2023 Konut Kredisi İçin En Uygun Faiz Veren Bankalar

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler için en uygun faiz veren bankalar daha kolay şekilde ev sahibi olabilmenize olanak tanıyor. Kısa sürede faiz oranlarında meydana getirilen değişimler kapsamında konut kredisinde oldukça düşük faiz oranları bulunuyor.

Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir imkân sunan konut kredisi için ilk olarak kamu bankaları tercih ediliyor. Kamu bankaları yakın zamana kadar 1 yıl geri ödemesiz ve 15 yılı kabul eden vade süreleri ile beraber konut kredisi veriyorlardı. Kısa sürede meydana getirilen düzenlemeye bakılırsa ise 1 senelik geri ödemesiz olma şartı ortadan kalkarken, vade süresi devam ediyor. Bu kapsamda Ağustos ayı dahil olmak suretiyle kamu bankalarından konut kredisi çekenler 1 yıl geri ödemesiz imkânından yararlanamayacaklar.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca sürdürülen düşük faizle ev olma oranları ise 0,87 faiz oranı ile işlem görüyor. Fakat sıfır konut almak isteyenler hâlâ 0,64 faiz oranından yararlanabiliyorlar. Buna bakılırsa sıfır konutlar için kamu bankalarından kredi çekildiğinde 15 yıl vade süresi ve 0,64 faiz oranı mümkünken, ikinci el konutlar için 10 yıl vade süresi ve 0,87 faiz oranı uygulanıyor.

En Uygun Konut Kredisi Veren Hususi Bankalar

Kamu bankalarının konut satışlarında kullanılmak suretiyle faiz oranlarında düşüşe gitmelerinin peşinden hususi sektöre ilişkin bankalar da konut kredisi faiz oranlarını düşürmek zorunda kaldılar. Buna bakılırsa değişik bankalar faiz oranlarını ve vade sürelerini değiştirerek konut kredisi çekmek isteyenlere kredi imkânı sunuyorlar.

  • QNB Finans Bank; evin satış bedelinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanma imkânı sunan QNB Finans Bank bununla beraber 180 aya kadar vade oranları sunuyor. Kullanılacak kredinin vade süresine bakılırsa çeşitli faiz oranlarının uygulanmış olduğu bankada, 120 ay ve 180 ay içinde kredi kullanmak isteyenlere 1,18 oranında faiz imkânları sunuluyor. 24 ay ödemeli kredi çekildiğinde 0,99 faiz, 60 ay vadeli kredi çekildiğinde ise 1,00 oranında faiz oranları uyguluyor. Kredi çekileceği süre banka bununla beraber 0,5 oranında kredi tahsis tutarı almakta ve ekspertiz tutarı kapsamında da 177 TL talep etmektedir. Bilhassa harcama kalemlerinin düşük olması bankayı öne çıkarıyor.
  • Denizbank; 120 aya varan vade süreleri ve 1,09’dan süregelen faiz oranları ile Denizbank, konut kredisi çekmek isteyenlere konut bedelinin yüzde 75’i oranında kredi kullandırma imkânı sunuyor. Hem de ekspertiz tutarı ve oluşan harcamalar da kredi tutarına dahil ediliyor. Faiz oranları ise kredi çekmek isteyen kişinin güncel banka kredi puanlarına bakılırsa değişim gösterebiliyor. Ek olarak satın almak istenen konutun yapısına bakılırsa de verilecek meblağ farklılık taşıyor.
  • Güvence Bankası; konut kredisi çekmek için bilhassa vade süreleri öne çıkan Güvence Bankası 240 aya varan ödeme süreleri imkânı sağlıyor. Banka, vade sürelerine bakılırsa de faiz oranlarını değiştiriyor. Buna bakılırsa 120 aya kadar olan kredilerde 0,94 oranında faiz uygulanmakta, 120 ayı geçen oranlarda ise 1,20 faiz oranı uygulanmaktadır.

Konut Kredisi Iyi mi Çekilir?

Konut kredisi çekmek için kamu ya da hususi bankalar olduğu fark etmeksizin belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak bankalar belirtilen oran üstünden peşinat talep etmekte, hemen sonra aylık ödemeleri kişinin rahatça yapabileceğini gösteren hizmet dökümü ya da gelir belgesi ibraz etmesini istemekte, son olarak kredi çekilecek konutun da krediye uygun olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde banka tarafınca ekspertiz görevlendirilir ve ekspertiz satın alınacak konutu inceleyerek kredi tutarının ne kadar olacağını belirleyerek kredi kullanılmasını sağlar.

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Taşıt (Araç) Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *