imkanınız varsa, yaz tatili için gittiğiniz memleketinizde bu işlemi yaparsanız, 1.000,00 TL’ye yakın tasarruf etme imkanı yakalayabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Fiyatı Ankara

Ankara da yine ehliyet fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerden bir tanesidir. İstanbul kadar olmasa da Ankara’da da ehliyet fiyatları yüksektir. Ankara’da motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında ortalama 2.200,00 TL’den başlamaktadır. Çankaya’daki bazı sürücü kurslarından alacağınız eğitim sonucunda motor ehliyeti almaya karar verirseniz, harç ve ekstra ücretler dahil süreç sonuna kadar toplamda cebinizden 2.800,00-3.000,00 TL çıkarsa, asla şaşırmayın.

Motor Ehliyeti Fiyatı Bursa

Büyükşehirlerimizden bir tanesi olan Bursa’da ehliyet fiyatları İstanbul ve Ankara ile kıyaslandığında daha uygundur. Bursa’da motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında 1.900,00 TL’den başlayıp 3.500,00 TL’ye kadar çıkmaktadır. Merkeze uzak ilçelerde sürücü kurslarına motor ehliyeti için çok daha uygun fiyatlar ödersiniz. Merkeze yaklaştıkça ödemeniz gereken ücret gözle görülür derecede artacaktır.

Motor Ehliyeti Fiyatı İzmir

İzmir ehliyet kursu fiyatları, diğer büyükşehirlerden daha uygun olmasıyla dikkat çekiyor. İzmir’de motor ehliyeti fiyatı 2021 yılında 2.000,00 liradan başlıyor. Büyükşehirler göz önünde bulundurulduğunda Konya ile birlikte en uygun fiyatlı ehliyet fiyatları bu şehirde.

Motor Ehliyeti Fiyatı Konya

Büyükşehirler arasında en uygun fiyatlı ehliyet kurslarıyla dikkat çeken Konya’da motor ehliyetini sadece 1.500,00 TL’den başlayan fiyatlarla almak mümkün olmaktadır. Bu şehirde gerçekten inanılmaz derece ucuz fiyatla hizmet veren sürücü kursları var. Üstelik sadece motor ehliyeti değil, B sınıfı otomobil ehliyetini de Konya’da ucuza alabilirsiniz. Yine de fiyatlar sürücü kursundan sürücü kursuna değişecektir ve bizim yakaladığımız bu fiyatları, siz alamayabilirsiniz. Tavsiyemiz, iyi bir araştırma yapın ve Konya’da bulunma ihtimaliniz varsa ehliyet kurs ücretleri için bu şehri iyice araştırın. Çok uygun fiyatlarla karşılaşacağınızdan eminiz.

Motor Ehliyeti Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Motor ehliyet fiyatı 2021 yılında en uygun küçük şehirlerde iken, en pahalı büyük şehirlerdedir. Motor ehliyeti fiyatını etkileyen en önemli unsur sürücü kursunun bulunduğu şehrin büyüklüğü olsa da, tek unsur bu değildir. Ehliyet fiyatlarını gideceğiniz kursun profesyonelliği ve sizin pazarlı kabiliyetiniz de çok fazla etkileyebilir. Size ilk görüşmenizde 2.700,00 TL diyen bir kurs yetkilisi, unutmayın ki, doğru üslupla yaklaşırsanız sonraki görüşmenizde 2.000,00 TL diyebilir. Bu noktada özellikle sürücü kurslarında kurs yetkilileri isterlerse fiyatlara çok fazla müdahale edebilmektedirler.

Ehliyet Harç Bedeli, Ehliyet Değerli Kağıt Bedeli, Ehliyet Vakıf Payı

Bütün süreci tamamlayıp motor ehliyetinizi almaya hak kazandığınızda ödemeniz gereken bazı ücretler vardır. Bu ücretler, devletle ilgili ücretler olup, tamamı ödenmesi zorunlu ücretlerdir. Ancak bu ücretlerde bir şekilde düşük ve cazip teklifler yakalamak mümkün değildir. Bu fiyatları herkes zorunlu olarak öder. Ehliyet vakıf payı ve harç bedeli motorlar için toplam 486 TL’dir. Ehliyet değerli kağıt bedeli motorlar için sabit 200 TL’dir.

Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için “Ehliyet Harç Ücretleri 2021 – Zamlı ve Güncel Harç Ücretleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fiyat Kırmak İçin Kursa Birilerinin Referansıyla Gidin

Özellikle sürücü kurslarında fiyatların çok geniş bir aralıkta seyretmesi ve kurs yetkililerinin fiyatlara çok rahat müdahale edebilmesi nedeniyle eğer böyle bir imkanınız varsa, motor ehliyet fiyatı 2021 güncel tutarını oldukça aşağılara çekebilirsiniz. Kurs yetkililerini tanıyan birilerini tanıyorsanız, size fiyat konusunda yardımcı olmalarını isterseniz, belki de sizi kırmazlar. Ufak şehirlerde kesinlikle çok fazla kullanılan bu yöntem, büyükşehirlerde de çalışabilir.

Bu tür yerlerden iyi fiyat almanın bir diğer yöntemi de “eğitimci” olmaktır. Sürücü kursları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğu için “eğitimci” ve sözü geçen bir tanıdığınız varsa, onunla birlikte sürücü kursuna gitmek, çok iyi fiyatlarla sürücü kursuna kayıt olma imkanı doğurabilir.

Motor Ehliyeti Yaş Sınırı

Motor özellikle hız tutkunu gençlerin ilgisini çektiği için motor ehliyeti yaş sınırı çok fazla merak ediliyor. Özellikle 2016 yılında ehliyet sınıflarında yapılan değişiklikler hala kafa karışıklığına neden oluyor. Motor kullanma yaşı 16 mı 18 mi? Bazıları motor kullanma yaşının 16 olduğunu söylerken, bazıları ise 18 olduğunu söylüyor. Aslında her ikisi de doğru. Önemli olan “motor” derken neyi kastettiğimiz. Çünkü 2-3-4 tekerlikli “moped” adı verilen araçlar da motor kategorisinde değerlendiriliyor, 35 KW üzeri motosikletler de. Ancak bu iki araç arasında dağ kadar fark var!

Motor ehliyeti fiyatı 2021 güncel tutarlarına geçmeden önce motor ehliyeti yaş sınırı konusuna bir açıklık getirelim. M sınıfı ve A1 sınıfı motor ehliyetleri 16 yaşında alınabilir, ancak M sınıfı motor ehliyeti ile sadece “moped” adı verilen araçlar, A1 sınıfı motor ehliyeti ile de sadece 125 CC’ye kadar olan motorlar kullanılabilir. En yaygın motor ehliyeti olan ve birçok motor türünün kullanılmasına imkan veren ehliyet sınıfı A2’dir. En erken 18 yaşında alınabilen A2 ehliyetiyle 35 KW yani ortalama 45 beygir gücüne kadar olan motorlar kullanılabilir. Sokakta gördüğünüz birçok motoru en erken 18 yaşından alınabilen A2 ehliyetiyle kullanabilirsiniz. Bir üst sınıf olan A sınıfı motoru, bir yarış motoru kullanmayacaksanız almanıza gerek yoktur. A sınıfı motor almak için en az 24 yaşında olmasınız veya en az 2 yıllık A2 ehliyetiniz olmalı. Ayrıca A sınıfı ehliyet için yaşınız en az 20 olmalı.

Motor Ehliyeti Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi motor ehliyeti almak istiyorsanız, yerine getirmeniz gereken bazı şartlar var. Toparlamak gerekirse motor ehliyeti şartları 2021 yılında şöyle:

  • M ve A1 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları en az 16 yaşını tamamlamış olmalı
  • A2 sınıfı motor ehliyeti almak isteyen sürücü adayları en az 18 yaşını dolmuş olmalı ve aynı aynı zamanda ilkokul mezunu olmalı
  • A sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları en az 24 yaşında olmalı veya en az 2 yıllık A2 ehliyet sahibi olmalı

Bu noktada dikkatinizi ilkokul mezuniyeti çekmiş olabilir. Evet, böyle bir şart söz konusudur ve bu şart 2021 yılında geçerliliğini korumaktadır. Ehliyet konusunda özellikle diplomayla ilgili gereklilikler birçok kişiyi sonradan mağdur edebilmektedir. Bu nedenle almak istediğiniz ehliyetin bir diploma türü gerektirip gerektirmediğine ve hangi tür diploma gerektirdiğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Motor Ehliyeti Başvuru Evrakları

Eğer motor ehliyeti almak için sürücü kursuna müracaat etmeyi düşünüyorsanız yanınızda götürmeniz gereken bazı evraklar var. Sürücü kursuna şu evrakları götürmeniz gerekmektedir:

  • Kimlik
  • Diploma
  • Adli sicil kaydı
  • Sağlık raporu
  • Varsa sürücü belgesi fotokopisi
  • İki adet biometrik foto
  • 18 yaşından küçükler için veli ya da muvafakatname

Lütfen tam ve detaylı listeyi sürücü kursunuza arayarak öğreniniz. Onların sizden farklı talepleri olabilir. Bu evraklardan bir tanesi eksik olduğu takdirde başvurunuz tamamlanamayacaktır. Ancak, kurs yetkilileri bir ihtimal başvurunuzu alıp, eksik evraklarınızı tamamlamanız için bekletebilir. Fakat büyük ihtimalle sizi geri çevirirler ve evraklarınızı tamamladığınızda tekrar gelmenizi isterler.

Motor Ehliyeti Sınavları Nasıl Yapılır?

Sürücü kursuna kayıt olduğunuz takdirde teorik eğitim ve direksiyon eğitimi sizleri bekliyor. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra ehliyetinize kavuşabilmek için iki çeşit sınava girmek zorundasınız. Bu sınavlardan bir tanesi kursta öğrendiğiniz teorik bilgilerle ilgili olan teorik sınavdır. Diğeri ise direksiyon sınavı olarak adlandırılır ve sizin sürüş becerilerinizi ölçer.

Bu sınavlara girebilmek için öncelikle sürücü kursunda verilen eğitimleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Sürücü kursu eğitimlerini tamamlamayan sürücü adayları sınavlara kabul edilmezler.

Motor Ehliyeti Almak Ne Kadar Sürer?

Motor ehliyeti fiyatı 2021 yazımızın bu bölümünde motor ehliyeti almanın ne kadar sürdüğü ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Eğer yukarıda incelediğiniz tutarlar kafanıza yattıysa ve motor ehliyeti almaya karar verdiyseniz öncelikle biraz sabırlı olmalısınız. Henüz hiçbir sürücü kursunda kaydınız yok ve süreç başlamış sayılmaz. İlk yapmanız gereken şey bir sürücü kursu bulmak ve eğitimlerini tamamlamak olmalıdır. Daha sonra direksiyon ve ehliyet sınavlarını vermeniz gerekir. Bu sınavları da verdikten sonra, artık ehliyetinizi almanız için hiçbir engel kalmaz.

Eğer henüz sürücü kursuna kayıt olup hiçbir sınavı ve süreci atlatmadıysanız motor ehliyeti almanız hemen şu an ehliyet kursuna kayıt olsanız bile ortalama 5 ay sürecektir. Ancak bütün sınavları verip süreci tamamladıysanız, ehliyetiniz iki hafta içinde elinizde olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *