Ehliyet Sınav Ücreti 2023 – En Güncel Ehliyet Sınav Ücreti

Ehliyet Sınav Ücreti 2021 – En Güncel Ehliyet Sınav Ücreti

Bilindiği üzere ehliyet almak son derece maliyetli bir süreç. Bu sürecin en başında sınav ücretleri maliyeti geliyor. Süreç boyunca ehliyet sınav, direksiyon sınavı gibi sınav ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Üstelik eğer sınavlardan kalırsanız, tekrar sınava girebilmek için sınav ücretlerini yeniden yatırmanız gerekmektedir. Ehliyet ve direksiyon sınavlarından birkaç kez başarısız olmanız durumunda ehliyet maliyetiniz bir hayli artacaktır. Peki ehliyet sınav ücreti 2021 yılında ne kadar?

Ehliyet almak isteyen adaylar öncelikle ehliyet sınavını vermek zorundalar. Bu sınav elektronik ortamda yapıldığı için e-sınav olarak da bilinmektedir. Ehliyet sınavı bazı adaylara çok basit gelmekteyken, bazı adayların adeta korkulu rüyası olabilmektedir. e-sınav olarak da bilinen elektronik ehliyet sınavı nedir? Ehliyet sınavı ne zaman yapılır? Ehliyet sınavı tarihleri nelerdir? E-sınav nasıl yapılır? E-sınav sonucu ne zaman açıklanır? Bu yazımızda en güncel e-sınav ücretiyle birlikte e-sınav hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

ehliyet sınav ücreti 2021
ehliyet sınav ücreti 2021

Ehliyet Sınav Ücreti 2021

E-sınav ya da e-ehliyet olarak bilinen ehliyet sınav ücreti 2021 yılında 100 TL‘dir. E-sınav ücretine 2021 yılında yaklaşık %20 zam yapılmıştır. 2021’da geçerli geçerli olan ehliyet sınav ücreti 2021 yılında geçerli değildir. Yeni ve güncel ehliyet sınavı ücreti MTSK (Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği)’da yer almaktadır. Ehliyet sınavına 2021 senesinde başka bir zam beklenmemektedir.

Sürücü Kursu Benden Ehliyet Sınav Ücreti İstiyor?

Ehliyet sınav ücretini kurs aracılığı ile yatırabileceğiniz gibi kendiniz de yatırabilirsiniz. Bazı sürücü kurslarının sürücü adaylarından “ehliyet sınav ücreti” adı altında 200 TL’ye varan ücretler talep ettiği görülmektedir. Sürücü kursları bu ücretlerin 100 TL’lik kısmını sizin adınıza ehliyet sınav ücreti olarak yatırmakta, kalan 100 TL’sini ise “hizmet bedeli” gibi bahanelerle kendisi almaktadır. E-sınav ücretini anlaşmalı bankalar aracılığı ile kendiniz öderseniz böyle bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız ve ehliyet sınav ücreti 2021 yılı tutarı olan 100 TL’yi ödeyerek sınava giriş hakkı kazanırsınız.

Eğer sürücü kursunuz ehliyet sınav ücretinin sadece kendileri aracılığıyla yatırılabileceğini söylüyorsa ve sizden yüksek miktarlar talep ediyorsa ne yazık ki yasal bir işlem yapmıyorlar. Onlara bu işlemin yasal olmadığını ve ücreti kendinizin yatırmak istediğini söyleyin ve yazımızda anlattığımız ehliyet sınav ücreti yatırma işlemlerini takip edin.

Ehliyet Sınav Ücretini Yatırmadım, Sınava Girebilir Miyim?

Ehliyet sınav ücreti 2021 yılı tutarını yatırmayan sürücü adaylar sınava giremezler. Ancak sınav için randevu almanız yeterlidir ve sınav çok kısa sürede tamamlanabilir. Bu nedenle sınav ücretini hemen yatırıp en yakın tarihe sınav merkezinden randevu alabilirsiniz. Ehliyet sınav sonucunuz 1 saat içinde size iletilecektir.

Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma – E Sınav Ücreti Nereye Yatırılır?

e-sınav ücreti farklı kanallar üzerinden ödenebilir. Ehliyet sınavı ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank kullanılabilir. Ehliyet sınav ücreti direksiyon sınav ücretinin aksine, birçok yöntemle ve kolayca yatırılabilir. Ehliyet sınav ücreti nasıl yatırılır, ehliyet sınav ücreti nasıl yatırılır Ziraat, ehliyet sınav ücreti internetten yatırma gibi birçok yönteme bu başlıkta değineceğiz. Ehliyet sınav ücretini yatırmak için bizim size tavsiye edeceğimiz yöntem, MEB’in ödeme işlemleri için oluşturduğu internet sayfasını kullanmaktır. Bu sayfadan sınav ücretleri kredi kartı kullanılarak ödenebilir. Detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

ehliyet sınav ücreti 2021İnternetten Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma

Direksiyon sınav ücretleri, il ve ilçelerdeki milli eğitim müdürlükleri tarafından açılan hesaplara yatırılmaktadır. Direksiyon sınav ücretini internetten yatırmak mümkün değildir. Ama ehliyet sınav ücreti internet üzerinden kolayca ve güvenilir bir şekilde yatırılabilir. İnternetten ehliyet sınav ücreti yatırmanın farklı yolları vardır. Bu başlıkta internetten ehliyet sınav parası yatırma işleminin nasıl gerçekleştiğini detaylarıyla birlikte anlatacağız.

E sınav Ücreti Yatırma En Güvenilir ve Kolay Yöntem

E-sınav ücretini internetten yatırmanın çok güvenilir ve kolay bir yöntemi vardır. Bu yöntemi kullanarak e-sınav ücretini kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığının ehliyet sınav ücretini yatırmak isteyenler için oluşturduğu bir internet sayfası var. Bu sayfa, ehliyet sınav ücreti 2021 güncel tutarının en kolay ve güvenilir şekilde yatırılmasını sağlıyor. Bu yöntemi kullanmak için sırayla şu adımları takip edin:

  1. Milli Eğitim Bakanlığının resmi ödeme servisinin internet sitesine gidin: https://odeme.meb.gov.tr (Dikkat! Sahte sitelere girmemek için site adresini adres çubuğuna doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca linke tıkladığınızda çıkan sayfadaki sitenin yazılı olduğu adres çubuğunun yanında kilit işareti görmelisiniz.
  2. İnternet sitesinde sağ tarafta yer alan bilgileri doldurunuz. Bu bilgiler kimlik numarası ve cep telefonu bilgisidir. Başvuru tipi olarak “ELEKTRONİK SINAV ÜCRETİ (RANDEVULU)” seçeneğini işaretleyiniz.
  3. “Devam” tuşuna basınca ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Ödeme sayfasından ödeme işleminizi gerçekleştirin.
  4. Tekrar “Devam” tuşuna bastığınızda ödeme bilgilerinizi ve ödemenizin onaylandığını göreceksiniz.
  5. Dekontunuzu almak için sitenin menü kısmında bulunan “SINAV ÖDEMELERİM” tuşuna tıklayınız.
  6. Eğer eski kimliğiniz varsa sadece kimlik numarasını, yeni kimliğiniz varsa kimlik numarası ve seri no girerek, dekontunuzu indirebilirsiniz.
meb resmi ödeme sayfası
Sitenin MEB resmi ödeme sitesi olduğunu belli eden kilit sol tarafta görülebilir

İnternet Bankacılığı Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma

E-sınav ücretini internet bankacılığını kullanarak da yatırabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden ehliyet sınav ücreti 2021 güncel tutarını ödeme işlemleri bankadan bankaya göre değişmekle birlikte, genelde ücretin yatırılmasında aynı ya da benzer bir yol izlenmektedir. İnternet bankacılığı ehliyet sınav ücreti yatırma işlemi şöyle gerçekleşmektedir:

  • Kullandığınız internet bankacılığı sistemine giriş yapın.
  • Ödemeler sekmesinden “MEB Ödemeleri” seçeneğine tıklayın. (Eğer “Ödemeler” adında bir seçenek yoksa, var olan seçenekleri biraz kurcalayarak sizin bankanızda bu işlemin nasıl adlandırıldığını anlamaya çalışın. Yapmamız gereken işlem Ödemeler, MEB Ödemeleri, Sınav Ödemeleri, Eğitim Ödemeleri gibi başlıklar altında bulunabilir.)
  • “Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı” seçeneğine tıklayın ve ödemenizi gerçekleştirin.

Bu işlem için daha sonra internet bankacılığı sisteminizden dekontu bilgisayarınıza indirmeyi unutmayın. Dekontu muhafaza etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

atm

ATM’den Ehliyet Sınav Parası Yatırma

Ehliyet sınav ücretini internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi yöntemlerle yatırabileceğiniz gibi, ATM’lerden de yatırabilirsiniz. ATM’den ehliyet sınav parası yatırma işlemi son derece basit olmakla birlikte, yanlış para yatırma işlemleri sık sık görülmektedir. Başınıza böyle bir ihtimal gelmesi durumunda yanlış yatan paranızın iadesi için, ehliyet sınav parası yatırma işlemini yaparken telefon numaranızı doğru girmeniz çok önemlidir. Bu tür yanlışlıklar söz konusu olursa kısa mesaj yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Ehliyet Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır Ziraat

Ziraat Bankası ATM’lerinde ehliyet sınav ücreti yatırma işlemi şöyle gerçekleşir:

  1. Giriş tuşuna basınız.
  2. Kartsız İşlem” seçeneği ile işleme devam edin.
  3. Menüden “Ödeme İşlemleri” seçeneğine basın.
  4. Eğitim Ödemeleri” seçeneği ile işleme devam edin.
  5. Çıkan menüden “MEB Ödemeleri” seçeneği ile işlemi sürdürün.
  6. Çıkan ekrandan “Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı” seçeneğini işaretleyin ve kimlik numaranızı ekrana ekrana girin.
  7. Parayı yatırma işlemini gerçekleştirmeniz için ATM para giriş kısmı açılacaktır. Oraya sınav ücretini bırakın.
  8. Ekranda çıkan bilgileri kontrol edin, bir sorun görmüyorsanız onaylayın ve işlemi tamamlayın.

Ehliyet Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır Halkbank

Halkbank ATM’lerinin menüsü Ziraat’e göre daha az seçenek içerdiği için ehliyet sınav ücreti 2021 yılı güncel tutarını Halkbank ATM’leri aracılığı ile yatırmak  bazı sürücü adayları için daha kolay olabilir. Halkbank ATM’lerinde ehliyet sınav ücreti yatırma işlemi şöyle gerçekleşir:

  • Giriş tuşuna basınız.
  • Kartsız İşlem” seçeneği ile işleme devam ediniz.
  • Menüden “Kurum Ödemeleri” kısmına giriniz.
  • Daha sonra “MEB Ödemeleri” ekranını seçiniz.
  • Cep telefonu ve kimlik bilgilerinizi giriniz.
  • Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı” seçeneği ile devam ediniz.
  • Son kez bilgileri kontrol ediniz ve para yatırma işlemini onaylayınız.

Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma Ziraat Mobil

En çok kullanılan mobil bankacılık uygulamalarından bir tanesi olan Ziraat Mobil üzerinden de ehliyet sınav ücreti 2021 güncel tutarını yatırabilirsiniz. Ehliyet sınav ücretini Ziraat Mobil üzerinden gerçekleştirmek için sırayla şu işlemleri takip etmeniz gerekmektedir:

  • Mobil uygulamaya giriş yapın.
  • Menü” seçeneğine tıklayın.
  • Ödemeler” seçeneği ile işleme devam edin.
  • Eğitim, Sınav ve Üniversiteler” seçeneği ile işleminizi sürdürün.
  • MEB” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından “Sınav Seçimi” bölümünden “Elektronik Sınav Ücreti (Randevulu)” seçeneğini işaretleyin.
  • Aynı ekrana kimlik ve telefon numarası bilgilerinizi girin.
  • Devam tuşuyla işlemlerinizi sürdürerek ödemenizi gerçekleştirin.

E-Sınav Ücretini Yanlış Yatırdım

Birçok sürücü adayının dönem dönem e-sınav ücretini yanlış yatırdığını görmekteyiz. Eğer sınav ücretini yanlış yatırdıysanız bu ücret sınav tamamlandıktan yaklaşık dört hafta sonra iade edilecektir. İade için herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Ancak ücretin iadesi, sadece Ziraat Bankası sistemlerindeki “Ödemeler” -> “MEB İade Bedeli” kanalıyla ve kinlik numaranızı doğrulama yoluyla gerçekleşmektedir.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Başvuru ehliyet sınav ücreti 2021 yılı tutarını ödediğiniz esnada telefon numaranızı doğru girmiş olmanız gerekmektedir. Çünkü yanlış ödenen ücretlerle ilgili adaylara kısa mesajla bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer telefon numaranızı ödeme esnasında yanlış girerseniz, bilgilendirme kısa mesajlarını alamazsınız geri ödemelerle ilgili güncel bilgileri kaçırırsınız.

Ehliyet Sınavı Nedir?

e-sınav olarak da adlandırılan ehliyet sınavı, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığıyla yapılan ve katılımcıların ehliyet yetkinliğini ölçen teorik sınavdır. 2015 yılından beri uygulanan bu sistem sayesinde ehliyet sınavları artık kağıt-kalem kullanılarak yapılmıyor. Ayrıca e-sınav sistemi sayesinde artık sürücü adayları aylarca ehliyet sınav tarihini beklemek zorunda kalmıyor.

E-Sınava Kimler Katılabilir?

Ehliyet sınavına katılmak için bir sürücü kursuna kayıt olmanız ve kursun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitimi tamamlayan herkes teorik ehliyet sınavına katılabilir. Sınava katılabilmek için e-sınav giriş belgesine ihtiyacınız vardır. Bu belgeyi sürücü kursunuzdan temin edebilirsiniz.

E-Sınav Giriş Belgesi

Sınava girebilmeniz için giriş belgenizin olması gerekmektedir. Ehliyet sınavı giriş belgesini sürücü kursunuzdan alabilirsiniz. Sınava giderken kimliğinizi ve e-sınav giriş belgenizi mutlaka yanınızda bulundurun. Ayrıca yanınıza elektronik eşya almayın. Sınavdan en geç on beş dakika öncesinde sınav merkezine ulaşmanız gerekmektedir. Eğer sınava geç kalırsanız ve geç kaldığınız sürede sınavını tamamlayıp çıkan bir aday olursa, yönetmelikte belirtildiği üzere sınava alınmazsınız. Bu tür risklerden kaçınmak için sınavdan geç 15 dakika öncesinde sınav merkezinde bulunmanızı, eğer sınav merkezinin yerini tam olarak bilmiyorsanız sınavdan bir gün öncesinde sınav merkezine giderek yer tespiti yapmanızı tavsiye ederiz.

E-Sınavda Kaç Soru Soruluyor?

Elektronik ortamda yapılan ehliyet sınavında sürücü adaylarına toplam 50 adet soru soruluyor ve sınav 45 dakika sürüyor. Bir bilgisayar eşliğinde katıldığınız sınavda teknik bilginiz zayıf olsa bile bilgisayardaki soruları yanıtlamak kolaydır. İleri-Geri tuşuyla soruları değiştirebilirsiniz. Sınavda en çok soru trafik konusundan gelmektedir. E-sınav soru dağılımı şöyle gerçekleşiyor: trafik (23), ilk yardım (12), motor (9), trafik adabı (6)

Ehliyet Sınavı Başarı Puanı

Ehliyet sınavında puanlandırma sistemi vardır ama puan sistemi o kadar önemli değildir. Yanlışlar doğruları etkilemediği için aslında puanlama sisteminin bir önemi yoktur. Ehliyet sınavında sınavın temel mantığı, 50 (100 puan) sorudan en az 35 (70 puan) tanesine doğru yanıt vermektir. 35 soruya doğru cevap verdiğiniz takdirde sınavı geçersiniz. Bütün ehliyet sınıfları için puanlama ve ehliyet sınavı başarı oranı (35 soruya doğru cevap vermek) aynıdır.

Yaptığınız yanlışların bir önemi olmadığı için bilmediğiniz sorulara mantık ölçüsünde cevap verebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Şıklı Mı?

Ehliyet sınavı elektronik ortamda yapılır ve 4 şıklı sorulardan oluşur. Ayrıca bir soruya yanlış vermek doğru cevaplarınızı etkilemeyeceği için 4 şıklı bu sınavda hiçbir soruyu boş bırakmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bazı adaylar sınavın elektronik ortamda gerçekleşmesinden çekinebiliyor. Bilgisayar bilgisi olmayan adaylarda elektronik sınav korku yaratabiliyor. Oysa elektronik sınavlar, uygulanması son derece basit sınavlardır ve elektronik sınavın sürücü adayı için avantajları, yazılı sınavdan çok daha fazladır. Seçtiğiniz şıkkı değiştirmek istediğinizde bilgisayarda gördüğünüz diğer şıkka dokunabilirsiniz. Bilgisayar ortamında yapılan sınavda sorulara yanıt verme ve yanıtları değiştirebilme işlemi, herkesin yapabileceği basit bir işlemdir. Bu nedenle kesinlikle korkmanıza ve çekinmenize gerek yoktur. Elektronik sınav yazılı sınava göre çok daha pratik ve cevaplanması kolay bir sınavdır. Ayrıca yazılı sınavlarda kaydırma yapma ihtimali varken, elektronik sınavda böyle bir ihtimal bulunmaz. Bu yönden de sürücü adayları merkezi sınavlara göre daha şanslıdır.

E-Sınavda Başarılı Olan Kişi Ne Zaman Direksiyon Sınavına Alınır?

E-sınavda başarılı olan kişi hemen direksiyon sınavına giremez. Başarılı kişiler takvime uygun olarak en az 2 hafta sonra direksiyon sınavına alınabilmektedir. Fakat direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılır ve direksiyon sınavının planlanmasında farklı bir yol izlenir. Bu nedenle ehliyet sınavından sonra direksiyon sınavına girmek için iki haftadan daha uzun bir süre geçebilir.

E-Sınava Kaç Defa Katılabilirim?

Ehliyet sınavından başarısız olduysanız e-sınava toplam 4 kez katılma hakkınız var. Eğer ehliyet sınav ücreti 2021 yılı tutarını yatırdığınız halde sınava gitmezseniz 1 adet giriş hakkınız yanmaktadır. E-sınava 4 kez katıldığınız halde başarılı olamıyorsanız kursu tekrarlamanız gerekecektir.

E-Sınav Randevu Tarihimi Değiştirebilir Miyim?

E-sınav randevu tarihinizi değiştirebilirsiniz. Ancak e-sınav klavuzuna göre randevu tarihinizi sadece sınav tarihine 3 günden fazla zaman varsa değiştirebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Ne Zaman 2021

E-sınav olarak adlandırılan ve elektronik ortamda gerçekleştirilen ehliyet sınavına girecek sürücü adayları, merkezi sınav sistemlerinde olduğu gibi aylarca beklemek zorunda değildir. Eğer sınavın gerçekleştirileceği sınav merkezi müsaitse çok yakın bir tarihe randevu verebilir ve sınavınız hemen gerçekleştirilebilir.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Elektronik ortamda girilen e-sınav sonuçları aynı saat içinde açıklanmaktadır. Sınavdan başarısız olduysanız 15 gün beklemek kaydıyla en yakın sınav tarihine randevu alarak tekrar sınava girebilirsiniz. Ancak, başarısız olan sürücü adayı 45 gün içinde yeni bir randevu almalıdır. 45 gün içinde tekrar randevu almadığını takdirde sınava girmemiş olsanız bile 1 sınav hakkınızı kaybedersiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *