E Pasaport Nedir, Çipli Pasaportla Aynı Şey Mi?

E Pasaport Nedir, Çipli Pasaportla Aynı Şey Mi?

Eğer siz de e pasaport, elektronik pasaport, çipli pasaport, biometrik pasaport gibi farklı isimler duyup “Nasıl yani, benim bilmediğim başka pasaportlar da mı varmış!” tepkisini verenlerden biriyseniz, e pasaport nedir sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda aradığınız bütün güncel bilgileri bulabileceksiniz. Aslında e-pasaport kelimesini duyanların bu pasaportu yeni bir pasaport zannetmesi çok doğal. Her şeyin dijitalleştiği günümüzde pasaportların da elektronikleşmesi kimse tarafından yadırganmıyor. Ancak “e pasaport” kelimesi herkeste farklı bir çağrışım yapabiliyor. İşte bu nedenle, bu kelime kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Elektronik pasaport nedir? Çipli pasaport nedir? E pasaport nasıl alınır? E pasaportun normal pasaporttan farkları var mı? Yeni kimlikler pasaport olarak geçiyor mu? E pasaport harç bedeli ve e pasaport fiyatları ne kadar? E pasaport geçiş işlemlerinde nasıl kullanılır? E pasaport hakkın en çok merak edilen sorular ve cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

E Pasaport Nedir?

Öncelikli o en çok merak edilen sorunun cevabıyla başlayalım: E pasaport, elektronik pasaport, biometrik pasaport ve çipli pasaport kelimeleri aynı pasaport için kullanılıyor. Çipli pasaport olarak da adlandırılan e pasaport makinelerde okunabiliyor. Hani şu pasaport sırasında görevli memurun işlemlerinizi yaparken pasaportunuzu okuttuğu makineler var ya, işte o makinelerde okunma özelliği taşıyan pasaportlara çipli pasaport deniyor. Günümüzde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü üyesi ülkelerin tamamında bu tarz e pasaportlar kullanılıyor.

Eski pasaportların makinede işlenebilmesi mümkün değildi. Uluslararası Sivil Havacılık örgütü 2010 yılında aldığı karar ile üye ülkelerde sadece çipli pasaportların kullanılmasını kararlaştırdı. Türkiye’de de, bütün vatandaşların eski tip pasaportlarında yer alan hakları yeni pasaporta taşınmıştı ve ülkemiz de tamamen çipli pasaporta geçmişti. Makinelere uyumlu olmayan eski tip pasaportlar, 2015 yılı itibarıyla bütün dünyada ortak kararla kaldırıldı. Peki e pasaport nedir, ayrıcalıkları nelerdir? Yeni tip pasaportun eski tip pasaporttan fark ne?

E Pasaport İnternetten Alınan Bir Pasaport Türü Mü? E Pasaport Nedir?

Bahsettiğimiz pasaportun adının e pasaport olması birçok kişide bu pasaportun internetten alınabilen bir pasaport olduğu düşüncesini yaratıyor. Aynı şekilde, “çipli pasaport” isimlendirmesini duyanlar, pasaportunda herhangi bir çip göremeyince, pasaportlarının eski pasaport olduğunu düşünebiliyorlar. Bu düşüncelerin hiçbiri doğru değil. E pasaport olarak bilinen pasaport şu anda yaygın olarak herkesin sahip olduğu pasaporttur. Pasaportun iç tarafında, sizin tespit edememiş olmanızın gayet normal olduğu bir çip barındırır. Sınır görevlisinin pasaportunuzu açıp makineye okuttuğu o anı hatırlarsanız, bu çipin varlığını anlamak sizin için daha kolay olabilir. E pasaportun üzerinde kredi kartlarındaki gibi bariz bir çip bulunmaz.

Pasaport vermekle yetkili kuruluş Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü olup, pasaport almak için gerekli belgeleri toplamalı ve nüfus müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. İnternetten pasaport almak günümüz şartlarında uygulanan bir yöntem değildir. Eğer öyle bir yöntem bir gün söz konusu olursa, en güncel bilgileri bulabileceğiniz sitemizde o yöntemle alakalı bilgileri de kesinlikle size aktarırız. 🙂

E Pasaportun Ayrıcalıkları Nelerdir?

Hayatımız dijitalleştikçe kolaylaşıyor. Önceden saatler boyu süren işlemler, günümüzde birkaç saniyede gerçekleşebiliyor. Bunun en büyük örneği havalimanları. E pasaport öncesi yurt dışına çıkan herkes, sınır kontrollerinin bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklarını çok iyi bilir. Önceden sınırları geçebilmek ve ülkelere giriş yapabilmek için pasaport kontrolünde önünüzdeki insan kuyruğuna tek tek -elle- işlem yapılmasını bekliyordunuz. Günümüzde çipli pasaport uygulamasının taşıdığı işlemler sayesinde polis pasaportunuzdaki işlemleri büyük bir hızla gerçekleştirebiliyor. Böylece sinir bozucu sınır kapısı kuyruklarına katlanmak, ömrünüzün bir bölümünü havaalanlarında geçirmek zorunda değilsiniz.

Çipli Pasaportlar Sayesinde Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi Uygulanabiliyor

5 yıldır bütün dünyada kullanılan e-pasaportların havaalanlarındaki bekleme süresini kısalttığı bilinen bir gerçekti. Ancak e pasaport nedir, ne işe yarar gibi soruların cevapları hala havada kalıyordu. İşte bu sorulara cevap olabilecek en büyük gelişmelerden bir tanesi şu anda İstanbul Havalimanı’nda test ediliyor. Yolcular sahip oldukları çipli pasaportlarını makinelerine okutarak hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorlar.

E Pasaport Nedir, Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi Nasıl İşliyor?

Yolculara büyük zaman kazandırması beklenen hızlı pasaport sistemini yeni çipli pasaport sahibi her vatandaş kullanabilecek. Bu sistem sayesinde sınırlardan geçiş yapmak 20 saniyeye kadar düşebilir. Yüz tanıma sistemiyle entegre çalışan hızlı pasaport geçiş sisteminin işleme mantığı şöyle:

 1. Pasaportunuzu makineye okutuyorsunuz.
 2. Makine yüzünüzü algılayıp pasaporttaki fotoğrafla kıyaslıyor ve sizin pasaport sahibi olduğunuzu onaylıyor.
 3. Çipli pasaportunuzda kayıtlı parmak iziniz sisteme işleniyor.
 4. İşte bu kadar! En fazla 20 saniye süren bu işlem sonrası ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere yeni e pasaportlar içinde birçok bilgiyi barındırıyor. Biometrik data, parmak izi bilgisi, ad, soyad, uyruk ve diğer bütün bilgilerinizin kayıtlı olduğu e-pasaportların önemi, uygulamanın ortaya çıktığı tarihten on sene sonra, günümüzde daha net ortaya çıkıyor. Şu anda İstanbul Havalimanı’nda 16 geliş yönlü, 10 gidiş yönlü ve 4 transfer yönlü toplam 30 hızlı pasaport geçiş bankosu aktif olarak test ediliyor. Sistemden başarıyla geçen yolcuların pasaportuna, emniyet görevlisi tarafından damga işlemi yapılıyor.

Bu uygulama ileride Türkiye’deki bütün havalimanlarında ve sınır kapılarında yaygınlaşınca e pasaportun önemi artacaktır.

E Pasaport Nedir? Çipli Pasaportun Diğer Özellikleri Nelerdir?

“Pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım?” diye kara kara düşünüyorsanız, daha fazla endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Pasaportunuzun kayıp veya çalıntı olduğunu emniyet birimlerine bildirmenizle birlikte artık çipli pasaportunuz, sınır kontrollerinde kolaylıkla tespit edilebilir. Eğer yurt dışında iseniz mesai saatleri içinde pasaportunuzun kayıp olduğunu dış temsilciliklere bildirmeniz gerekmektedir.

E Pasaportun En Önemli Özellikleri

E pasaportun eski pasaporta göre sahip olduğu en önemli özellikler arasında şu bilgilere yer verilebilir:

 • Yolcu kimliğinin saptanması işlemi eski pasaporta göre daha güvenli şekilde yapılmaktadır
 • Kişisel bilgiler daha güvenli şekilde muhafaza edilmektedir
 • Kimlik hırsızlığı ve belge tahrifatı gibi konularda daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir
 • Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün standartlarına uygun olarak sadece Ankara Gölbaşı’ndaki Pasaport Basım Merkezi’nde üretilmektedir ve PTT ile gönderilerek, -başvuru esnasında farklı bir bilgi vermediyseniz- sadece şahsınıza teslim edilmektedir

E Pasaport Güvenli Mi? E Pasaportta Kullanılan Güvenlik Önlemleri

E pasaport nedir sorusuna yanıt vermeye devam ediyoruz. E pasaportlarda yer alan çip sayesinde,kişinin bilgilerinin elektronik ortamda depolanabilmesi, kişilerin kimlik güvenliğini kolaylaştırıyor. Bu durum elektronik pasaportları son derece işlevsel kılıyor. Ancak daha önemli bir nokta var. O da elektronik pasaportlarda kullanılan güvenlik önlemleri noktası. Yeni pasaporttaki güvenlik tedbirleri eski pasaporta göre kayda değer oranda fazla.

Yeni e pasaport basımında kullanılan güvenli elektronik yongalar sahteciliğin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca eski pasaport defterlerine göre sahip olduğu yeni kapak tasarımı ve baskı özellikleriyle daha uzun süre kullanılabiliyor. Eski pasaportlarla kıyaslandığında çok daha fazla güvenlik önlemi içeren ve daha güvenliği olduğu kesin olan elektronik pasaportlarda ileri teknolojiden yararlanılıyor.

E Pasaport Nedir, E Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

E pasaportun internet üzerinden alınan bir pasaport olmadığını aktarmıştık. Her ne kadar sadece interneti kullanarak pasaport almak mümkün olmasa da, pasaport alırken internetten yararlanmanız son derece mümkün. Yaşadığınız yerdeki nüfus müdürlüğünde gerçekleşecek pasaport randevusunu internetten alabiliyorsunuz. E pasaport almak için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. Öncelikle e-pasaport için gerekli evrakları toplayın. (Gerekli evraklar yazının devamındaki başlıkta sıralanacak.)
 2. Daha sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün randevu portalını kullanarak randevu alın. (randevu.nvi.gov.tr)
 3.  Aldığınız randevu vakti gelmeden önce Maliye Bakanlığı’nın vergi tahsil yetkisi verdiği bankaların bir tanesine gidin ve vezneden sıra alarak, pasaport harç ücreti ile pasaport defter bedelini yatırın.
 4. Dekontları başvuru dosyanıza ekleyerek randevu günü ilçenizdeki nüfus müdürlüğünden randevunuzu tamamlayın.

Daha ayrıntılı bilgiler için tıklayın: Pasaport Nasıl Çıkartılır 2023

E Pasaport Nedir? E Pasaport Randevusu Alırken Bilinmesi Gerekenler

İnternetten e pasaport başvurunuzu başlatmadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar var. O noktalardan ilki ve en önemlisi şu: Randevunuzu tamamlamak için bir e-mail adresine ihtiyaç duyacaksınız. Eğer bir e-mail adresiniz yoksa, e pasaport randevu işlemini tamamlamanız mümkün olmayacak. Bu nedenle işlemi başlatmadan ve yukarıdaki adımları takip etmeden önce eğer önceden kullandığınız bir email adresi yoksa, öncelikle kendiniz için bir e mail adresi alın.

Pasaport Randevu Telefon

E-mail adresi olmayan kişilerin online pasaport randevusu alma imkanı bulunmuyor. Eğer pasaport randevu talebinizi telefonla gerçekleştirmek istiyorsanız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak pasaport randevusu oluşturabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden bu numarayı aramanız mümkündür.

ALO 199 Yeni Kimlik Randevusu

NVI Genel Müdürlüğü ALO 199 hattı üzerinden pasaport randevu taleplerini kabul ettiği gibi, yeni kimlik randevu taleplerini de kabul etmektedir.

ALO 199 Ehliyet Randevusu

ALO 199 Vatandaşlık Etkileşim Hattı üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçip ehliyet randevusu alabilirsiniz.

ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü interneti ve diğer iletişim kanallarını oldukça interaktif bir şekilde kullanıyor. Müdürlüğün ALO 199 hattı, telefondan pasaport randevusu almak isteyen vatandaşlara hizmet veriyor.

Ayrıca NVI Genel Müdürlüğü’nün aynı isimle oluşturduğu son derece interaktif bir internet sitesi de mevcut. O site, diğer devlet kurumlarının internet sitelerinde bulunamayacak şekilde, canlı destek bağlantısı ile de vatandaşların sorularına yanıt veriyor. Eğer Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne sormak istediğiniz bir soru varsa, bu soruyu telefonla arayarak ya da ALO 199 sitesindeki canlı destek operatörüne yazılı olarak iletebilirsiniz. ALO 199 sitesine girdikten sonra sağ alt kısımda operatörle iletişime geçebileceğiniz yazılı bir iletişim alanı çıkmaktadır. ALO 199 sitesine gitmek için tıklayınız: ALO 199

E Pasaport Nedir, E Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çıkartacağınız e pasaportun türüne göre toplamanız gereken belgeler değişiklik gösterecektir. Eğer özel şartları yerine getirip yeşil pasaport, gri pasaport ya da siyah pasaport başvurusu yapmıyorsanız, herkesin aldığı standart e pasaport olan bordo pasaporta başvuracaksınız. Bordo e pasaport başvurusu için toplamanız gereken evraklar şunlardır:

 • T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
 • Son altı ay içinde çekilmiş 2 adet biometrik foto
 • Varsa eski pasaport
 • Pasaport defter bedeli ve pasaport harç bedeli dekontları

Yukarıda sıralanan belgeler klasik bordo pasaport içindir. Şartları yerine getirmeniz durumunda diğer pasaport çeşitlerine de başvuru yapabilirsiniz. Bütün pasaport çeşitleri için toplanması gereken evrakları öğrenmek için tıklayın: Pasaport için Gerekli Evraklar 2023)

Yeni Kimlikler Pasaport Olarak Geçiyor Mu?

2023 yılında yürürlüğe giren uygulama ile birlikte Türkiye’de yeni çipli kimlik sistemine geçildi. Yeni çipli kimlik sisteminin pasaport yerine geçeceği söyleniyordu. Peki şu anda yeni çipli kimlik kartına sahip olan vatandaşların pasaport almasına gerek var mı? Yeni kimlikler pasaport olarak geçiyor mu?

Yeni kimlik kartları pasaport ile aynı işlevi görebiliyor. Bu konuda hiçbir soru işareti yok. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün standartlarına uygun geliştirilen yeni kimlik kartlarını makineler okuyabiliyor. Ayrıca yeni kimlik kartlarında e pasaportlarda olan güvenlik yongası da bulunuyor.

Ancak yeni kimlik kartları henüz tam anlamıyla pasaport yerine kabul edilmiyor. Vize alınarak gidilen ülkelere gidecek vatandaşlarımızın yeni kimlik kartına sahip olsalar bile pasaport çıkartması gerekiyor. Yeni kimlik kartları şu anda sadece vizesiz gidilebilen ülkeler tarafından pasaport yerine kabul ediliyor. Bu konuda ileride yeni gelişmeler yaşanırsa (yeni kimlik kartının başka ülkelerde de pasaport olarak kabul edilmesi gibi), yazımızı güncelleyerek sizi son durumdan haberdar edeceğiz.

E Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar? E Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

E pasaport harç ücreti her sene yeniden değerleme oranı ile birlikte güncelleniyor. Bu sene yüzde yirmiden fazla artan e pasaport harç ücretleri, sadece umuma mahsus (bordo) e pasaport alacak vatandaşlar tarafından ödeniyor. Yeşil, geri ve siyah e pasaport alacak kişilerin e pasaport harç ücreti ödemesi gerekmiyor.

E pasaport harç ücreti pasaportu hangi süreyle aldığınıza göre değişiklik gösteriyor. Buna göre e pasaport harç ücretleri,

 • 6 ay e pasaport alanlar için 208,30 TL
 • 1 yıl e pasaport alanlar için 304,40 TL
 • 2 yıl e pasaport alanlar için 497,00 TL
 • 3 yıl e pasaport alanlar için 705,90 TL
 • 10 yıl e pasaport alanlar için 994,80 TL

Bu ücret yaşı fark etmeksizin bordo e pasaport alacak bütün vatandaşlar tarafından ödeniyor.

E Pasaport Defter Bedeli Ne Kadar?

E pasaport harç bedelinden farklı olarak e pasaport defter bedelini yeşil, gri, bordo, siyah e pasaport alacak bütün vatandaşlar ödüyor. Bu bedel 2023 yılında her e pasaport türü için 160,00 TL. E pasaport defter bedeli ödenmeden e pasaport başvurusu tamamlanamıyor.

E Pasaport Defter Bedeli Neden Alınıyor?

Devlet tarafından pasaport harç bedeli olarak talep edilen vergiler bazı e pasaport türleri için talep edilmiyor. Fakat defter bedelinde böyle bir durum söz konusu değil. Peki e pasaport defter bedeli neden herkesten tahsil ediliyor?

Çünkü yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi yeni e pasaportlar yüksek güvenlik önlemleriyle, çipli olarak üretiliyor. Pasaportlar yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğu için, pasaportların maliyeti her vatandaştan tahsil ediliyor. Pasaport defter bedeli, pasaportun basım maliyeti olup, pasaport başvurusunda bulunacak her vatandaş tarafından ödenmek zorunda olan bir ücret.

Biometrik standartlı pasaportlar sadece Ankara Gölbaşı’nda bulunan Pasaport Basım Merkezi’nde üretiliyor. Siz başvurunuzu tamamlayınca, bilgileriniz Ankara’ya gönderiliyor. Ankara Gölbaşı’ndaki merkezde yüksek güvenlikli pasaportunuzun basımı gerçekleşiyor. Daha sonra pasaportunuz ortalama 3-5 gün içinde daha önce başvurunuzu yaptığınız nüfus müdürlüğünde verdiğiniz adrese PTT aracılığı ile gönderiliyor. Size de yüksek standartlı e pasaportunuzu teslim almak düşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *