Gürcistan Asgari Ücreti 2023

bilgibudur.com

Merhaba kıymetli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Gürcistan asgari tutarı ile ilgili informasyon aktarımında bulunacağız. İş imkanlarının oldukca yoğun olduğu ve ucuzluğuyla ün elde etmiş olan Gürcistan’da geçen 6 ayda 5674 iş ilanı yayınlanmış.

Asgari ücretler sektöre nazaran değişim gösteriyor. Sektörleri alt bölümlerde belirteceğiz. Gürcistan’ın resmi para birimi Gürcistan Larisi’dir. Kısaltması ise GEL’dir. 1 Euro 2.91 Gürcistan Larisi’ne denktir. 1 Gürcistan Larisi ise 2.65 Türk Lirası’na eşdeğerdir. Otomobillerle tanınan ve ucuzluğuyla Türk halkının yaşam alternatifi olarak öne çıkan Gürcistan asgari tutarı ne kadar?

Gürcistan Asgari Tutarı Ne Kadar?

Yazının başlangıcında da belirttiğimiz şeklinde Gürcistan’da belirli bir asgari ücret söz mevzusu değil. Tamamımız bağlı olduğu mesleğe ve tecrübesine nazaran kendi asgari ücretini kendi belirliyor. Averaj bir asgari ücretten bahsedecek olursak buna 326 Gel diyebiliriz. En yüksek de 700 asgari ücret veriliyormuş. Oda inşaat alanındaymış.

Maksimum maaşlara bakacak olursak averaj olarak 7.047 Gel karşımıza çıkmaktadır. En yüksek maaş verenler içinde yer edinen en düşük maaşı veren sektör petrol olarak öne çıkmaktadır. Petrol sektöründe asgari ücret averaj olarak 1333 Gel’dir. En yüksek maaşı veren ise her ülkede olduğu şeklinde tıp sektörüdür. 12.229 Gel civarında bir maaş verilmektedir.

Gürcistan Emek verme Şartları

Gürcistan emek verme saatleri Türkiye ile aynıdır. Haftalık olarak 40 saat resmi emek verme saati bulunmaktadır fakat bu resmi emek verme saatinden fazla çalışan oldukca fazla işçi bulunmaktadır. İşçilerin mesai ücretleri aksatılmadan yatırılmaktadır.  Gürcistan’ın oldukca sayıda resmi ve dini bayramı bulunmaktadır. Noel ve yılbaşında 1’er hafta dinlence fırsatınız vardır.

Gürcistan’da genel olarak işe sabah 09.00’da adım atar 17.00’da işi bırakırsınız. Ya da 9.30’da adım atar 17.30’da bırakırsınız.

Gürcistan Fiyatlar

Gürcistan’da sigaralar 3-4 Gel içinde değişim gösteriyor. Eğer yiyecek yiyecek isterseniz dışarıda yiyecek 5-40 Gel  içinde değişim gösteriyor. Bira içmek istediniz, en yakın satış icra eden yere gittiğinizde 2-3 Gel ücret ödersiniz. Verilen maaşlara nazaran oldukca uygun tutarları bulunan Gürcistan yaşamak için oldukca ideal bir ülke diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *