Ehliyet Fiyatları 2023 – Ehliyet Masrafları Toplam Ne Kadar?

Ehliyet Fiyatları 2021 – Ehliyet Masrafları Toplam Ne Kadar?

Ehliyet almak biraz uzun ve yorucu bir süreç. Bu süreçte birçok aşamayı geçmek ve birçok masraf yapmak gerekiyor. Ehliyet fiyatlarının son 4 yılda neredeyse iki kart artması, yeni ehliyet alacak kişilerin ehliyet fiyatlarını merak etmesine neden oluyor. Sürücü kursu, ehliyet sınavı, direksiyon sınavı, harcı, defter bedeli, vakıf payı derken ehliyet masrafları artıyor da artıyor. Bu masraf kalemlerini alt alta toplamadan ehliyet alma yolculuğuna çıkarsanız bütçenizin dengelerini biraz sarsabilirsiniz. Bu yazımızda ehliyet kaç para, ehliyet fiyatları 2021 yılında ne kadar sorusunun cevabını irdeleyeceğiz ve her şey dahil ücreti ortaya koyarak ehliyet almak isteyenlere yol göstermeye çalışacağız.

Ehliyet fiyatları 2021 yılında ne kadar, ehliyet fiyatları artacak mı, ehliyet kursu fiyatları 2021 fiyatları, ehliyet sınavı ücreti, direksiyon sınavı ücreti, ehliyet harç ücreti, ehliyet değerli kağıt bedeli, ehliyet trafik payı gibi en çok merak edilen masrafların tamamı ve toplam ehliyet masrafları bu yazımızda.

ehliyet fiyatları 2021

Ehliyet Masrafları Hangi Kalemlerden Oluşuyor?

Ehliyet masraflarının hangi kalemlerden oluştuğunu bir çırpıda söylemek çok zor. Çünkü çünkü ehliyet alma sürecinde irili ufaklı çok fazla masraf var ve ehliyetin toplam ne kadar tuttuğunu görmek için çok fazla ücreti yan yana getirmemiz gerekiyor. Ehliyet fiyatları 2021 yılında toplam ne kadar olacak sorusunun cevabını verebilmemiz için öncelikle toplam ehliyet fiyatını iki temel kategoride inceleyelim: Ehliyet kursu masrafları ve diğer masraflar (ehliyet harcı ücreti, ehliyet değerli kağıt bedeli ve ehliyet sınav ücretleri vs.)

Ehliyet masraflarından ilki olan ehliyet kursu masrafları başlığı ile toplam ehliyet masraflarını irdelemeye başlayalım. Yazımızın sonunda güncel ehliyet fiyatlarının ne kadar olduğunu sizlere daha iyi aktarabilmek için örnek üzerinden toplam ehliyet ücretini hesaplayacağız.

1. Ehliyet Kursu Masrafları

Ehliyet çıkarma ücreti 2021 yılında toplam ne kadar, ehliyet fiyatları 2021 her şey dahil ne kadar gibi soruları cevaplamaya çalıştığımız ehliyet fiyatları 2021 masraf hesaplama işlemimizin en büyük maliyet kalemi olarak ehliyet kursu fiyatlarını sayabiliriz. Her sene artan ehliyet kursu fiyatları başlı başına ciddi bir yük olup, maddi anlamda ehliyet alacak kişileri yormaktadır. Peki sürücü kursu fiyatları ne kadar? Sürücü kursu fiyatları 2021 yılında toplam ehliyet masraflarını ne kadar etkiliyor?

Ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken, toplam ehliyet fiyatının %80’ini sürücü kursu ücretlerinin oluşturduğunu göreceksiniz. Zaten ehliyet kursu fiyatları oldukça yüksekken bir de bu ücretlere ehliyet kurslarının sürücü adaylarına çıkarttığı ekstra maliyetler yüklenince, toplam sürücü kursu masrafı bir hayli artmaktadır. Sürücü kurslarının sürücü adaylarına dosya masrafı, ehliyet sınav ücreti (normalde sürücü adayı tarafından daha makul fiyatlarla halledilebilecekken), direksiyon ücreti (normalde sürücü adayı tarafından daha makul fiyatlarla halledilebilecekken) gibi birçok farklı maliyet yüklemeye çalıştığını görüyoruz.

Ehliyet Kursu Fiyatları 2021

Ehliyet kursu fiyatları toplam ehliyet masrafının çok büyük bir kısmını oluşturuyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde çok daha pahalı olan sürücü kursları, ufak şehirlerde daha ucuz olabilir. Ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken bu nedenle yaşadığınız şehri dikkate almak sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Biz listemizde toplam ehliyet masrafı hesaplaması yaparken İstanbul’da geçerli olan ehliyet fiyatlarını esas alacağız. Ufak şehirlerde sürücü kursu fiyatları büyükşehirlere kıyasla %70’e kadar daha uygun olabilir.

Genel olarak baktığımızda ise aynı şehirde bulunan ehliyet kurslarının bile çok fazla fiyat farkıyla hizmet verdiğini görebiliriz. Ehliyet kursları ile ilgili bu durum Türkiye’de her zaman böyleydi. Bundan seneler önce de aynı şehirde neredeyse yarı fiyatına, aynı ehliyet kursunu bulmak mümkündü. Bu yüzden verdiğimiz bütün fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu aklınızdan çıkartmayarak, büyükşehirlerde yaşasanız bile çok iyi bir araştırmayla, ufak, kaliteli ve ucuz bir ehliyet kursu bulabileceğinize inanıyoruz. İstanbul gibi ehliyet kursu fiyatlarının çok yüksek olduğu şehirlerde bile ehliyet kursu ücretlerini iyi bir araştırmayla ortalama %40 aşağı çekebilirsiniz.

2. Diğer Masraflar

Ehliyet kursu masraflarının yanı sıra güncel ehliyet ücretlerini hesaplarken “diğer masraflar” olarak adlandırabileceğimiz bir masraf kalemi daha var. Ancak “diğer” dediğimize bakmayın çünkü söz konusu bu “diğer masraflar”ı toplayınca ehliyet ücreti neredeyse ehliyet kursu ücreti kadar artış gösteriyor. Ufak gibi gözüken bu masraflar ehliyet çıkarma süreci boyunca adım adım birikiyor ve siz ehliyetinizi cebinize koyana kadar, en az ehliyet kursu fiyatlarına erişiyor.

Ehliyet ve Direksiyon Sınavı Ücretleri

Ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken ehliyet sınav ücreti ve direksiyon sınav ücreti gibi masrafları da hesaba katmamız gerekir. Direksiyon sınav ücreti 2021 yılında 120,00 TL olup sürücü adayı tarafından doğrudan MEB’e ödenmektedir. Ehliyet sınav ücreti 2021 güncel tutarı ise 100,00 TL’dir. Bu tutar da aynı şekilde sürücü adayı tarafından MEB’e ödenir. Ancak ehliyet ve direksiyon sınavı ücretleri her zaman toplam 220,00 TL etmez. Bu ücretleri bazen sürücü kursları da sürücü adayından tahsil edebilir. Fakat sınav ücretlerini sürücü kursuna öderseniz, kurs sadece bir aracı olduğu için sizden komisyon almak isteyecektir. Eğer sürücü kursu durumu izah ederek sizden komisyon istiyorsa etik olarak bir sorun yok.

Fakat bazen sürücü kursu size 120,00 TL’lik gerçek direksiyon sınavı ücretinden bahsetmeyip, sizden “direksiyon sınavı ücreti” adı altında örneğin 150,00 TL ya da 200,00 TL gibi tutarlar talep edebilir. Bu tarz yaklaşım sergileyen sürücü kurslarının genellikle sürücü adayına “Bu ücreti sadece bize ödeyebilirsin.” gibi yanlış beyanlarda bulunduğunu görüyoruz. Böyle bir durum yaşarsanız sürücü kursuna bunun yasal olmadığını aktarıp, hukuki haklarınızı arayabilirsiniz.

Ya Direksiyon Sınavından Kalırsanız?

Ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken ehliyet ve direksiyon sınav ücretini birden çok kez hesaba katmanız gerekebilir. Çünkü her kaldığınız sınav için tekrar sınav ücreti ödemeniz gerekecek. Ayrıca eskiden katılımcıların %95 oranında başarı sağladığı direksiyon sınavında başarı oranları %50’ye kadar düşmüştür.

Kaldığınız direksiyon sınavı için sürücü kursuna “direksiyon telafi ücreti” ödemeniz gerekir. 2 saatlik direksiyon telafi eğitimi için ödenen bu ücretin tutarı ortalama 300,00 TL’dir. Her iki sınavdan birer kere kaldığınız takdirde sadece direksiyon sınav ücreti ve ehliyet sınav ücreti için ayırmanız gereken ücret 750,00 TL’yi bulabilir.

Sürücü Kursu “Ekstraları”

Ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken eğer kötü niyetli bir sürücü kursuna denk gelirseniz, sürekli ekstra ücretler ödemeniz gerekebilir. Sürücü kursu en basit işlemler için bile sizden fahiş fiyatlar talep edebilir ve sizi “dosyanızı vermemekle” tehdit edebilir. Bu tür kötü niyetli kursların “dosya masrafı”, “sertifika ücreti” gibi isimlerle fahiş bedeller talep ettikleri bilinmektedir. Eğer sürücü kursu sizden ekstra ücretler talep ederse kurs yetkilisinden o ücretlere dair bilgi isteyin. İkna olmazsanız, o ücretin yasallığını soruşturabilirsiniz. Eğer kurs sizden hak etmediği bir bedeli talep ediyorsa, kursu bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.

ehliyet fiyatları 2021Ehliyet Harcı Ücreti, Ehliyet Değerli Kağıt Ücreti, Ehliyet Vakıf Payı

Toplam ehliyet masraflarını hesaplamaya çalıştığımız ehliyet fiyatları 2021 konumuzda, sürücü kursu dışında kalan en büyük masraf kalemini ehliyet harcı ücreti oluşturuyor. Ehliyet harcı 2021 yılında alacağınız ehliyetin sınıfına bağlı olarak 486,30 TL ile 1.491,20 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Harç ücretlerinin ehliyet fiyatlarına ne ölçüde etki ettiğini anlamak için bir örnek verelim. CE sınıfı ehliyet almak için ödemeniz gereken sürücü kursu CE ehliyet ücreti ortalama 1.700,00 TL iken, aynı ehliyeti almak için ödemeniz gereken ehliyet harcı tutarı 1.491,00 TL’dir. Bu durum harç ücretlerinin ne kadar büyük bir masraf kalemi olabildiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Ehliyet Harçları Ne Kadar 2021

Birçok kişi sadece sürücü kursu ücretlerine bakara ehliyet fiyatlarını hesaplamaya çalışıyor. Ancak ehliyet harçları bazen toplam ehliyet fiyatlarına çok ciddi şekilde etki edebiliyor. Sürücü kursu ücretine yaklaşan miktarlarda ehliyet harçları ödemeniz gerekebilir. Bu durum, ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması yaparken harç ücretlerini mutlaka hesaba katmamız gerektiğini gösteriyor.

Ehliyet harç ücretlerinin ne kadar tutacağını bilmek için önce hangi sınıf ehliyet alacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bu yüzden öncelikle birlikte ehliyet sınıflarını inceleyelim.

Bazı Ehliyet Sınıfları 2021 ve Ehliyet Harç Ücretleri

Ehliyet sürecini başlatmadan önce hangi sınıf ehliyet alacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü ehliyet sınıfları farklılaştıkça ehliyet harçlarındaki fiyat farkı da iki katına kadar çıkabilir. En yaygın iki ehliyet sınıfından bir tanesini almak isterseniz (A2 sınıfı motor ehliyeti -her türlü motoru sürmenize imkan tanır-, B sınırı araç ehliyeti -otomobilleri ve kamyonetleri sürmenize imkan tanır-) ödemeniz gerekecek harç tutarları aşağıda gösterilmiştir.

 SINIFI


 KULLANDIĞI ARAÇLAR


 KAPSAMI


 DENEYİM ŞARTI


 YAŞ


 EHLİYET HARÇ TUTARI


 A2


 Bütün Motosikletler


 M – A1


 –


 18


486,00 ₺


 B


 Otomobil ve Kamyonet


 M – B1 – F


 –


 18


988,00 ₺


 C


 Kamyon ve Çekici


 M – B – B1 – C1 – F


 En Az B


 21


1491,00 ₺


 D


 Otobüs


 M – B – B1 – D1 – F


 En Az B


 24


1491,00 ₺


 Toplam Ehliyet Fiyatları 2021 Hesaplaması

Ehliyet fiyatları 2021 yılı toplam tutar hesaplamasını yapabilmek için birçok kriter var. Biz şehir olarak İstanbul’u ve en çok tercih edilen ehliyet sınıflarını yani A2 ve B sınıf ehliyetleri esas alarak bir toplam fiyat senaryosu oluşturacağız. Bu senaryoda,

  • Dikkate aldığımız kurs fiyatları: İstanbul sürücü kursu fiyatları
  • Dikkate aldığımız sınıf ehliyetleri: A2 sınıfı ehliyet ve B sınıfı ehliyet
  • Dikkate aldığımız öğrenci türü: Direksiyon ve ehliyet sınavından birer kez kalan öğrenci (Ortalama kalma sayısı çok daha yüksektir.)
  • Dikkate aldığımız öğrenci türü: Sınav ücretlerini sürücü kursu aracılığıyla ödeyen öğrenci türü

Toplam A2 Sınıfı Ehliyet Ücretleri

  • İstanbul’da Ortalama Sürücü Kursu Ücreti – 1.650,00 TL
  • Ehliyet ve Direksiyon Sınav Ücretleri (2’şer kez) – 750,00 TL
  • Direksiyon telafi eğitimi 350,00 TL
  • Ehliyet harç ücreti 486,00 TL
  • Ehliyet Değerli Kağıt Bedeli 200,00 TL
  • Vakıf Payı 37,00 TL

TOPLAM:  3.473 TL

Toplam B Sınıfı Ehliyet Ücretleri

  • İstanbul’da Ortalama Sürücü Kursu Ücreti – 1.900,00 TL
  • Ehliyet ve Direksiyon Sınav Ücretleri (2’şer kez) – 750,00 TL
  • Direksiyon telafi eğitimi 350,00 TL
  • Ehliyet harç ücreti 988,00 TL
  • Ehliyet Değerli Kağıt Bedeli 200,00 TL
  • Vakıf Payı 37,00 TL

TOPLAM:  4.225 TL

Görüldüğü üzere İstanbul’da yaşayan ortalama bir öğrenci dikkate alındığında ehliyet fiyatları 2021 hesaplaması, sürücü kursu fiyatının iki katını bile geçebiliyor. Ancak hala birçok kişi sadece sürücü kursu fiyatlarına bakarak ehliyeti o ücretleri ödeyerek alabileceğini düşünüyor.

Hangi Etkenler Ehliyet Fiyatlarına Etki Eder?

Ehliyet fiyatları 2021 toplam tutarını ciddi anlamda etkileyen bazı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında ehliyet kursunun bulunduğu şehir gelmektedir. Ufak şehirlerde yukarıda verdiğimiz fiyatların çok altında ehliyet kursları bulmak mümkün olabilir. Ancak büyük şehirlerde fiyatlar ortalama olarak yukarıda ifade ettiğimiz civarlarda gezinmektedir.

Şehrin yanı sıra kursun profesyonelliği de kesinlikle fiyatlara etki etmektedir. Profesyonel bir sürücü kursu size ekstra masraf çıkarmamaya özen gösterir. Ancak amatör bir ehliyet kursu, size birçok ekstra masraf çıkartacaktır. Üstelik bu ehliyet kursu kötü niyetliyse ve sizi suistimal etmek istiyorsa, masrafınız bir hayli artabilir.

A Sınıfı Ehliyet Ücretleri 2021 Toplam

Özellikle ehliyet sınıfları ehliyet ücretlerine çok fazla etki ediyor. Ehliyet fiyatları 2021 fiyat hesaplaması yaparken ehliyet sınıfını göz önünde bulundurmamak büyük hata olur. A1 sınıfı ehliyet ücreti, A2 sınıfı ehliyet ücreti ve A sınıfı ehliyet ücreti, toplamda neredeyse aynı miktara geliyor. Harçlar ve bütün bedellerle birlikte A sınıfı ehliyet almanın bedeli büyükşehirlerde en az 2.500,00, en fazla ise 3.500,00 TL.

Küçük şehirde A sınıfı ehliyetlerin ortalama 1.800-2.000,00 TL tuttuğunu gözlemliyoruz.

B Sınıfı Ehliyet Ücretleri 2021 Toplam

B sınıfı ehliyet belki de ülkemizdeki en önemli ehliyet sınıfı. Peki otomobil ehliyeti olarak bilinen B sınıfında bir ehliyet almak toplam kaç ne kadar tutuyor? Ehliyet fiyatları 2021 güncel tutarlar üzerinden hesapladığımızda B sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü adayının ödemesi gereken ücret 3.300,00 TL ile 4.300,00 TL arasında değişiyor.

Küçük şehirlerde B sınıfı ehliyetin ortalama 2.800-3.000 TL tuttuğunu gözlemliyoruz.

D Sınıfı Ehliyet Ücretleri 2021 Toplam

Otobüs tipi araçları kullanmaya yarayan D sınıfı ehliyet ücreti toplamda her şey dahil 3.600,00 TL ile 4.600,00 TL arasında tutabilir. Ehliyet kursu ücreti olarak en yüksek kurs ücretleri D sınıfı kurslarında uygulanıyor. Sadece B sınıfı ehliyetine sahip kişilerin D sınıfı ehliyet alabileceğini düşünürsek, amacı D sınıfı ehliyet almak olan bir kişi toplamda B ve D sınıfı ehliyetler için birkaç sene arayla 10.000,00 TL’yi bulan masraflara imza atabilir. Ancak en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğu düşünülürse, bu ücretler görmezden gelinebilir.

Ayrıca küçük şehirlerde D sınıfı ehliyetin ortalama 3.000,00 TL ile 3.500,00 TL arasında tuttuğunu gözlemliyoruz. Şehir küçüldükçe ehliyet fiyatlarının da küçüleceğini unutmayın. Bu yüzden herhangi bir nedenden ötürü birkaç aylığına küçük şehirlere gitme planınız varsa ve aynı zamanda ehliyet almak da planlarınız arasındaysa, bu durum sizin için iyi bir fırsat yaratabilir. Ufak bir tatil + ehliyet, sadece ehliyet fiyatından daha uyguna bile gelebilir!

C Sınıfı Ehliyet Ücretleri 2021 Toplam

En pahalı ehliyet fiyatları 2021 C tipi ehliyetlere ait. C tipi ehliyet sahipleri kamyon ve çekici gibi araçlar kullanabiliyor. Ülkemizde özellikle karavan düşkünü olan insanların CE sınıfı ehliyete olan talepleri son yıllarda patlama noktasına geldi. Karavan ehliyeti olarak da bilinen C sınıfından herhangi bir ehliyet almanın bedeli 4.000,00 TL ile 4.700,00 TL arasında değişiklik gösteriyor. Yani mütevazı bir karavan satın almayı bırakın, karavan ehliyeti için bile bir hayli masraf yapmak gerekiyor!

Küçük şehirlerde C sınıfı ehliyetin ortalama 3.400,00-3.800,00 TL arasında tuttuğunu gözlemliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *