Direksiyon Sınav Ücreti 2023 – Güncel Direksiyon Sınav Ücreti 

Direksiyon Sınav Ücreti 2021 – Güncel Direksiyon Sınav Ücreti

Ehliyet sınav ücreti ve direksiyon sınav ücreti 2021 yılında yeni sürücü adaylarının en büyük gider kalemleri arasında yer almaya devam ediyor. Her üç dört senede bir iki katına çıkan ehliyet ve direksiyon sınav ücreti 2021 yılında ne kadar? Yeni sürücü adayları için en güncel ehliyet ve direksiyon sınav ücretleri yazımızda yer alacak.

Sınav ücretleriyle birlikte direksiyon sınavına kaç defa girebilirim, direksiyon sınav ücreti nereye yatırılır, direksiyon sınav ücreti ATM’den nasıl yatırılır, direksiyon sınav ücreti internetten yatırma, MEB direksiyon sınav ücreti ödeme, 2021 direksiyon sınav tarihleri gibi konular direksiyon ve ehliyet sınavıyla ilgili en çok merak edilen konuların başında geliyor.

direksiyon sınav ücreti 2021

Direksiyon Sınav Ücreti 2021

Direksiyon sınavına ilk defa girecek kişiler ile direksiyon sınavına bir kereden fazla giren kişiler için direksiyon sınav ücreti 2021 yılında da farklı olmaktadır. Direksiyon sınavına ilk defa giren kişiler sınav ücretini MEB’e öderken, birden çok kez giren kişilerin MEB’e ödeyecekleri sınav ücretinin yanı sıra sürücü kurslarına direksiyon telafi eğitim ücreti adı altında bir miktar ücret ödemeleri gerekmektedir.

Direksiyon telafi eğitim ücretini bazı kurslar sembolik olarak alırken, bazı kurslar bu eğitimi vermektedir. Eğer kursunuz size bu eğitimden bahsetmezse, siz kursunuzdan ücretini ödediğiniz bu eğitimi almayı talep edin. Direksiyon sınavından her kalışınızda bu eğitimi almanız gerekeceği için, direksiyon sınavını tek seferde geçmeniz çok önemlidir. Direksiyon sınavına tam 4 kez girme hakkınız vardır. Eğer 4 kez başarısız olursanız, direksiyon eğitimini tekrarlamanız gerekecek. Hem maddi olarak, hem de ayıracağınız zaman bakımından direksiyon sınavından kalmanın götürüsü çok fazla olmaktadır. Bu nedenle sınava iyi bir şekilde hazırlanmanızı ve ilk seferde başarılı olmanızı temenni ederiz.

İlk Defa Girecekler İçin Direksiyon Sınav Ücreti

Direksiyon sınavına ilk defa giriyorsanız ödemeniz gereken tek ücret direksiyon sınav ücretidir. Direksiyon sınav ücreti 2021 yılında 120,00 TL olup bu ücret Milli Eğitim Bakanlığına ödenir. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra dekontu sürücü kursuna iletmeniz gerekir. Sürücü kursları bu ücret dışında sizden farklı bir ücret talep edemezler. Ancak, sürücü kursunuz size ödemeyi Milli Eğitim Bakanlığına sizin adınıza yapmayı teklif edebilir. Böyle bir durumda sizden 140,00 TL – 150,00 TL gibi ücretler isteyebilir. Eğer bu teklif sizin için cazip bir teklifse (bankaya kendiniz giderseniz 120,00 TL ödeyeceksiniz) bu teklifi kabul edebilirsiniz. Ancak bu teklifi kabul edip etmemenin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Eğer sürücü kursu direksiyon sınav ücretini kendileri aracılığı ile ödemeniz konusunda ısrarcı olursa ve sizi bu yönteme zorlamak isterse, onlara bu zorlamanın hukuki olmadığını anlatmaya çalışın.

Direksiyon Sınavından Kalanlar İçin Direksiyon Sınav Ücreti

Eğer bir kere direksiyon sınavından kaldıysanız bir daha direksiyon sınavına girmek için ödemeniz gereken ücret bir miktar yükselecek. Öncelikle tekrar sınava girmek için MEB’e tekrar direksiyon sınavı ücreti 2021 yılı güncel tutarı olan 120 TL’yi yatırmanız gerekmektedir. Kaldığınız her sınav sonrası tekrar direksiyon sınavına girmenin bedeli 2021 yılında 120,00 TL’dir.

Bu ücret dışında, direksiyon sınavından kalan kişiler, sürücü kursuna direksiyon telafi eğitim ücreti adı altında bir miktar ödeme yapmaktadır. Sürücü kurslarının direksiyon sınavından kalan sürücü adaylarından direksiyon telafi eğitim ücreti alması yasalara uygun olmakla birlikte, sürücü kursunun direksiyon telafi eğitim ücreti adı altında sizden alacağı paranın miktarı, kursa göre değişiklik göstermektedir. Sürücü kursu sizden kaldığınız direksiyon sınavı için 100,00 TL ile 350,00 TL arasında ücret talep edebilir. Bu ücreti ödedikten sonra kurstan gerçekten size direksiyon telafi eğitimi vermesini talep edin. Bu eğitim toplamda iki saattir. Direksiyon telafi eğitim ücretinin miktarı yaşadığınız şehre ve gittiğiniz kursa göre değişiklik göstermektedir. Genelde büyükşehirlerdeki ücretler daha fazla cep yakmakta olup, ufak şehirlerdeki sürücü kursu ücretleri daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Direksiyon Sınav Ücreti Nereye Yatırılır 2021

Direksiyon sınav ücreti bankaya doğrudan sınava girecek kişiler tarafından yatırılır. Direksiyon sınav ücreti olan 120,00 TL’yi yatırmak için bazı sürücü kursları sizden 140,00 TL, 150,00 TL gibi tutarlar talep edebilirler. Direksiyon sınav ücreti 2021 yılı güncel tutarını eğer kendiniz yatırırsanız, ücret 120,00 TL olmakla birlikte, eğer zamanınız yoksa kursun size sunduğu teklifi kabul edip, bir miktar ekstra ücret vererek direksiyon sınav ücretini, sürücü kursunun sizin adınıza MEB’e yatırmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bunu bilerek ve isteyerek yapıyorsanız, hiçbir sorun yok.

Ancak bazı kurslar sürücü adaylarına direksiyon ücretinin yalnızca kurs aracılığı ile yatırılabileceğini söyleyip, sürücü adaylarından ekstra ücretler almaya çalışmaktadır. Hatta bazı sürücü kurslarının 120,00 TL’lik ücrete zam geldiği yalanını söyleyerek dolandırıcılık yapmaya çalıştığı bile gözlemlenebiliyor. Direksiyon ücreti 2021 yılında şu an için 120,00 TL olup, bu ücreti bankaya kendiniz yatırabilirsiniz. Eğer sürücü kursunuzun sizi dolandırmaya çalıştığını tespit ederseniz sürücü kursunu, ilgili birimlere yani kursun bağlı olduğu Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne ve polise şikayet edebilirsiniz. Direksiyon sınav ücreti 2021 yılı güncel tutarını bankaya yatırdıktan sonra dekontunuzu sürücü kursuna ulaştırmayı unutmayın.

Direksiyon Sınavı Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

Direksiyon sınavı ücreti 2021 yılı güncel tutarını MEB’in belirleyeceği ve sınavdan önce ilan edeceği bankaya yatırmanız gerekmektedir. Bu banka direksiyon sınavı gerçekleşmeden önce MEB tarafından ilan edilmekle birlikte genellikle Ziraat Bankası ya da Halk Bankası olmaktadır. Direksiyon ücretinin hangi bankaya yatırılacağını sürücü kursunuzdan ya da bulunduğunuz ilçedeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Ücreti yatırmanın en güvenilir yolu bankanın yolunu tutmaktır. Ayrıca ücretinizi yatırdıktan sonra ıslak imzalı dekont alarak bu dekontu sürücü kursunuza ulaştırmayı ihmal etmeyin.

Direksiyon Sınav Ücreti Yatırma Ziraat Bankası

Direksiyon sınav ücretinin hangi bankaya yatırılacağı MEB tarafından, sınav öncesi duyurulmaktadır. Bazı sürücü adaylarının bu ücretin sadece Ziraat Bankasına yatırıldığını düşündüğünü görüyoruz. Direksiyon sınav ücretinin yatırılacağı banka her zaman Ziraat Bankası değildir. Bu nedenle en güncel ve doğru bilgiyi bulunduğunuz ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüğünü arayarak ya da ilçenizdeki Milli Eğitim Müdürlüğüne uğrayarak edinebilirsiniz.

Direksiyon Sınav Ücreti ATM’den Nasıl Yatırılır?

Sürücü adaylarının birçoğu direksiyon sınav ücretinin ATM’lerden yatırılabileceğini düşünüyor. Bu bilgi ya da öngörü yanlıştır. Direksiyon sınav ücretini Ziraat ya da Halk bankası ATM’lerinden yatırmak mümkün değildir. Çünkü direksiyon ücretinin yatırılacağı hesap sınavdan önce İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle ATM’lerden direksiyon sınav ücreti yatırmak mümkün değildir. Sınav ücretini hangi hesaba yatırmanız gerektiğini Milli Eğitim İlçe Müdürlüğünüzden öğrenirseniz, yanlış bir hesaba gönderim yapma ihtimaliniz azalır.

Direksiyon Sınav Ücreti İnternetten Yatırma

Direksiyon sınav ücretinin hangi hesaba yatırılacağını biliyorsanız, elinizde bir hesap numarası varsa internet bankacılığını kullanarak direksiyon sınavı ücreti 2021 yılı güncel tutarını o hesaba havale / EFT olarak yatırabilirsiniz. Ancak, daha sonrasında dekontu sürücü kursuna iletmeniz gerekmektedir. İnternet şubesinden alacağınız dekont ıslak imza taşımadığı için sorun yaratması muhtemeldir. Resmi işlemlerde internet bankacılığından alınan dekontlar problem yaratabilmektedir. Bu nedenle direksiyon sınav ücretini internetten yatırma yöntemi pek tavsiye edilmez. Doğrudan bankaya giderek ödeme yapmak ve ıslak imzalı dekont almak en doğru yoldur.

Direksiyon Sınavına Farklı Bir Şehirde Girilir Mi?

Bazı kişiler belirli mazeretler göstererek direksiyon sınavına farklı bir şehirde girmek istemektedir ve bu konuda bazen yetkililere ısrar edebilmektedir. Ancak direksiyon sınavına farklı bir şehirde girmek kesinlikle mümkün değildir. Eğer direksiyon sınavı ücreti 202yılı güncel tutarını yatırdıysanız, sınava sadece sürücü kursunuzun kayıtlı olduğu ilçede girme şansınız vardır. Eğer direksiyon sınavının yapıldığı zaman diliminde farklı bir yerde bulunuyorsanız, ne kadar mazeretiniz olursa olsun sınava başka bir yerde girmeniz mümkün değildir.

Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Direksiyon sınavından başarısız olan adayların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de direksiyon sınavına kaç defa girebilirim sorusudur. Direksiyon sınavına toplamda 4 defa girme hakkınız vardır. Eğer 4 defa direksiyon sınavından başarısız olduysanız, direksiyon sınavı ücreti 2020 tutarını yatırsanız bile sınava kabul edilmezsiniz. Tekrar direksiyon sınavına girebilmek için, yeniden direksiyon eğitimi almanız gerekmektedir. Her direksiyon eğitimiyle birlikte 4 kez direksiyon sınavına girme hakkınız vardır. Ancak, eğer ikinci 4 denemede de direksiyon sınavında başarılı olamazsanız, dosyanız yanar. Eğer dosyanı yanarsa sürücü kursuna kayıt olmak, elektronik sınava girmek gibi bütün süreçleri tekrar etmeniz gerekir.

direksiyon sınav ücreti 20212021 Direksiyon Sınavları İle İlgili Diğer Bilgiler

Bu başlıkta 2021 direksiyon sınavları ile ilgili her sürücü adayının bilmesi gereken bazı konuları ele alacağız.

Sürücü Adayı Direksiyon Eğitimi Sonrası Ne Zaman Direksiyon Sınavına Girer?

Bazı sürücü adayları direksiyon eğitimini tamamlar tamamlamaz direksiyon sınavına gireceğini düşünmektedir. Ancak direksiyon sınavları için daha önceden belirlenmiş tarihler vardır.  Sürücü adayı direksiyon sınav tarihini beklemek zorundadır. Sürücü adayları, direksiyon sınav eğitimlerini tamamladıktan 2 ile 3 hafta sonrasında direksiyon sınavına alınmaktadır.

Direksiyon Sınavından Kalan Sürücü Adayı Bir Daha Ne Zaman Sınava Girebilir?

Eğer direksiyon sınavından kaldıysanız, 2 saatlik telafi eğitimini aldıktan sonra hemen tekrar direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ortalama 2-3 hafta sonra tekrar direksiyon sınavına girmeniz mümkün olmaktadır.

Direksiyon Sınavı Ne Kadar Sürüyor?

Direksiyon sınavları ortalama 35 dakika olarak planlanmıştır. 35 dakikalık sınavın 5 dakikalık kısmı aracın genel yapısıyla ilgili olmaktadır. Kalan 30 dakikalık süre ise, aracı sürmenizle geçer.

Direksiyon Sınavına Girebilmek İçin Teori Sınavı Geçmem Gerekir Mi?

Önceden sürücü adaylarının direksiyon sınavına girebilmeleri için teorik sınavı geçmeleri gerekmiyordu. Ancak şu anda sürücü adayları direksiyon sınavına girebilmek için teorik sınavı geçmek zorundalar. Teori sınavı geçmeyen adaylar direksiyon sınavına giremezler.

Teori Sınava Kaç Defa Girebilirim?

Teorik sınava tıpkı direksiyon sınavında olduğu gibi toplam 4 defa girme hakkınız bulunmaktadır. Teorik sınavdan 4 defa başarısız olan sürücü adayı kursu tekrar etmek zorundadır. Eğer sınav dönemlerinde mazeretsiz şekilde sınava girmezseniz, 1 tane sınav giriş hakkınız yanar. Mazeretiniz varsa, konuyla ilgili yönetmeliği incelemenizi tavsiye ederiz. Bu yönetmelik sağlık durumu, afetler, yakınların durumu ve spor müsabakaları gibi durumları mazeret kabul edebilmektedir.

Direksiyon Sınavları Hangi Gün Olur?

Direksiyon sınavları cumartesi ve pazar günleri yapılmaktadır ve sınavlar, sabahtan akşama kadar sürmektedir. Sizin sınavınız ortalama 35 dakikada sonuçlanacak ve sonuç tarafınıza hemen bildirilecektir.

Direksiyon Sınavları Nerede Yapılır?

Henüz direksiyon sınavına girmemiş olan sürücü adaylarının en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi de direksiyon sınavlarının nerede yapıldığı konusudur. Direksiyon sınavları direksiyon eğitimlerinin alındığı bölgelerde yapılır. Direksiyon sınavları, daha önceden belirlenmiş, trafiğe açık eğitim ve sınav güzergahlarında yapılmaktadır. Her ilçede o ilçeye ait belirli direksiyon eğitim ve direksiyon sınav alanları bulunur. Sınavlar işte bu alanlarda yapılmaktadır.

Direksiyon Sınav Sonucu Ne Zaman Belli Olur 2021

Direksiyon sınav sonucunuzu sınav biter bitmez görevliler size bildirmektedir.

Direksiyon Sınavını Kazandım. Şimdi Ne Olacak?

Öncelikle tebrik ederiz. Direksiyon sınavını kazandıysanız artık süreç sürücü kursu tarafından hazırlanan sertifikaların Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesiyle devam edecek. Bu süreç ortalama 10 gün sürmektedir. Ardından sertifikanız MEB tarafından onaylanacak. Sertifikanızı teslim aldıktan sonra bölgenizdeki Nüfus Müdürlüğünden randevu alın. Bu işlem son aşama olup, ehliyetiniz bir hafta içinde size gönderilmektedir.

Sürücü Adayları Memnun Değillerse Direksiyon Sınav Tarihini ve Direksiyon Sınav Yerlerini Değiştirebilirler Mi?

Direksiyon sınav ücreti 2021 güncel tutarını yatırıp sınavın yapılacağı yeri gördüğünüzde hiç memnun kalmayabilirsiniz. Ancak sürücü adaylarının sınavın yapılacağı yeri değiştirme hakkı yoktur. Aynı şekilde, direksiyon sınav tarih ve saatini de değiştiremezsiniz. O tarih ve o saatte, daha önceden hazır bulunmanız gereken sınav bölgesinde değilseniz, ne yazık ki sınavı kaçırmış olursunuz.

Direksiyon Sınav Tarihleri Değişebilir Mi?

Evet, değişebilir ancak bu durum sizin elinizde değildir. Siz direksiyon sınav tarihinizi değiştiremezsiniz ama direksiyon sınav tarihleri, eğer sürücü kursunda o tarihlerde yeteri kadar öğrenci yoksa ileri bir tarihe alınabilir. Böyle bir durumda sürücü adaylarına haber verilmektedir.

En Yakın Direksiyon Sınav Tarihleri

Yazımızın son bölümünde sizlerle en yakın direksiyon sınav tarihlerini paylaşmak istiyoruz. Şubat 2021’de her hafta sonu direksiyon sınavı yapılacaktır. Buna göre, en yakın direksiyon sınav tarihleri 8-9 Şubat 2021‘dir. Sonraki sınav tarihleri ise şöyle sıralanabilir,

 • 15-16 Şubat 2021
 • 22-23 Şubat 2021
 • 29 Şubat 2021

Mart 2021 en yakın direksiyon sınav tarihleri,

 • 1 Mart 2021
 • 7-8 Mart 2021
 • 14-15 Mart 2021
 • 21-22 Mart 2021
 • 28-29 Mart 2021

Hangi Sürücü Adayları Direksiyon Sınavına Giremez?

Elektronik sınav eğitimi alıp teorik sınavdan geçen adaylar, direksiyon eğitimlerini tamamladıysalar yukarıda belirtilen tarihlerde direksiyon sınavına girebilirler. Eğer bir kişi, teorik sınavdan başarılı olamadıysa, direksiyon sınavına giremez. Birçok sürücü adayı yeni uygulamadan haberdar olmadığı için teorik sınavdan geçmediği halde direksiyon sınav ücreti 2021 yılı tutarı olan 120,00 TL’yi bankaya yatırıyor. Ancak teorik sınavdan geçmediği için, direksiyon sınavına kabul edilmiyor.

Ayrıca şu kişiler direksiyon sınavına giremez,

 • Teorik sınavı geçemeyenler
 • Direksiyon eğitimini henüz tamamlamamış olanlar
 • Direksiyon sınav ücretini belirlenen tarihler arasında yatırmanlar ve direksiyon sınav ücretini yatırıp da dekontu sürücü kursuna ulaştırmayanlar
 • Sınav vaktinde başka bir şehirde bulunan sınav yerine gidenler (herkes sadece kendi ilçesindeki sınav yerinde direksiyon sınavına girebilir)
 • Sürücü kursundan direksiyon sınavına girebilmek için gereken çift onaylı giriş belgesini temin etmeyenler
 • Bir kez sınavda başarısız olup direksiyon telafi eğitimi almamış olanlar

Bu hususlarla birlikte, sınav tarihinde en az bir saat önce sınav bölgesinde olmaya özen göstermelisiniz. Direksiyon sınavınız yaklaşık 35 dakika sürecek ve sınav sonucu anında size bildirilecektir. Eğer sınavınız olumlu sonuçlandıysa iki hafta içinde ehliyetinizi cebinize koyabilirsiniz. Ancak olumsuz sonuçlandıysa 2-3 hafta sonra gerçekleştirilecek olan direksiyon sınavına girebilmek için mutlaka sürücü kursunuzdan direksiyon telafi eğitiminizi almayı unutmayın. Bu eğitimi almadığınız sürece tekrar direksiyon sınavına girmeniz mümkün olmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *