Ehliyet Harç Ücreti 2023 – Zamlı Ehliyet Harç Ücretleri

Ehliyet Harç Ücreti 2021 – Zamlı Ehliyet Harç Ücretleri

Ehliyet harç ücretleri her sene güncelleniyor. Ehliyet harç ücreti 2021 yılında da zamlandı. Zorlu ve bir o kadar da masraflı ehliyet alma sürecinin son aşamasına gelen sürücü adaylarını bu kez de ehliyet harç ücreti masrafı bekliyor. Ayrıca ehliyet sınıfını yükseltenler ile herhangi bir sebepten dolayı ehliyetini yeniletmek isteyenler de ehliyet harç parası yatırmak zorunda. Kişiler devlete ehliyet vergisi ödemeden ehliyet randevusu alamıyor. Sınıflarına göre ehliyet harç ücreti değişiklik gösteriyor.

Peki ehliyet çıkarma parası ne kadar? En güncel ehliyet harç ücretleri, zamlı ehliyet harçları ne kadar? Ehliyet harcı nereye yatırılır? Ehliyet harcı ödemesi internetten yapılır mı? Ehliyet harç miktarı, ehliyet değerli kağıt bedeli, ehliyet vakıf payı ne kadar? Sürücü belgesi harç bedeli, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli nedir? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

ehliyet harç ücreti 2021
ehliyet harç ücreti 2021

Ehliyet Ücreti Nedir?

Ehliyet ücreti, ehliyet harcı, ehliyet parası, ehliyet vergisi gibi isimlerle anılan ehliyet harç ücreti, sürücü belgesi alacak kişilerin devlete ödemekle yükümlüğü olduğu vergidir. Bu verginin miktarı tıpkı diğer vergiler gibi her sene Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve kamuoyuna duyurulur. Ehliyet harç ücreti 2021 yılı için geçerli olan tutar, 2021 yılının son günlerinde sonunda Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilmiştir.

Ehliyet ücretini ödemeden sürücü kimlik kartınızı çıkartamazsınız. Ayrıca ehliyet ücreti dışında sürücü kimlik kartınızı alabilmeniz için Maliye ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına başka ücretler de ödemeniz gerekir. Kısaca özetlersek ehliyetinizi alabilmek ya da yenileyebilmek için toplamda iki defa maliyeye ve bir defa Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödeme yapmanız gerekmektedir.  Ödeyeceğiniz harç ve hizmet bedelleri, ehliyeti kaçıncı defa çıkarttığınıza ve mevcut bir ehliyetiniz varsa o ehliyetin eski tip mi yeni tip mi olduğuna göre değişiklik gösterecektir.

Ehliyet Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar?

Ehliyet harç ücreti 2021 yılında ehliyeti alacağınız sınıfa göre 249,3 TL  ile 1.254,2 TL arasında değişiklik gösteriyor. En ucuz ehliyet harç ücreti A sınıfı ehliyetler için uygulanırken, en pahalı ehliyet harç ücreti C ve D sınıfları için uygulanıyor. Ancak ehliyet harç ücretlerinin ehliyet alacak kişileri bekleyen tek vergi çeşidi olmadığını ifade etmemiz gerekir.

2021 Ehliyet Harç Ücretleri

Ehliyet harç ücreti 2021 yılında bütün A sınıfı ehliyetler için (A1, A2, A) 249,3 TL olarak güncellenmiştir. B sınıfı ehliyet sahiplerinin ehliyet çıkartmak için ödemesi gereken harç bedeli 751,7 TL’dir. F sınıfı ehliyet sahipleri, ehliyet alabilmek için 249,3 TL ödemelidir. Bütün C sınıfı ehliyetler için (C1, C1E, C, CE) ve büyün D sınıfı ehliyetler için (D1, D1E, D, DE) için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen harç ücreti 1254,2 TL’dir. Eğer iki farklı ehliyet sınıfında ehliyet alacaksınız, ilgili her bir sınıf için ayrı ayrı ehliyet harç ödemesi yapmanız gerekir.

Ehliyet vergisine ek olarak alınan ehliyet değerli kağıt bedeli ve ehliyet vakıf payı sınıflara göre değişmemektedir.

ehliyet harç ücreti 2021
ehliyet harç ücreti 2021

Ehliyet Değerli Kağıt Bedeli Nedir ve Ne Kadar?

Normal şartlarda bir A4 ücreti kadar fiyat biçilen sıradan kağıtlar, noterde tasdik edilmesi durumunda ateş pahası olabiliyorç Tek bir yaprak kağıdın değeri 16 TL’den 33 TL’ye kadar çıkabiliyor. Vatandaşlar ehliyet harç ücreti 2021 güncel tutarlarını kayda alıp ehliyet masraflarıyla ilgili hesaplamalar yaparken, değerli kağıt bedeli de ödedikleri için, ehliyet değerli kağıt bedelinin ne kadar olduğunu merak ediyorlar.

Değerli Kağıtlar Kanununda belirtilen noter belgeleri “değerli kağıt” kabul edilmektedir ve bu belgeler için kişiler değerli kağıt bedeli ödemek zorundadır. Her sene Maliye Bakanlığı tarafından değerli kağıt bedelleri tekrar belirleniyor. 2021 yılında sürücü belgesi değerli kağıt bedeli olarak da telaffuz edilen ehliyet değerli kağıt bedeli sınıf farkı olmaksızın 200,00 TL olarak uygulanmaktadır.  Bu bedel harç bedeliyle birlikte bankalara ödenebilir.

Ehliyet Vakıf Payı Nedir? Ehliyet Vakıf Payı Ne Kadar?

Kanun gereği ehliyet alacak kişiler Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına “vakıf hizmet bedeli” yatırmak zorundadır. Bu bedeli vergi daireleri kabul etmemektedir. Söz konusu bedel Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı hesaplarına ehliyet harcından ayrı olarak ödenmelidir. Ehliyet vakıf payını, aşağıda belirtilen bankaların gişelerinden herhangi bir hesap numarası bildirmeksizin, “Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına vakıf hizmet bedeli yatırmak istiyorum” diyerek ödeyebilirsiniz. Hesap numarası vermeden Vakıf hizmet bedeli yatırma işlemini yapabileceğiniz bankalar şunlardır:

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • INGBank
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Denizbank
 • TEB
 • Akbank
 • Aktifbank
 • PTT Bank
 • QNB Finansbank
 • ICBC

Bu bankalar aracılığı ile yapacağınız vakıf hizmet bedeli ödemesinde sizden havale ücreti alınmayacaktır. Gişeden yapılan tahsilatlarda banka görevlisine herhangi bir banka numarası vermeniz gerekmez. Ayrıca vakıf payını öderken kesinlikle bu ücreti bağış olarak ifade etmeyin. Vakıf payı BAĞIŞ DEĞİLDİR. Eğer bağış olarak ifade ederseniz ve görevli sizi uyarmazsa, yatırdığınız ücret vakfın hesabına bağış olarak geçer ve ehliyetinizi almak için gerekli ücretleri eksik yatırmış olursunuz. Vakıf payı olarak anılan bedel bağış bedeli değil, hizmet bedelidir. Bağış olarak ödeme yaptığınız takdirde zorunlu hizmet bedelini ödemiş kabul edilmeyeceksiniz.

Ehliyet Harç Ücretleri 2021 Tablosu

Aşağıda, yeni ehliyet almak için (2’si Maliyeye vergi olarak, 1’i polis vakfına hizmet bedeli olarak) yapmanız gereken üç kalem masrafı ve toplam tutarı görebilirsiniz. Bahsi geçen tutarlar 2021 yılı başı itibarıyla güncellenmiş ve yıl boyunca geçerli olacak tutarlardır. Yıl içerisinde söz konusu tutarlarda bir güncelleme olursa yazımızı değiştirerek en güncel tutarları bu sayfada paylaşmaya devam edeceğiz.

Ehliyet Sınıfları

Değerli Kağıt Bedeli

 Vakıf Payı

Harç Miktarı

 Toplam

 Bütün A sınıfı  200 ₺  37 ₺  249,3 ₺  486,3 ₺
 B  200 ₺  37 ₺  751,7 ₺  988,7 ₺
 F  200 ₺  37 ₺  249,3 ₺  486,3 ₺
 Bütün C sınıfı  200 ₺  37 ₺  1.254,2 ₺  1.491,2

Ehliyet Vakıf Payı Ödeme Yöntemleri

Ehliyet vakıf payını aşağıda belirtilen bankalar aracılığı ile ve aşağıda belirtilen ödeme yöntemleriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank


ATM tahsilatı, İnternet Bankacılığı

Ödemeler -> Kurumsal Ödemeler -> Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli


Ehliyet vakıf payı ödeme Ziraat


İnternet Bankacılığı

Ödemeler -> Diğer Ödemeler -> Diğer Kurumlar ->Sürücü Belgesi Tahsilatı


Ehliyet vakıf payı ödeme Halkbank


ATM tahsilatı, İnternet Bankacılığı

Ödemeler -> Kurum -> Diğer Ödemeler ->Sürücü Belgesi Tahsilatları


Ehliyet vakıf payı ödeme Garanti Bankası


ATM tahsilatı, İnternet Bankacılığı

Ödemeler -> Fatura Ödemeleri -> Fatura Tipi + Kurum Tipi


Ehliyet vakıf payı ödeme Denizbank


İnternet Bankacılığı

Fatura Ödemeleri -> Diğer Kurum Ödemeleri -> Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Ödemesi


*Ziraat Bankası ve Halkbank maliye payını ve vakıf payını birlikte tahsil etmektedir.

Ehliyet Harç Ücretleri Nasıl Ödenir?

Ehliyet harç ücretleri Gelir İdaresi Başkanlığının ödeme portalı üzerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, ATM’den ya da bankalara gidilerek vezneden ödenebilir. Bazı bankalar müşterilerine bazı ödeme yöntemlerini sunmayabilir. Ancak çoğunlukla bankaların ehliyet harç ücretlerini bütün kanallar üzerinden kabul ettiğini görüyoruz. Yazımızın bu bölümünde ehliyet harç ücretlerinin nerelerden ve nasıl ödendiğini ele almakla birlikte, size en güvenilir ehliyet harç ücreti ödeme yönteminden bahsedeceğiz.

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme – En Güvenilir Ehliyet Harç Ücreti Ödeme Yöntemi

En güvenilir ehliyet harç ücreti ödeme yöntemi Gelir İdaresi Başkanlığının 2021 yılında hayata geçirdiği İnterafktif Vergi Dairesidir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2021 yılından beri internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi adıyla vergi tahsilatı yapmaktadır. Tıpkı internet bankacılığı gibi, internet veznesi görevi üstlenen bu site aracılığı ile ehliyet harç ücretinin yanı sıra MTV, trafik cezaları, tecilli borç gibi ödeme işlemleri yapılabilir. İnteraktif Vergi Dairesi sürekli gelişmekte olup, her geçen gün internet sitesine yeni özellikler eklenmektedir. Bu yeni özelliklerden yararlanarak neredeyse her türlü vergi borcunuzu ödemeniz mümkün olmaktadır. GİB’in interenet sitesini kullanarak güvenle ehliyet harç ödemesi yapabilirsiniz.

 • GİB’in interaktif vergi dairesi olan https://ivd.gib.gov.tr adresine gidin. (Adres çubuğuna adresi doğru yazdığınızdan emin olun.)
 • Anasayfada yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünden “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli” seçeneğine tıklayın. 
 • Çıkan ekranda “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” seçeneğine tıklayın.
 • Bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayın.
 • Tekrar anasayfada yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünden “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli” seçeneğine tıklayın. 
 • Çıkan ekranda “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” seçeneğine tıklayın.
 • Bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayın.

Ehliyet Harcı Ödeme ATM

Bankaların ATM’lerinden kartsız işlem seçeneği ile ehliyet harcı ödemesi yapabilirsiniz. Ehliyet harç ücretlerinin tahsilatı için Maliye ile anlaşmalı bankaların listesini aşağıda bulabilirsiniz. Menülerde yer alan tuşlar bazen değişmekle birlikte genellikle ATM’lerde “Ödemeler” bölümü yer alır. Biraz kurcaladığınızda bütün ATM’lerde benzer menü tuşlarının olduğunu göreceksiniz. ATM’den kartsız ehliyet harcı ödemesi şöyle yapılır:

 • Giriş tuşuna basınız.
 • Ödemeler” seçeneği ile işleme devam ediniz.
 • Vergi Ödemeleri” bölümü ile işleminizi sürdürünüz.
 • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli” kısmını seçiniz.
 • Bu ekrandan sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedelini, kimlik ve telefon bilgilerinizi de girerek ödeyebilirsiniz.

DİKKAT: Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına Ödenecek tutar harç ücreti olmadığı için bu tutarın ödemesini GİB aracılığı ile yapamazsınız.

Ehliyet Harç Ücreti Kredi Kartıyla Ödenebilir Mi?

Evet, ehliyet harç ücreti kredi kartıyla ödenebilir. GİB İnteraktif Vergi Dairesinde ödeme işlemini gerçekleştirirken kredi kartı bilgilerinizi verebilirsiniz. Ödeme işlemini onayladıktan sonra 3D güvenli ödeme yöntemiyle kredi kartı bankanızın sanal pos bağlantısına ulaşırsınız. Bu bağlantı aracılığıyla telefonunuza kısa mesaj olarak gelen şifreyi teyit ettiğinizde ödeme işleminiz tamamlanır. İlk defa Visa tarafından kullanılan 3d Güvenli ödeme protokolü ile internette harcama ve ödeme yaparken endişe etmenizi gerektiren bir durum meydana gelmez.

Ehliyet Harç Ücretleri Anlaşmalı Bankalar

Maliye Bakanlığının ehliyet harç ücretlerini tahsil etmek için anlaşmalı olduğu bankalar ile Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının vakıf payı tahsil etmek için anlaşmalı olduğu bankalar farklıdır. Yukarıda Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının anlaşmalı olduğu bankaları sıralamıştık. Yazımızın bu bölümünde ise Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olarak harç ücreti 2021 yılı güncel bedelini tahsil eden bankalar yer alacak. Hizmet bedeli, bir vergi çeşidi olmadığı için bu bedeli GİB’in internet sitesinden yatıramazsınız. Bu anlamda en sağlıklı uygulama hem Maliye ile anlaşması olan, hem de Türk Polis Teşkilatını Güçlendir Vakfıyla anlaşması olan bankaları tercih etmek olabilir. Böylece ödenmesi gereken bütün ücreti tek bir kanal üzerinden ödeyebilirsiniz.

Ehliyet harç ücretlerini vezneden, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM yoluyla ödeyebileceğiniz bankalar şöyledir:

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • INGBank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • PTT
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • HSBC Bank
 • Denizbank
 • Citibank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Arap Türk Bankası
 • Burgan Bank
 • Fibabanka
 • Odea Bank
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Anadolu Bank AŞ
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ

Görüldüğü üzere oldukça geniş bir liste söz konusu. Ancak her gün yaşanan yanlış para yatırma olayları nedeniyle bir kez daha uyarıda bulunmak istiyoruz. Yukarıdaki bankalar, ehliyet harç ücreti 2021 yılı güncel tutarını yatırabileceğiniz bankalardır. Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına yatırmanız gereken hizmet bedelini, sadece vakıfla anlaşmalı olan bankalara ya da vakfın bu işlem için kullandığı hesap numarasına yatırabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar?

Ehliyet harç ücreti 2021 yılı güncel tutarlarını sizlerle paylaştığımız bu yazımızda ehliyet yenileme ücretinin 2021 yılında ne kadar olduğuna da değinmek istedik. Ehliyet yenilerken ödemeniz gereken tutar şu anda sahip olduğunuz ve değiştirmek istediğiniz ehliyetin hangi tip olduğuna bağlı olarak 15 TL ile 237 TL arasında değişecektir. Bu yüksek farkın nedeni eski tip ehliyetler ile yeni tip ehliyetler arasında ciddi bir üretim maliyetinin söz konusu olmasıdır.

Eski Tip Ehliyet Yenileme Ücreti 2021

Eğer kayıp, evlilik, yıpranma ya da keyfi nedenlerle ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız ve yenilemek istediğiniz ehliyet eski tipse, ehliyet yenileme ücreti 2021 yılında sadece 15 TL olacaktır. Bu bedeli 13 TL’si ehliyet yenileme harcı olarak Maliyeye, 2 TL’si ise hizmet bedeli olarak Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenmektedir.

Yeni Tip Ehliyet Yenileme Ücreti 2021

Eğer yeni tip ehliyetinizi herhangi bir sebepten yenilemek istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 237 TL olacaktır. Bu ücretin 200 TL’lik kısmı Maliyeye vergi olarak, 37 TL’lik kısmı ise Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına hizmet bedeli olarak ödenmelidir.

Hangi Tip Ehliyetler Yeni Tip?

Vatandaşlar bazen sahip oldukları ehliyetin yeni tip ehliyet mi yoksa eski tip ehliyet mi olduklarını anlayamıyor. Ehliyetinizin yeni tip ehliyet mi yoksa eski tip ehliyet mi olduğunu, ehliyetinizin verilme tarihini kontrol ederek anlayabilirsiniz. 2016 1 Ocak tarihi itibarıyla verilen ehliyetler yeni tipken, bu tarih öncesi verilen ehliyetler eski tip olmaktadır. Eğer ehliyetinizi 1 Ocak 2016’dan önce aldıysanız elinizdeki ehliyetin tipi eskidir.

DİKKAT: Yazımızda bahsi geçen hiçbir ödemeyi Nüfus Müdürlüğüne yapamazsınız. Nüfus Müdürlüğünün kapısını çalmadan önce sizi ilgilendiren bütün ehliyet harç ücretlerini ve ehliyet hizmet bedellerini ödediğinizden emin olmalısınız. Eğer “Ben bütün ücreti Nüfus Müdürlüğünde topluca öderim” düşüncesine sahipseniz bu mümkün değildir. Ücreti yatırıp, ehliyet işlemlerinizi tamamlayamayacağınız gibi, zaten çoğu zaman oldukça yoğun olan Nüfus Müdürlüklerini meşgul etmiş olursunuz.

Geçmiş Yıllardaki Ehliyet Harç Ücretleri

Geçmiş yıllardaki ehliyet harç ücretleri incelendiğinde, harç ücretlerinin ciddi anlamda artış gösterdiği görülebilir. Örneğin 2016 yılında A sınıfı ehliyetlerin harç ücreti 133,70 TL iken, ehliyet harç ücreti 2021 yılında A sınıfı ehliyetler için 249,3 TL’dir. Bu örnekten yola çıkarak ehliyet harç ücretinin dört senede neredeyse %100 arttığını görebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *