Bilişim Avukatı Ücretleri – Güncel Bilişim Suçları Avukatı Ücretleri

Bilişim Avukatı Ücretleri – Güncel Bilişim Suçları Avukatı Ücretleri

Artık teknoloji ve bilişim hayatımızın en büyük parçalarından bir tanesi. Türkiye’de insanlar günde ortalama 13 dakikada bir cep telefonlarına bakıyorlar. Üstelik rakamlar sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada teknolojinin ve bilişimin ulaştığı boyutları ortaya koyuyor. Dünyadaki rakamlar daha da korkunç! Şayet aksi olsaydı, bütün dünyada her ay 1.8 milyar kişi Youtube’a girip, günde ortalama 1 milyar saatin üzerinde Youtube videosu izlemezdi!

İnternet ve bilişim sektörünün ulaştığı nokta, bilişim hukukunun oluşmasını sağladı. Artık bilişim uzmanları, bilişim avukatları gibi bilişimle ilgilenen meslek gruplarına çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Peki bilişim avukatı kimdir? Bilişim avukatı ne iş yapar? Neden bilişim suçları avukatına ihtiyaç duyarız? Bilişim avukatı ücretleri ne kadar? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

bilişim avukatı ücretleri
bilişim avukatı ücretleri

Bilişim Avukatı Kimdir?

Genelde herkesin ihtiyaç duyduğu avukatlık alanları ve ücretleriyle ilgili bilgileri yayınladığımız sitemizde bu sefer, daha niş bir avukatlık alanıyla ilgili bilgiler yayınlıyoruz. Bilişim avukatı ücretleri konusuna geçmeden önce yazımıza bilişim avukatı kimdir sorusunun cevabını vererek başlayalım. Bilişim avukatı kısaca internet ortamında işlenen suçlara ya da oluşmasında internetin aracı olduğu konulara bakan avukattır. Bilişim avukatları bilişim suçları avukatı ya da siber suçlar avukatı olarak da adlandırılırlar.

Yasal olarak böyle bir tanımın ülkemizde henüz geçerliliği yok. Bu tanımlar, tamamen uygulamaya dayalı olarak türetilse de, henüz uygulama kısmında bile insanların tanım üzerinde fikir birliğine vardığını söyleyemeyiz. Çünkü bir konuda hukukun oluşması o konunun uzun yıllar boyunca tecrübe edilmesiyle mümkün olabiliyor. Her ne kadar internet hayatımıza gireli on yıllar geçmiş olsa da, bir konu hakkında teferruatlı hukukun oluşması yüz yıllarca sürebiliyor. Bu nedenle bilişim hukuku kavramı ve bilişim avukatları, henüz tam anlamıyla oturmuş bir hukuku ve avukatlık branşını ifade etmiyor.

Bilişim Avukatları Ne İş Yapar?

Yasalarımızda henüz bilişim avukatlığı kavramı bulunmadığı için, bilişim avukatı sıfatı, kendi çabalarıyla bilişim konusunda kendini geliştirmiş avukatlara verilen bir isimdir. İnternetle ilgili hukuki bir problem yaşadığınız her an bilişim avukatlarından yardım alabilirsiniz. Eğer başka konulardaki davalarınız, bir boyutuyla internete dayanıyorsa, yine bilişim avukatları size yardımcı olacaktır.

Bilişim suçları ise, Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Bu bağlamda bilişim avukatlarının bilişim suçlarına bakan avukatlar olduğunu söyleyebiliriz.

Bilişim Suçları Nelerdir? En Sık İşlenen Bilişim Suçu Hangisidir?

Bazı bilişim suçları Türk Ceza Kanununda açıkça düzenlenmiştir:

 • Türk Ceza Kanunu Madde 243 – Bilişim sistemine girme suçu
 • Türk Ceza Kanunu Madde 244 – Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme suçu
 • Türk Ceza Kanunu Madde 245 ve ayrıca a bendi – Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu ve Yasak cihaz veya program kullanma suçu

Görüldüğü üzere Türk Ceza Kanununda bilişimle ilgili bazı suçlara yer verilmiştir. Günümüzde herkesin sosyal medya hesaplarının olması, bilişim sistemine girme suçunun yaygınlaşmasına neden olmuştur. İzinsiz bir şekilde bir kişiye ait herhangi bir sosyal medya hesabına giriş yapmak bilişim sistemine girme suçunu oluşturur. Bu suçun oluşması için o şifrenin nasıl elde edildiğine bakılmaz. Bu suçun tespiti ve ispatı bilişim avukatları yapılan teknik incelemelerle mümkün olmaktadır. Eğer sisteme giren kişi sistem içerisinde bazı oynamalar yaparsa, kişinin tespiti daha kolay olmaktadır.

En çok işlenen bir diğer bilişim suçu da banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçudur. Örnek vermek gerekirse pos cihazlarıyla yapılan sahtekarlıklar bu suça dahildir.

Yasak program ve cihaz kullanma suçu ise yasal olmayan programların kullanımını kapsamaktadır. Örneğin sosyal medya hesaplarının şifrelerini kıran bir programı kullanmak yasa dışıdır.

Özel Hukuk Davalarında Bilişim Avukatının Rolü

Temel olarak Asliye Hukuk ve Sulh Hukuk Mahkemelerinde yürütülen ve bazı özel mahkemelerde yürütülen özel hukuk davalarına, bilişim avukatlarının büyük katkısı olabilmektedir. Bu bağlamda örneğin boşanma davası gibi ya da tazminat davası gibi davalarda, kişilerin internet üzerinden yaptıkları işlemler de hayatlarının bir parçası olduğu için, büyük önem taşır.

Özellikle boşanma davalarında eşler arasında internetteki yazışma programları üzerinden hakaret mesajları geçebilmektedir. Eğer bilişim suçları avukatı bu mesajları tespit ederse, boşanma davasında hakarete uğrayan kişinin lehine büyük bir gelişme kaydedilebilir. Ya da bilişim suçları avukatı, bir boşanma davasında aldatma olayının tespitinde büyük bir rol oynayabilir.

Özellikle internet üzerindeki yazışmaların çıktılarının alınması, davalar için kanıt niteliği oluşturabilmektedir.

Bilişim Avukatı IP Numarasını Tespit Edebilir Mi?

Bazı kişiler internette yaptıkları işlemlerin hiçbir zaman tespit edilemeyeceği ve internette adeta kendileriyle baş başa oldukları hissine kapılıyorlar. Oysa internette yapılan işlemler, hiçbir şekilde güvenli ve özel değildir ve her zaman tespit edilebilir. Özellikle bilişim suçlarında kişilerin IP adreslerinin tespit edilmesi bu noktada son derece önemlidir. Bilişim avukatı ücretleri konusuna geçmeden önce son derece önemli olan bu konuda sizleri biraz bilgilendirmek istiyoruz.

Evlerde kullanılan internet ağındaki Statik IP adresi, hangi sunucu için belirlendiyse, o sunucunun değiştirilemeyen kimlik adresidir. Dinamik IP ise değişebilen bir IP’dir. Fakat internet üzerinden yaptığınız işlemde suç unsuru varsa, IP tespiti yapan avukat, gerekirse bilirkişi listesinde teknik uzmanlardan yardım alarak yerinizin tespitini sağlayacaktır.

İnternette “Gizli” Kalmanın Bir Yolu Var Mı?

Bazı kişiler internette “gizli”, yani “anonim” kalmak istiyorlar. Elbette bunun bazı yolları olabilir, ancak bu yollara ulaşmak ciddi bir bilgi ve donanım işidir ve internette bir suç işlemeniz durumunda, dünyanın her yerindeki emniyet teşkilatları peşinize düşeceği için, bulunmamanız ve yakalanmamanız gibi bir durum söz konusu kesinlikle olmayacaktır.

İnternette işlem yaparken, her an şeffaf ve takip edilebilir olduğunuzu hatırlayarak işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Paranoyak olmanın elbette bir anlamı yok, fakat sanal dünya zannettiğiniz kadar güvenilir ve “gizli” bir mecra olmayabilir. Aldığınız bütün sanal güvenlik önlemleri yetersiz kalabilir ve internette yaptığınız her işlem birileri tarafından her an izleniyor olabilir. Eğer bu bilinçle hareket ederseniz interneti dava güvenli ve daha verimli kullanmanız mümkün olabilir.

bilişim avukatı ücretleri
bilişim avukatı ücretleri

E-Tespit Sistemi Nedir?

Yazımızın bu bölümünde çok az kullanılan ama çok faydalı olan bir sistemden bahsedeceğiz. Türkiye Noterler Birliği’nin internet portalındaki e-tespit sistemi sayesinde, internet sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında yer alan herhangi bir veriyi online olarak tespit edebilirsiniz. 7/24 kullanabileceğiniz bu sistemin kullanımı oldukça basittir ve bu sistem bazen hayati derecede işlevsel olabilir.

E-Tespit Sisteminin Resmi Geçerliliği Var Mı?

E-tespit sistemiyle tespitini yapacağınız bilgi ve site, Noterler Birliği’nin veri tabanına kaydedilmektedir. Daha sonra size verilen numarayı herhangi bir notere götürerek, işleminizi notere onaylatabilirsiniz. Noter onayı sonrası alacağınız evrakla, tespit işleminiz bütün yasal mecralarda geçerli olacaktır ve kabul görecektir.

E-Tespit Sistemi Nasıl Kullanılır?

 1. Türkiye Noterler Birliği tarafından geliştirilen e-tespit sistemini kullanmak için öncelikle birliğinin resmi e-tespit web portalına giriş yapın.
 2. Kendi kimlik bilgileriniz ile sisteme giriş işlemi gerçekleştirin.
 3. Tespiti yapılacak bilginin -ya da verinin- yer aldığı URL’yi, e-tespit web portalındaki ilgili boşluğa girin.
 4. Sistem verdiğiniz URL’yi tarayarak veri tabanına kaydedecektir. Kayıt sonrası tespit talebinde bulunan kişiye bir başvuru numarası tayin edilir. Daha sonra başvuru numaranız ile herhangi bir notere giderek, gerçekleştirdiğiniz işlem yazılı bir evraka dönüştürülebilir

Eğer internette suç unsuru olan bir olayla ilgili noter onaylı tespit yapmak istiyorsanız, bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimi Engelleme Nasıl Yapılır?

İnternetten içerik kaldırma ya da erişimi engelleme işlemi de yine bilişim avukatlarının bir görev alanıdır. Bilişim avukatı, Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak erişim engeli kararı aldırabilir. Türkiye’de internetteki içeriklerin kaldırılması, 5651 sayılı Kanunla düzenlenmiştir ve yasal bir işlemdir. Bu yasal işlemin gerçekleşmesi için internette yer alan ve kaldırılması talep eden içeriğin, kaldırılması için belirli sebepler olmalıdır. Bu sebepler suç ya da kişilik haklarının ihlali gibi sebepler olabilmektedir.

Kaldırılması gereken içerikler sosyal medyada yer alıyorsa, o sosyal medya sitesinin geliştirdiği özel şikayet mekanizması genellikle daha etkili olabilmektedir. Genellikle sosyal medya siteleri bu tür durumlar için çok hızlı harekete geçip, etkili kararlar almaktadırlar. (Örneğin Youtube Telif Hakkı İhlali Bildirimi, Twitter Hak İhlali Bildirimi, Facebook Şikayet ve İhlal Bildirimi, Instagram Yardım Merkezi)

E-Ticarette Bilişim Avukatının Rolü

Bilişim avukatı ücretleri konusunu ele almadan önce bilişim avukatlarının görevleri hakkında daha detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Örneğin hayatımızın bir parçası olan e-ticarette, her gün milyonlarca liralık alışveriş gerçekleşiyor. Bu alışverişlerin güvenle gerçekleşmesi için ister müşteri olun, isterseniz de e-ticaret sitesi sahibi olun, bilişim avukatları size çok fazla yardımcı olabilir. Bu tür sitelerde özellikle kişisel verilerin korunması konusunda çok fazla açık bulunabilmektedir. Bu açıklar konusunda bir bilişim avukatıyla çalışmanız gerekebilir. Eğer e-ticaret siteniz varsa, sitenizde yer alan mesafeli satış sözleşmesi gibi sözleşmelerin güncel olduğundan ve hukuk kapsamında yazıldığından emin olmanız gerekir. Bu sözleşmelerde ihmal edeceğiniz ufak bir detay, işinizin çok fazla zarar görmesine neden olabilir.

Bilişim Avukatı Danışmanlık Ücreti Ne Kadar?

Bilişim avukatı ücretleri genellikle bilişim avukatına danışma işlemi için ifade edilen ücretin adıdır. 2023 yılında bir bilişim avukatının bürosuna gidip sözlü olarak bir konuda danışmanlık isterseniz,

 • İlk bir saate kadar ödemeniz gereken ücret xx TL
 • Takip eden her saat için ödemeniz gereken ücret xx TL

olarak ücretlendirilir. Ancak bilişim avukatlarına, kişisel internet siteleri üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bazı bilişimi avukatları sitelerindeki soruları ücretsiz yanıtlamakla birlikte, 2023 asgari avukatlık tarifesinde bu işlem için uygun görülen miktar,

 • İlk bir saate kadar 935,00 TL
 • Takip eden her saat için 435,00 TL

olarak ifade edilmektedir. Ancak bir bilişim avukatına bilişimle ilgili bir dava dosyanızın takibini yaptırmak istiyorsanız yukarıdaki ücretler geçersiz olacaktır. Avukatlar dosya takip işlemleri için farklı bir tarifeyle çalışmaktadır.

Bilişim Suçları Avukatı Başka Ücretler Talep Eder Mi?

Yukarıda verdiğimiz fiyat bilgisi sözlü danışma ve yazılı danışma için olup, profesyonel danışmanlık almak isteyen kişiler içindir. Bilişim avukatı size bu görüşmelerde yol gösterebilir. Ancak, bilişim avukatıyla çalışmanız ve ona dava dosyanızı takip ettirmeniz durumunda ödemeniz gereken ücret çok daha fazla olabilir.

Eğer bilişim suçları alanında bir dosya  davasını bilişim suçları avukatına takip ettirmek isterseniz, takip ettireceğiniz dava dosyasının içeriğine ve zorluğuna göre bilişim avukatı ücretleri değişecek ve farklı ücretlendirmeler söz konusu olacaktır. Bilişim avukatı ücretleri davanın içeriğine göre birkaç bin liradan başlayıp birkaç yüz bin liraya kadar değişebilir.

Ayrıca bir konuya daha değinmekte fayda görüyoruz. Eğer ufak bir şehirde yaşıyorsanız bilişim konusunda yetkin bir avukat bulmanız zor olabilir. Ancak Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde bu alanda kendisini yetiştirmiş çok sayıda avukat vardır.

Bilişim Avukatına Gerçekten İhtiyaç Var Mı?

Eğer boşanma, tazminat gibi önemli özel hukuk davalarındaki rolleri düşünülürse, bilişim avukatlarının bu tür davaları ciddi anlamda etkileyebileceği kolaylıkla anlaşılır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak eğer davanızın seyrini etkileyecek bir durum söz konusuysa mutlaka ama mutlaka bir bilişim avukatından profesyonel danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Bu bağlamda bilişim avukatı davanızın gidişatını değiştirecek işlemler yapmanızı sağlayabilir ve çok önemli kararların verilmesini, bilişim avukatına vereceğiniz birkaç yüz TL ile sağlayabilirsiniz.

Bilişim sistemlerinde hukuki sorunların çözümü, ciddi anlamda bilgi birikimi ve donanım gerektirdiği için henüz bilişim avukatıyla çalışmak dışında bir seçenek bulunmamaktadır. Eğer bu tarz bir sorun yaşadıysanız mutlaka alanında söz sahibi bir avukatla çalışmanız gerekir. Aslında hukuk önünde tek başına mücadele etme hakkınız vardır. Yani bilişim avukatıyla çalışmadan kendi hakkınızı savunabilirsiniz. Ancak böyle bir yöntem, son derece amatör olabilir ve kişilerin bilişim hukuku bilgisi zayıf olduğu için, yanlış adımlar atmasına neden olabilir. Kişilerin yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı bir konuda yanlış adımlar atıp kendisini tehlikeye atmaması için iyi bir bilişim avukatıyla çalışması kaçınılmazdır.

Bilişim Avukatı Ücretlerini Ödeyecek Gücünüz Yok Mu?

Eğer başınızda mağduriyet yaratacak ciddi bir sorun varsa ve bilişim danışmanı ya da bilişim avukatı ücretlerini karşılayacak maddi gücünüz yoksa, internet bloglarında ya da forum sitelerinde ücretsiz danışmanlık veren bazı profesyonel bilişim avukatlarını bulabilirsiniz. Kendilerine bilişim hukuku alanında sorulan soruları genellikle gönüllü olarak yanıtlayan bu avukatların bir ücret beklentisi olmamakla birlikte, size oldukça fazla yardımı dokunabilir. Özellikle dava dosyanızın takibini yapacak bir avukattan ziyade, size yön gösterecek bir bilişim hukuku uzmanına ihtiyaç duyduğunuzda, bazı forum siteleri ve blog siteleri gerçekten aradığınız sorunun cevabını bulmanız için size yardımcı olabilir.

Ancak eğer durumunuz her halükarda profesyonel bir avukattan yardım almanızı gerektiren bir durumsa, bu sitelerden bir beklentiniz olmasın ve mutlaka bilişim avukatıyla çalışmanın bir yolunu arayın.

Bilişim Hukukunu Sadece Bu Konuda Çalışan Avukatlara Danışın! “Gerçek Bilişim Hukuku Uzmanı” Kim?

Bazı kişiler bilişim hukuku uzmanı olduklarını iddia edebilir ve siz anlamadığınız için, verdikleri bilgilerin doğru olduğunu kabul edebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz, bilişim hukuku konusundaki danışma ihtiyacınızı sadece güncel olarak bu konuda hizmet veren avukatlar aracılığı ile gidermeniz yönünde olacak. Bilişim avukatı ücretlerinden kaçınmak isteyen bazı kişiler, kendilerine “bilişim hukuku uzmanı” diyen kişilere fikir danışabilmektedir. Ancak hukuki bir branşta uzmanlaşabilmek için, o branşta eğitim almak yani hukuk fakültesi bitirmek şarttır. Oysa kendisini “bilişim hukuku uzmanı” olarak tanıtan bazı kişilerin hukuk fakültesini bitirmedikleri görülmektedir.

Ülkemizde, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde gerçekten alanında yetkin bilişim avukatları bulunmaktadır. Eğer bu konularda ciddi anlamda yardıma ihtiyacınız varsa, bu avukatları internet üzerinden araştırabilir, hatta internet siteleri aracılığı ile bu avukatlarla iletişim kurabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz her zaman yüz yüze iletişimden yana olsa da, bilişim hukuku konusunda danışmanlık almak için interneti kullanmak, özellikle ufak şehirlerde yaşayanlar için iyi bir çözüm olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *